Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Otmar,
zítra Mahulena.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Chronobiologie
aneb ¾ivot podle vnitøních hodin
 
Chronobiologie je zatím ponìkud mladý vìdní obor, který zkoumá, jakým biologickým rytmem se øídí naše tìlo, a pøichází k podivuhodným poznatkùm.
 
Všechny procesy, které v našem tìle probíhají nepøetr¾itì ve dne v noci, se øídí našimi  vnitøními hodinami. Tyto „hodiny“ nejsou vìtší ne¾ zrnko písku a své centrum mají v mozku, odkud udr¾ují stálý kontakt s miliardami bunìk celého tìla. A je to právì náš vnitøní chronometr, kdo urèuje, v kterou denní dobu jsme schopni mimoøádného výkonu, kdy se probudíme nebo unavíme, dokonce i to, kdy máme chu» na sex. Také produkce stresových hormonù, èinnost jednotlivých orgánù i míra citlivosti na bolest, to všechno je pod taktovkou tohoto dirigenta. Jak všechny tyto procesy fungují, zkoumá chronobiologie u¾ 30 let, a dosud dospìla k mnoha zajímavým závìrùm.
 
Denní svìtlo ovlivòuje tvorbu hormonù
Rozhodující úlohu v èinnosti tìlesných orgánù hraje denní svìtlo. Svìtelné podnìty jsou toti¾ vedeny nejen do zrakového centra, nýbr¾ i do epifýzy, která vytváøí melatonin, hormon ovlivòující spánek. Kdy¾ se setmí, tvorba melatoninu se zvyšuje, a hlásí-li zrakový nerv svìtlo, produkce hormonu se zastaví.
Hned od èasného rána, s prvními sluneèními paprsky zaèínají naše vnitøní hodiny dávat organizmu pokyny, aby se pøipravil na nastávající den. Do krve zaèínají proudit hormony, které navozují bdìlý stav, krevní cukr a aminokyseliny posilují svaly a výraznì se aktivizuje látková výmìna. Proto i kdy¾ máme nìjaké to kilo navíc, ráno si mù¾eme dopøát vydatnou snídani – uhlohydráty se toti¾ v tuto dobu pøemìòují pøímo v energii.
Kolem desáté nastává ideální doba pro duševní práci, proto¾e mozek se teï optimálnì prokrvuje a je extrémnì aktivní. Hravì øeší i ty nejobtí¾nìjší úkoly a naše kreativita je na vysoké úrovni. Ale u¾ dvì hodiny po tomto výkonnostním vrcholu dochází k polednímu útlumu, tìlo musí naèerpat novou energii. Souèasnì produkuje tzv. hormony štìstí, endorfiny, a vnímaní bolesti je v tuto dobu velmi nízké. Odpoledne je zase mimoøádnì vhodné na uèení, proto¾e se aktivizuje dlouhodobá pamì».
 
V noci se v tìle uklízí
Kolem deváté veèer se tìlo zaèíná pøipravovat na noc, bìhem ní¾ se regeneruje  poko¾ka, nastartovávají se léèebné procesy, tìlo produkuje rùstové hormony a vyluèuje zbytky látkové výmìny. A pak za nìkolik hodin, kdy¾  opìt vyjde slunce, náš organizmus je pøipraven dobøe nastartovat nový den.
 
Jaký je tedy „jízdní øád“ našeho tìla?
 
Od 5 hodiny ráno
Tìlo se pøipravuje na nový den. Do svalù se dostává krevní cukr a dodává jim sílu. Krevní obìh jede na nejvyšší otáèky, proto si dávejme pozor – ráno se srdce snadno pøetí¾í. Kdo má nìjaké srdeèní potí¾e, nemìl by ráno sportovat.
Kolem 10 hodiny
Obranyschopnost našeho tìla je velmi nízká a úmìrnì k tomu stoupá  nebezpeèí infekce. Na druhé stranì je velmi dobøe prokrvován mozek, proto tato doba je nejvhodnìjší pro práci vy¾adující soustøedìní a pro øešení slo¾itých a obtí¾ných problémù.
2 hodiny po poledni
V tuto dobu jsme nejménì citliví na bolest, je to tudí¾ nejvhodnìjší doba pro návštìvu napø. zubní ordinace.
Asi v 5 hodin odpoledne
Naplno bì¾í imunitní systém, a pokud se v tuto dobu necháme oèkovat, úèinek preventivního oèkování se zvýší. Játra si teï ale dopøávají odpoèinek, proto ruce pryè od alkoholu!
V 8 hodin veèer
Kdo potøebuje léky proti revmatizmu nebo vysokému krevnímu tlaku, ten by je mìl u¾ívat v tuto dobu, proto¾e právì teï je naše tìlo umí nejlépe zu¾itkovat. V následujících hodinách pomalu stoupá produkce spánkového hormonu, melatoninu. Pozdì veèer bychom u¾ nemìli kouøit, proto¾e teï je to obzvláštì škodlivé.
 
(Podle zahr. materiálù) 
   Mgr.  Eva Klimešová
 
Další èlánky autorky:
Hrací karty - 1
Hrací karty - 2
Karty a bible
Kartomanie
 


Komentáøe
Poslední komentáø: 24.05.2008  21:45
 Datum
Jméno
Téma
 24.05.  21:45 vasi.m Rù¾ence
 24.05.  18:14 her.vera
 23.05.  21:00 Mila
 23.05.  20:41 wiki
 23.05.  11:22 Rù¾ena Pro vasi.m
 23.05.  10:02 Vesuvanka
 23.05.  09:29 Pavel
 23.05.  08:53 vasi.m
 23.05.  08:51 vasi.m
 23.05.  06:49 Ludmila 1 fáze