Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Otmar,
zítra Mahulena.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Poslední dny míru


Témìø sto let uplynulo od zahájení první svìtové války, která poètem mrtvých pøekonala všechny dosavadní rekordy. Lidé tenkrát netušili, co se chystá. A netuší to, bohu¾el, ani dnes, kdy nejdokonalejší americké zbranì jsou zamìøeny na syrské cíle. Procházíme dobou vzrušených a tajných diplomatických jednání, která mohou tøetí svìtovou válku oddálit nebo vyvolat. Není tedy bez zajímavosti ohlédnout se o 99 let zpátky a podívat se, co pøedcházelo první svìtové válce.
Tak jako dnes v syrské krizi i tehdy se události rychle vyvíjely a mnoho lidí ¾ilo v blahé nevìdomosti.


28. èervna 1914 byli dìdic Rakousko-uherské øíše, arcivévoda František Ferdinand a jeho man¾elka ®ofie, zavra¾dìni v Sarajevu. Pro úplnost dodejme, ¾e synovec císaøe Františka Josefa, František Ferdinand byl generálním inspektorem rakouské armády. Jeho tvrdohlavé rozhodnutí navštívit Sarajevo 28. èervna 1914, v den státního svátku Srbska, pova¾ovali srbští vlastenci za provokaci.
Po celý mìsíc událost nezpùsobila ve svìtì ¾ádné zvláštní pozdvi¾ení. Francouzský prezident Raymond Poincaré a pøedseda vlády René Viviant nezmìnili ani plány své cesty do Ruska a do Skandinávie. Zatímco veøejnost se bavila soudem s madame Caillaux, dostává se jim pøijetí 20. - 23. èervence v Petrohradì.


23. èervence v 18 hodin Rakousko-Uhersko poslalo ultimatum Srbsku. Vy¾adovalo potrestání viníkù atentátu, zastavení nacionalistické propagandy a úèast rakouských policistù pøi vyšetøování. Srbská vláda dostala na pøijetí ultimáta 48 hodin.


Od 2. èervence Nìmecko ujiš»ovalo Rakousko svou podporou. O tøi dny pozdìji, František Josef napsal nìmeckému císaøi Vilému II., ¾e pova¾uje za nutné "odstranìní Srbska jako politického faktoru na Balkánì."


Vilém II. pøijal tento strategický cíl navzdory riziku ruské reakce. Bertchtold, rakousko-uherský ministr zahranièí, pøesvìdèil kabinet, s odkazem na nìmeckou podporu, ¾e je nutné vyhlásit Srbsku válku. Aby zabránil rychlé reakci francouzské vlády, zvolil datum 23. èervence, kdy Poincaré a Viviani budou na cestì z Ruska.


24. èervence nìmecká velvyslanectví pøedávají evropským vládám nótu, po¾adující, aby byl konflikt pova¾ován za lokální. Rusko umíròuje Srbsko a vy¾aduje, podpoøeno Francií a Velkou Británií, na Rakousku dodateènou lhùtu. Zároveò však upozoròuje, ¾e v pøípadì rakousko - srbské války nezùstane neutrální.


25. èervence pøed 18. hodinou veèerní Srbsko pøijímá podmínky ultimáta, s výjimkou úèasti rakouských policistù na vyšetøování. Rakousko–Uhersko odpovìdìlo, ¾e èásteèné pøijetí se rovná odmítnutí ultimáta a pøerušuje diplomatické styky. Srbsko ztrácí iluze o mo¾ném zachování míru a vyhlašuje všeobecnou mobilizaci. Rakousko mobilizuje 15 sborù. Také Rusko pøijímá potøebná pøedmobilizaèní opatøení.


26. èervence Nìmecko ¾ádá Francii, aby Rusy uklidnila. Francie ze strachu, aby neoslabila francouzsko-ruské spojenectví, odmítá. Británie navrhuje konferenci ètyø zemí, Nìmecka, Itálie, Francie a Británie, je¾ by se zabývala øešením situace. Nìmecko to zavrhlo s poukazem, ¾e by znamenala poní¾ení spojeneckého Rakouska.


27. èervence se Rusko obrátilo na Rakousko s po¾adavkem, aby sní¾ilo své nároky vùèi Srbsku. Rakousko to odmítlo. Teprve nyní se francouzští obèané zaèali obávat mo¾né války a odbory zorganizovaly na paøí¾ských bulvárech velkou protiváleènou demonstraci.


28. èervence Rakušané zahájili palbu znamenající vyhlášení války Srbsku. Stále ještì mohlo jít o omezený konflikt, vše zále¾elo na Rusku.
Toho dne však car podepsal pøíkaz k èásteèné mobilizaci 13 sborù a jejich vyslání na rakouskou hranici. Jeho generálové se pøi tom obávali, aby si to Nìmci nevylo¾ili jako mobilizaci všeobecnou, co¾ by znevýhodnilo Rusy. A skuteènì.


29. èervence Nìmecko varuje Rusko pøed všeobecnou mobilizací, která by mìla za následek mobilizaci nìmeckou.
V Paøí¾i se konala nová demonstrace proti válce.


30. èervence 1914 ruský car Mikuláš podlehl naléhání svých armádních velitelù, kteøí se obávali ztráty èasu, a vyhlásil po èásteèné mobilizaci úplnou.
Pro Nìmce to znamená válku proti Rusku, a pokud nebude mobilizace odvolána, i válku proti Francii. Aby válka nepropukla, bylo tøeba jednat rychle.


31. èervence Nìmecko po¾ádalo Rusko, aby do 12 hodin zastavilo pøípravy a otázalo se Francie, zda zachová neutralitu v pøípadì nìmeckého konfliktu s Ruskem. Francouzská vojska ustoupila 10 km od hranic, aby se zabránilo nìjaké provokaci.
Rakousko-Uhersko naøídilo všeobecnou mobilizaci v reakci na tu ruskou.
V 17,40 hod. je vyhlášena ve Francii, v 19:00 mobilizuje v reakci na ultimátum z 29. èervence Belgie.
Tý¾ veèer byl v kavárnì Crescent na Montmartru zavra¾dìn socialista a odpùrce války Jean Jaurès.
Nìmecko se ocitlo v pasti svých vojenských plánù. Pokud by Rusové neustoupili od mobilizace, musí uplatnit své spojenectví s Rakousko-Uherskem. Po vyhlášení války nemohou Nìmci pøesunout všechna svá vojska na východ, proto¾e musí èelit 74 francouzským divizím na západì. Jeliko¾ oèekávají, ¾e ruská mobilizace bude pomalá, rozhodují se zaútoèit nejdøíve na Francii, uskuteènit Schliefenùv plán útoku na Belgii a rychle zvítìzit nad Francií, podobnì jako v roce 1870. Pak mìlo dojít k vyjednávání s Velkou Británií.
Jen¾e plán nefungoval.


1. srpna s vìdomím následkù Rusko nezareagovalo na nìmecké po¾adavky. Francie ohlásila, ¾e se bude chovat v souladu se svými zájmy, co¾ znamenalo, ¾e vzhledem ke spojenecké smlouvì s Ruskem nemá jinou mo¾nost ne¾ válèit.
V 15,45 hod. Francie vyhlašuje všeobecnou mobilizaci, Nìmecko ji o hodinu a ètvrt pozdìji vyhlašuje rovnì¾. Poté, v 19 hodin, vyhlašuje válku Rusku.
Velká Británie zùstává zatím neèinná.
Je zajímavé, ¾e se v této chvíli nìmecký císaø Vilém II., který zná Schliefenùv plán, ptá svého vrchního velitele von Moltke: A teï budeme pochodovat s celou armádou jen na západ?
A zkušený profesionál Moltke mu odpovìdìl, ¾e síly soustøedìné na francouzské hranici budou postupovat podle plánu i s vìdomím slabosti na ruských hranicích, proto¾e jinak by došlo k totálnímu nepoøádku.


2. srpna nìmeètí vojáci napadli Lucembursko. Nìmecko dává ultimátum Belgii do 19 hodin a po¾aduje volný prùchod nìmeckých vojsk.


3. srpna v 7:00 hod., Belgie odmítla nìmecké ultimatum, v 18:40 hod. Nìmecko vyhlásilo válku Francii.
Británie se zavazuje podporovat Belgii, pokud její neutralita by mìla být porušena.


4. srpna nìmecká armáda napadla Belgii.
5. srpna Velká Británie vyhlásila válku Nìmecku, proto¾e porušilo belgickou neutralitu.
6. srpna Rakousko vyhlásilo válku Rusku.
11. srpna Francie deklarovala válku s Rakousko-Uherskem.
První svìtová válka se rozhoøela.


Dnes u¾ všichni víme, ¾e válka nevznikla kvùli vra¾dì arcivévody Františka Ferdinanda v Sarajevu. ®e to byla jen záminka, aby tehdejší mocnosti mohly naplnit své mocenské a hospodáøské zájmy.


Dnes jsme na tom podobnì. Chemický útok v Sýrii není dùvodem k zásahu proti re¾imu Bašára Assáda. Je to jen záminka, jak pokroèit za pomoci ozbrojených i neozbrojených rozvraceèù v naplnìní geopolitických a ekonomických zájmù nejvìtší mocnosti, USA. Další krok na cestì k rozvratu „darebáckých“ státù nerespektujících americké pøedstavy o demokracii. Další krok na cestì k dosa¾ení chaosu v severní Africe a na Blízkém východì.
Kdo seje vítr, sklidí bouøi.


Myšlenka, ¾e chaos dostihne i zemi svého pùvodu se nezdá být nereálná.


Ivo Krieshofer

 





Komentáøe
Poslední komentáø: 28.09.2013  22:03
 Datum
Jméno
Téma
 28.09.  22:03 wiki
 28.09.  07:58 Blanka B.
 27.09.  18:15 Ivo Blance B.
 27.09.  17:57 Blanka B.
 27.09.  15:01 Jaroslav
 27.09.  08:50 Blanka B.
 27.09.  07:35 Ivo Oprava