Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Mahulena,
zítra Romana.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Klima, poèasí a sport


Je naèase opìt se podívat atmosféøe pod suknì a zjistit, jak se podílí na vývoji rùzných sportovních odvìtví i na jednotlivých sportovních výkonech. Jsem pøesvìdèen, ¾e i toto bude pohled zajímavý.


Jeliko¾ poèasí a klima ovlivòuje jak známo všecko, samozøejmì nikdy nemohlo vynechat tak dùle¾itou oblast lidského konání, jakou je jistì sport. Bohu¾el se nám nepodaøilo zjistit, jak vlastní poèasí ovlivòovalo sportovní výkony ve starém Øecku pøi pùvodních Olympijských hrách, ale mù¾eme dedukovat, ¾e tehdejší støedomoøské klima bylo pøíjemné, a tedy i pøíznivé pro závodníky. Navíc – nejsme sobci a klidnì zde necháváme prostor pro další eventuální badatele.


Dále je jistì známo, ¾e jen o nìco pozdìji u¾ staøí Øímané pova¾ovali sport a hry za stejnì dùle¾ité jako chleba, nebo» prosazovali známé heslo – Panem et circenses – tedy – Chléb a hry! Pravda – tehdejší hry byly pìknì drsné, aktivnì se jich zúèastòovali prakticky jen gladiátoøi, zatímco páriové i plebejci se pouze dívali. Prostì – jiný kraj a jiná doba – jiný mrav! Ve støedovìku pak pøi velkolepých rytíøských turnajích bylo také urèitì preferováno poèasí pìkné a suché, nebo» v dešti by ¾elezné brnìní rychle rezavìlo.

 

 

Pøeskoème ale další staletí a podívejme se na moderní sportování. Ka¾dé sportovní odvìtví nebo dokonce i ka¾dá sportovní disciplína mù¾e mít ponìkud jiné po¾adavky jak na klima, tak na poèasí, tedy na okam¾ité povìtrnostní podmínky.


Je jasné, ¾e místa pro konání nejvìtších svìtových sportovních akcí jsou pøímo bytostnì vázána na klimatické podmínky. Je tedy zcela jisté, ¾e nebudou asi nikdy ¾ádné Olympijské hry ani nejrùznìjší mistrovství svìta pod širým nebem poøádány v ledovém Grónsku èi na rozpálené a vyprahlé Sahaøe. Nìkterá klimatická pásma jsou pro takové sportovní akce prostì naprosto nevhodná, a tak vìtšina velkých sportovních akcí se koná v pásech mírných èi subtropických.

 

A teï k tìm okam¾itým povìtrnostním podmínkám. Déš» sice není pøi závodì pøíjemný témìø nikomu, ale kupodivu - na pøíklad bì¾ci vytrvalci zejména pøi maratónském bìhu mají slabý deštík a alespoò trochu chladnìjší poèasí mnohem radìji ne¾ teplo a sluníèko! Pálící slunce a vedro pak z lehkých atletù tolerují pouze sprinteøi, kteøí svùj výkon „prodají“ v nìkolika sekundách. Atletùm-skokanùm také nevadí pøi vlastním skoku, ale úmorné je pro nì èekání mezi jednotlivými skoky. Samozøejmì vedro není vùbec pøíjemné fotbalistùm, hráèùm rugby èi baseballu, kterým kromì velmi nepøíjemného pocení a dehydrování slunce èasto vadí i pøi rozhledu. Bouøku sportovci také „nemusí“, v¾dy» jsou dokonce známy pøíklady, ¾e blesk zabil hráèe na høišti! Nìkterou sportovní èinnost pak mù¾e zcela zhatit mlha, vítr, nebo silný liják.


Existují pamìtníci kuriózních volejbalových utkání, která zùstala nedohrána. Napøíklad na pobøe¾í Baltu jednou (a mo¾ná i èastìji) zùstalo nedohráno utkání, kdy¾ se na høištì zcela nenadále velmi rychle pøihnala od moøe tzv. advekèní mlha. (Pro zajímavost – byla to mlha podobná té, která pomohla anglickým lodím pøekvapit Nìmce na zaèátku 1. svìtové války u Helgolandu.) Jindy zase na východoslovenské Šíravì znemo¾nil utkání vítr tak silný, ¾e útlé ruèky dívek a ¾en nemìly nárok a pøi podání proti nìmu prostì pomìrnì lehký volejbalový míè na druhou stranu sítì nedostaly!


Jsou ale i sporty které vítr pøímo vy¾adují – tøeba jachting, ovšem i zde musí mít vìtrné podmínky své mantinely – co je moc, to je moc. Pøi vichøici se na jezerech ani na moøi plachtit nedá, ale je-li úplný klid, závody se také vìtšinou odvolají. Mo¾ná pøekvapí, ¾e zcela rùzné po¾adavky na smìr vìtru mají nìkteøí lehkoatletiètí vrhaèi. Koulaøùm a kladiváøùm jistì vítr nevadí, nebo» jejich náøadí je pìknì tì¾ké, ale oštìpaøi a oštìpaøky mají radìji pøimìøený vítr do zad, diskaøùm pak naopak pomáhá protivítr mírnì ze strany a zále¾í zde dokonce, zda ty ploché disky vypouštìjí z ruky praváci èi leváci! A podobnì jsou na vìtru závislí tøeba i kanoisté a veslaøi.


S poèasím se èasto potýkají i sportovní støelci na venkovních støelnicích, nemluvì o lukostøelcích. Vrátíme-li se k lehkým atletùm, tak je jasné, ¾e jim protivítr vadí, ale také u¾ mírný vítr do zad je pøíèinou toho, ¾e nemù¾e být uznán svìtový rekord sprinterùm a dálkaøùm! Regule jsou velmi pøísné, je vlastnì povolen pouze vánek a slabý vítr do 2 m/s.
Silnìjší a zejména boèní nárazovitý vítr je nepøítelem silnièních cyklistù, daleko vìtším ne¾ tøeba déš». Silný vítr nebo mlha znemo¾ní závody ly¾aøù, jak sjezdaøù, tak i skokanù a bohu¾el také máme v dobré pamìti i smrtelné úrazy, které zavinily tyto dva meteorologické prvky.


Obecnì mù¾eme shrnout, ¾e poèasí se tak významnì podílí na úspìchu èi neúspìchu sportovních her - i finanèním, a tak èím dál tím více sportovních odvìtví se sna¾í rizika poèasí tak èi onak eliminovat. Èím dál tím víc sportù se z volné pøírody stìhuje do tìlocvièen a sportovních hal. Na pøíklad ještì na Olympiádì v Berlínì v roce 1936 cvièili sportovní gymnasté venku, co¾ si jistì dnes vùbec nedovedou pøedstavit. Vyprávìt o tom by mohl – kdyby ještì ¾il - napøíklad náš gymnasta a sokol A. Hudec, který zvítìzil na kruzích.

 


Výraznì halovými sporty se staly házená, volejbal i košíková, které se také dlouho hrály pod širým nebem. A tento „úprk“ pøed poèasím mìl znaèný vliv i na zpùsob hry. Na pøíklad v hale samozøejmì nelze v odbíjené pøi servisu pou¾ít tak tzv. „svíèky“, tedy vysokého podání, které pùsobilo soupeøùm problémy buï pøi vìtru, nebo kdy¾ jim sluníèko svítilo do oèí! A tak pamìtníkùm nezbývá, ne¾ si pøipomenout u¾ jen pár tradièních volejbalových turnajù pod širým nebem, tøeba ve známých Døevìnicích na Jièínsku. Tento turnaj se bìhem více ne¾ pùl století stal pravdìpodobnì nejvìtším volejbalovým turnajem v Evropì!


V souèasné dobì hrají hokej na pøírodním ledì snad u¾ jen vesniètí kluci na rybnících, do sportovních hal se nìkdy pøesunuje i kopaná a lehcí atleti mají také svá halová mistrovství Evropy i svìta. Naopak volejbalisté se èásteènì vracejí do pøírody – na písek plá¾í - sice také vìtšinou umìlých a jen v soutì¾ích dvojic. Také tenis má své vrcholné soutì¾e pod širým nebem i v halách. Tak se tyto sporty vlastnì stávají jakýmisi „hermafrodity“ a na jednom z nejstarších tenisových turnajù ve Wimbledonu se velmi èasto kromì hráèù, rozhodèích, divákù a sbìraèù míèkù objevují i další pomocníci. Mírné oceánské klima s èetnými deš»ovými pøeháòkami si vynutilo vznik nové profese – „zatahovaèù“ velkých plachet, které chrání trávník na dvorcích pøed deštìm! V televizních pøenosech pak mù¾eme vidìt, jak jim to jde od ruky.


I organizátoøi vìtšiny velkých ly¾aøských soutì¾í musejí kvùli poèasí èím dál tím èastìji pomáhat pøírodì umìlým pøisnì¾ováním. Pro zajímavost – na Zimních olympijských hrách závodili na umìlém snìhu ly¾aøi poprvé v Lake Placid v roce 1980 a nìkterým prý docela vadil. Jako vrchol všeho i horolezci nyní èasto zamìòují vrcholy hor a skal za lezení po umìlých stìnách, pìknì v teple a suchu hal. Pravda – je to bezpeènìjší, ale kamsi se ztrácejí zejména ty nejkrásnìjší zá¾itky z pokoøení hory èi skály i z pøekonání povìtrnostních nástrah!
Je ale tøeba také zdùraznit, ¾e je nìkolik sportù, které pøímo vy¾adují, aby závodníci mìli slušné meteorologické znalosti – tøeba leteètí plachtaøi a moøští jachtaøi. Pro ty první je toti¾ zemská atmosféra vlastnì „neomezeným høištìm“, na kterém soutì¾í.


I kdy¾ letecké pøedpovìdi jim pomáhají, pøesto je pro ka¾dého plachtaøe naprosto nezbytné, aby poznal, který cumulus „táhne,“ a který je u¾ „odkvetlý“. Pøi svých pøeletech na dálku nebo pøi tzv. rychlostních trojúhelnících musejí vyu¾ívat termiky vzestupných proudù pod tìmito mraky. Nìkdy se odvá¾í i do bouøkových cumulonimbù, ale v nich se vyskytují i proudy sestupné. Výborné podmínky pro bezmotorové létaní skýtají horské høebeny. Pøi správném smìru proudìní se vytváøejí vzestupné proudy na návìtrné stranì høebenù a nìkdy se i za nimi vytvoøí tzv. dlouhá vlna, kterou letci také rádi vyu¾ívají. A tak naprosto vìrni soutì¾ím pod nefalšovanou nebeskou klenbou zùstávají snad u¾ jen leteètí plachtaøi a moøští jachtaøi, kterým jistì nehrozí, ¾e by jim nìkdo vytvoøil umìlou atmosféru èi umìlé moøe. Ale nechejme toho, abychom to nezakøikli!


Vladimír Vondráèek

* * *
Kolá¾ pro SeniorTip © Marie Zieglerová

Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 06.08.2013  09:52
 Datum
Jméno
Téma
 06.08.  09:52 Von
 06.08.  09:45 Václav ®idek Kdo je Vladimír Vondráèek...
 05.08.  16:50 Karla I.
 05.08.  16:42 Blanka K. Odvaha nebo drzost?
 04.08.  14:23 venca