Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Mahulena,
zítra Romana.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

„Vánoce jsou svátky klidu, nezkoušejte naši tøídu!“
 
Vánoce jsou svátky klidu, nezkoušejte naši tøídu!
Prosíme vás, nezkoušejte nás!

Tato úpìnlivá prosba uèitelùm se ka¾dý rok pravidelnì objevovala na tabuli poslední den školy pøed vánoèními prázdninami. Zpravidla ukrutní kantoøi málokdy dali na naši dobøe mínìnou prosbu o pøedvánoèní shovívavost. Jen jednou, v maturitním roèníku, projevil matikáø Øíha neobvyklou dobrotu a místo logaritmù mnì dal násobilku sedmi, kterou jsem k jeho konsternaci bez napovídaní celkem hravì zvládnul. Poprvé jsem tak pøinesl rodièùm nevšední dárek k Vánocùm, radostnou zprávu, ¾e jsem tentokráte z matiky nedostal kouli nebo-li pìtku. To tatínkovi, který mìl o mnì utkvìlou pøedstavu, ¾e to v ¾ivotì dotáhnu tak nejspíš na metaøe, vykouzlilo úsmìv na tváøi, dal mi pìtikorunu a dovolil mi jít s kamarády na pivo.

Vánoèní prázdniny byly naplnìny napìtím a radostným oèekáváním pøíchodu Štìdrého dne.

Dny pøed Je¾íškem jsem obyèejnì trávil neúnavným slídìním po dárcích, které pøede mnou rodièe peèlivì ukrývali. To, co ze dne zbylo, jsem vìtšinou promrhal pozorováním chlapíkù, kteøí v tøeskutých mrazech jen tak holýma rukama vytahovali z kádí zlaté kapøíky, které vìtšinou na pøání zákazníka obratným majznutím palièkou do hlavy sprovodili ze svìta. Mìl jsem pro tyto prodavaèe kaprù s rampouchy u vousù a vìènými nudlemi u nosu neutuchající obdiv. Ještì rok pøed maturitou, kdy moje budoucnost vypadala opravdu tak èernì, ¾e tatínek pøes známého u Komunálních slu¾eb hlavního mìsta Prahy zaøizoval tlaèenku, abych se dostal na metaøe, jsem mìl neskonalou touhu vyuèit se zrovna takovým prodavaèem ryb. Líbilo se mi, ¾e je lidé jako já pokládají za hrdiny, které neskolí mráz. Imponovalo mi, ¾e jsou na nì pøed Vánocemi dobøe naladìní zákazníci vìtšinou pøíjemní a milí. To, ¾e obèas prodavaèùm zákazníci podstrèí i láhev rumu na zahøátí, mìlo pro mì neodolatelný pùvab. Jako vnímavému jinochovi mi samozøejmì neušlo, ¾e krasavice se na prodavaèe nì¾nì usmívají, vrhají na nì vlahé pohledy a nìkdy se jim vymrzlých prodavaèù tak z¾elí, ¾e je zvou do svých kamrlíkù a lo¾nic na horký èaj, aby pookøáli. A v¾dycky jsem snil o tom, jak bych èaj zdvoøile odmítl a místo nìho se rychle sápal do mìkkých duchen se s krasavicí zahøát…

Tatínek si myslel, ¾e nás kdovíjak obveselí, kdy¾ kapøíka pøinese domù ¾ivého a pak ho bude nìkolik dnù dr¾et ve vanì. Samo sebou, ¾e jsme nebohou rybku všemo¾nì s bratrem poš»uchovali a nabádali ji plavat, divíce se, ¾e den ze dne oèividnì chøadla a plavala bøichem vzhùru více, ne¾ se sluší a patøí.

Na Štìdrý den se tatínek, který by normálnì neublí¾il ani mouše, zmìnil v nemilosrdného surovce a vrahouna, kdy¾, nedajíc nic na maminèiny úpìnlivé prosby, doprovázené naším øvaním rybu ušetøit, polomrtvého kapøíka usilovnì klepal kladivem do hlavy tak dlouho, a¾ zhebnul. A to všechno jenom proto, aby veèer mohl skonèit na vánoèním talíøi. Nám ale bylo kapøíka tak líto, ¾e jsme jak rybí polévku, tak i kapra samotného, odmítali pozøít. To tatínka vìtšinou nadrá¾dilo do té míry, ¾e místo tradièního zpìvu koled jenom slabomyslnì opakoval: „Tøikrát dennì øezat, jednou dennì jíst“.

Vánoèní pohodu naštìstí v¾dycky zachránila maminka, která taktnì tatínkovi vylo¾ila, ¾e na Štìdrý den se nehodí být ukrutníkem, ¾e naopak má být èlovìk shovívavý, plný lásky a umìt odpouštìt. Nakonec v¾dycky tatínek zjihnul. Bylo to zøejmì tím, ¾e od nás pod stromeèek vìtšinou dostal tøi páry baèkor, kapesníky a fusekle. Pamatuji, ¾e jednou, kdy¾ dostal neoèekávanì èervené trenýrky s lampasem, byl natolik namìkko, ¾e byl schopen utrousit jenom jednu vìtu: „Dìkuji ti, maminko, to jsem si snad ani nezaslou¾il“.

Døíve však, ne¾ jsme se vrhli na dárky, maminka nám pøipomnìla drahé èleny rodiny, kteøí bohu¾el s námi Štìdrý den slavit nemohou, proto¾e z tohoto svìta odešli. To sice trošièku náladu pokazilo, zvláštì pak, kdy¾ maminka pofòukávala a tatínek se tváøil dìsnì vá¾nì. Nicménì nad horeèným rozbalováním dárkù se na chmurné vìci rychle zapomnìlo.

V té dobì se ještì nedávaly tisíce nesmyslných dárkù jako je tomu dnes. V dobì mého dìtství jsem byl na vrcholu štìstí, kdy¾ jsem pod stromeèek dostal hokejku èi kní¾ku. A to jsem, prosím, musel pìknou dobu sekat dobrotu, abych si dárky zaslou¾il: Pomáhat mamince utírat nádobí, nakupovat, nenosit poznámky v ¾ákovské kní¾ce a nekouøit tajnì na záchodì. A proto byl Štìdrý den v¾dycky oèekáván v krajním napìtí. „Co asi dnes pøinese Je¾íšek“, byla otázka, kterou jsem si kladl od samého rána.

Samozøejmì, ¾e poèasí mìlo veliký podíl na vytvoøení vánoèní nálady. Pøes noc napadaný èerstvý sníh, který obalil bíle stromy, ploty a krajinku kolem bylo to nejkrásnìjší, co èlovìka mohlo na Vánoce potkat. Mráz vykouzlil pohádku na oknech a oslòující bílo narušoval jenom èerný kos se svìšeným køídlem pod šedým oblakem.

Jak bylo krásné jít po štìdroveèerní veèeøi chøupavým snìhem do kostela na pùlnoèní mši.
V kostele, který vonìl kadidlem jsem já, nezbedný chlapec, utrousil modlitbièku a v duchu se zapøísahal ji¾ nikdy netrápit rodièe. Vìtšinou jsem svùj slib také pár dnù vydr¾el, co¾ rodièe kvitovali s údivem a obavou, zda-li jsem zdráv.

Na Vánoce pro¾ité v rodné zemi vzpomínám nostalgicky ka¾dý rok, kdy¾ usedáme za šumu klimatizace ke štìdroveèerní veèeøi v Austrálii. Poezie Vánoc odešla s naším odchodem do ciziny. I kdy¾ se sna¾íme tradici Vánoc udr¾ovat a vštìpovat ji našim ratolestem, nìjak to u¾ není ono. Asi je to tím, ¾e jsem se stal dùchodcem, ¾e není sníh, ¾e dìti zpívají èeské koledy tak strašnì, ¾e mì dohánìjí k slabomyslnému vykøikování: „Tøikrát dennì øezat, jednou dennì jíst”, ¾e ka¾dý oèekává sto a jeden dárek, pokud mo¾no hroznì drahý, ¾e k veèeøi není kapøík, proto¾e tady je to strašná ryba…zkrátka, proto¾e nejsme doma.

Komerèní pøístup k Vánocùm všechno pokazil, a proto se tìším na pøíští týden na Silvestra a na pøivítání Nového roku provedením inscenace muzikálu s partou kamarádù, pod zruèným vedením krásné re¾isérky Barunky. Naše peèlivì nastudovaná a profesionálnì zahraná pøedstavení potìší nejen nás, ale i pøátele v Èesku, kteøí po zhlédnutí nafilmovaného skotaèení nám závidí, jak bájeènì a na úrovni se dovedeme v Melbourne na Silvestra bavit bez pomoci televize, alkoholických nápojù a bezuzdného opíjení. A my jim pro zmìnu zase závidíme èeské bílé Vánoce, kapøíky, koledy a vùni purpury… 

Ivan Kolaøík, OAM
 
 
Pozn. redakce: Autor je dopisovatelem www.pozitivni-noviny.cz
 
 
O lásce k umìní - 4


Komentáøe
Poslední komentáø: 25.12.2007  03:34
 Datum
Jméno
Téma
 25.12.  03:34 Ivan Mile
 25.12.  00:33 Mila Pøání :-))
 24.12.  22:29 Ivan Polarce
 24.12.  02:04 Ivan Krasne Vanoce
 23.12.  23:38 Rù¾ena
 23.12.  15:40 Polarka Ivane
 23.12.  12:05 Gabi-florka ...pro Ivánka.....
 23.12.  10:33 Bobo :-)))
 23.12.  10:13 wiki
 23.12.  09:12 Pavel
 23.12.  08:35 Milada krize pøedvánoèní