Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Otmar,
zítra Mahulena.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Babibajky


Seniorský vìk dostihl i mne a vìnoval mi ÈAS – èas na odpoèinek po hektickém pracovním období, èas na vnouèata, na relaxaci nad záhony v zahradì, na knihy bìhem let kupované a odkládané bez ètení na dobu, a¾ na nì zbude èas...


Dal mi také mo¾nost seznámit se s „plechovou bedýnkou“ plnou èipù a drátkù, tím zázrakem dvacátého století. Zaèátky s ní mi ulehèil dárek – CD s nìkolika tisíci klipartù. Pøi jejich prohlí¾ení se mi zaèaly vybavovat rùzné zá¾itky z pro¾itých let, které jsem se sna¾ila v nìkolika vìtách zachytit. To, co jsem bìhem let zkušeností nasbírala, dostalo formu krátkého vyprávìní, nìkde skoro pohádky, povzdechnutí, pøíslibu. A proto¾e stojí na samé hranici reality a bajky a proto¾e jejich autorkou je babièka, dostaly název BABIBAJKY.


Ne ka¾dá se povedla, pøísní kritici najdou mnohé nedostatky, škarohlídi je zavrhnou zcela, ale pøesto doufám, ¾e se najde i dost ètenáøù, kteøí se zasmìjí, souhlasnì pokývají hlavou a leckterá bajka v nich vyvolá jejich vlastní vzpomínku, nebo je vlastní fantazií povede dál v naèrtnutém dìji. Pøeji všem dobrou náladu.


Mara


Babibajky


* (19) *


Byly jednou èíslice, které bydlely v poèetníku, kam je zapsal støapatý kluk. Proto¾e se mu nechtìlo moc uèit a byl dost nepoøádný, místo aby je napsal pìknì rovnì do øádku nebo pod sebe, podle toho, co právì poèítal, naškrábal je jen tak halabala a bylo mu jedno, ¾e mu nìkdy výsledky nevycházejí správnì. Èíslice to samozøejmì mrzelo, byly odnepamìti takové akurátní, potrpìly si na pøesnost, a tak pøemýšlely, jak by kluka vytrestaly a nauèily ho zacházet s nimi, jak se sluší a patøí.


Kdy¾ se pak psala dùle¾itá provìrka z poètù a dokonce i nepoøádnému klukovi na ní zále¾elo, proto¾e mìla rozhodnout, jakou známku dostane na vysvìdèení a jestli postoupí do vyšší tøídy, milá èísílka si na papíøe dìlala, co chtìla, jedno s druhým si vymìòovala místo a mìnila výsledky. No a kluk propadl, místo radovánek se celé prázdniny uèil správnì zacházet s èíslicemi, a kdy¾ zaèal nový školní rok, dával si na jejich psaní moc dobrý pozor. Aby taky ne, takovou ostudu u¾ nechtìl nikdy za¾ít!


* * *


No schválnì, kdo z vás u¾ nìkdy vidìl na vlastní oèi „rudého bratra“? A pøiznejte se, ¾e jste si ještì nepøeèetli ani jednu kní¾ku o Apaèích a Hurikánech a Siouxech a… kdepak, nebudeme vypoèítávat jména všech indiánských kmenù, kterým kdysi patøila celá velikánská Amerika. Já jen vím, ¾e i dneska na poèátku tøetího tisíciletí jejich duch ¾ije a dokonce se pøestìhoval i k nám. Jak to, ¾e nevìøíte? Já pøece nikdy nel¾u.


U¾ druhým rokem s námi jeden „rudý bratr“ ¾ije v domeèku. No „rudý“ je asi silné oznaèení, kdy¾ je vìtšinu roku bílý jako ze mlejna a zrudne, teprve kdy¾ ho letní slunko nemilosrdnì o¾ehne. To potom s ubývajícími dny školy a blí¾ícími se prázdninami zaène shledávat svoji váleènickou výstroj, pøi zkušebním støílení poláme nìkolik šípù, proto¾e místo do terèe se trefí nìkam jinam, zjistí, ¾e mu pøibylo nìkolik kilo na váze a nevleze se do loòského obleèení. Ještì štìstí, ¾e jeho indiánská zástìrka nemá ¾ádné švy a kulatou prdelku mu ještì kryje docela obstojnì.


Kdy¾ nastane ta správná chvíle, nehodí svých pár švestek na záda a nevyrazí indiánským poklusem dolinami, lesy a holinami k základnímu táboøišti, kde se vypínají snìhobílé vigvamy k vrškùm valašských hvozdù. Kdepak, je to dítì své doby, a proto¾e si na indiána jen hraje, nalo¾í se do rychlého ètyøkoláku a je rodièi dopraven na místo urèení. Je to prima „rudý bratr“, jen škoda, ¾e není pravý.


* * *


Tak nevím, co se mnì sem ti kluci jeden za druhým pletou. Podívejte se tady na toho… poøád mìl plno klukovské práce jako jezdit na skejtbordu z kopeèka, honit se na kole po dìdinì a okolí, dìlat bunkr z prkýnek, vyrábìt meèe a štíty pro nelítostný boj, lézt po stromech a já nevím co všechno ještì. Vìènì byl nìkde v luftu, rodièe ho vidìli jen u jídla, a kdy¾ se veèer vracel pomalovaný jako indián nebo pøíslušník zelených baretù, málem ho nepoznali.


Jen¾e z prázdnin u¾ zbýval jen docela malilinkatý kousíèek, a tak ho maminka násilím dovlekla k holièi, proto¾e vlasy mu padaly a¾ na nos, tak¾e vypadal jako hodnì zanedbaný briard a do školy by ho snad ani nepustili. No jasnì, ¾e se netváøí nijak nadšenì, ale škola trvá jen deset mìsícù a pak, pak jsou pøece zase prázdniny!

 

* * *

 

Urèitì se té baculaté housence líbilo jen tak popolézat po vìtvièkách a v jednom kuse se krmit. Ani jí to vlastnì nemù¾eme zazlívat, byl to její osud, bylo jí to pøedurèeno. A tak si napøed pochutnala na nejmladších lísteècích, které byly ještì køehounké a š»avnaté, potom se pustila do ostatních a nic jim nepomohlo, ¾e se bránily, jak mohly, a tøepetáním pøivolávaly na pomoc ptactvo nebeské.

Housenka byla dobøe pøipravena i na takovou hrozbu. Však to vidíte sami, co si oblékla. Ne ¾e by sama byla tak nápaditá, ale šila v tom nejskvìlejším salonu Matky Pøírody a rozhodnì se jí vyplatilo dbát na rady špièkového módního návrháøe. Takhle vystrojená se vìtšinì zpìváèkù zdála pøíliš extravagantní a oni by pøece neriskovali, ¾e by se jejich vìènì hladová ptáèata tím chlupatým soustem mohla zadusit.


A tak nastala chvíle, ¾e milá housenka pro samou tlouš»ku u¾ jen funìla a lézt nedoká
zala vùbec. Usoudila, ¾e nejlepší bude, kdy¾ si trošku zdøímne, tøeba jí vytráví. Kdy¾ po nìjakém èase vyletìl z kukly pøekrásný motýl, nemìl na jídlo ani pomyšlení, a kdyby mu nìkdo prozradil, jak vypadal døív, rozhodnì by mu nevìøil.


* * *


Bylo jednou jedno štìnì, které si vesele a bezstarostnì ¾ilo, hopsalo po dvorku, honilo se za ka¾dou mouchou, co se kolem nìho mihla, a kdy¾ nìkdo zapomnìl zavøít vrátka do zahrady, zùstala po nìm spouš», jako by tam projel buldozer. Proto¾e bylo ještì docela malé, hloupouèké a roztomilé, nikdo je za jeho roš»árny netrestal, co¾, jak urèitì uznáte, byla veliká chyba.


Jen¾e ka¾dé štìnì jednou vyroste, a» se mu to líbí nebo nelíbí. Skonèil èas radovánek, nastal èas vychovat z nìho poøádného a poslušného psa. A teï pøišlo to ouvej ouvej! Ani slepici se nelíbí, kdy¾ se jí pøistøihnou køidélka, nemù¾eme proto èekat, ¾e se to bude líbit rozjívenému pejskovi. Kdepak pøibìhnout na zavolání! Pokud k nìmu nedonese vítr lákavou vùni nìjaké vybrané pochoutky, dìlá, ¾e pána neslyší. A pøesto jej zkrotili! Kdy¾ na nìj z krabièky vykoukl obojek, úplnì ho to vyvedlo z míry, a kdy¾ mu ho zapnuli kolem krku, bylo po zlobení a náš pejsek poslouchal jako hodinky. Tak se na nìj musí!

 

Marie Zieglerová

* * *

Zobrazit všechny èlánky autorky



Komentáøe
Poslední komentáø: 24.09.2015  17:40
 Datum
Jméno
Téma
 24.09.  17:40 kusan
 24.09.  16:02 Von
 24.09.  11:27 Marta U.
 24.09.  08:46 Vesuvjana díky
 24.09.  08:40 Kvìta
 24.09.  06:20 Bobo :-)))