Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Mahulena,
zítra Romana.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

A tak jsem si posadila vnouèata kolem sebe a zaèala...


Kdy¾ jsem se narodila, bydleli moji rodièe ve státním bytì, kde platili 70 Kè mìsíèní nájem. ®ádný fond oprav se neplatil, kdy¾ se nìco pokazilo a nebo byla potøeba vìtší oprava, národní výbor mìl dost prostøedkù, aby ji zaplatil. Jesle, školku, základní, støední i vysokou školu jsem mìla zcela zdarma a proto¾e jsem se dobøe uèila, mìla jsem u¾ na støední škole "prospìchové", tedy svých 300 Kè jen pro sebe. Na vysoké škole to bylo 500 Kè a za to se dalo poøídit docela dost. Pìkné zimní kozaèky stály 190 Kè, zimní bunda 250 Kè a vstupné tøeba do kina 3 koruny. Do divadla to bylo 15 Kè. Pobyt na letním táboøe, který trval 3 týdny s celým zabezpeèením i s výletem stál 200 Kè.


Chodila jsem do "pionýra" - mìl øadu krou¾kù - turistický, výtvarný, pìvecký, pohybový, divadelní - kde jsme se mohli vy¾ívat zcela zdarma ve svých zájmech a zálibách a rodièe mìli jistotu, ¾e je o nás dobøe postaráno.


Kdy¾ jsem ukonèila vysokou školu, mìla jsem mo¾nost si vybrat z nìkolika nabídek, kam nastoupím do práce. Dvì byly pøímo v místì, kde jsme bydleli, další mimo náš okres. Rodièe mìli naprostou jistotu v zamìstnání, v¾dy vìdìli, ¾e mají zajištìnou práci i výdìlek, nikdy se nestalo, ¾e by nedostali v urèitý termín výplatu a nebo, ¾e by je propustili a oni nemohli najít další práci. Vzpomínám si, ¾e se tatínek nepohodl se svým vedoucím - zašel do sousedního podniku a tam mohl okam¾itì nastoupit.


Do svých 35 let jsem se nesetkala s bezdomovcem, s nezamìstnaným (kdy¾ nìkdo nepracoval 3 dny, zavøeli jej jako nefachèenka), s tím, ¾e by v nemocnici nebo v lékárnì rodièe a pozdìji ani já jsme nìco platili - je za recept 1 Kè. V obchodech bylo všechno, co jsme potøebovali a potraviny a dìtské zbo¾í dotované státem. Za korunu byly tøi rohlíky, litr kvalitního mléka, na kterém se ne¾ jsem jej pøinesla domù z obchodu usadila nahoøe centimetrová vrstva smetany a bylo zcela bez konzervantù stálo 3 Kè. Kvalitní máslo stálo 10Kè a za 100 Kè jsem udìlala nákup pro 4èlenou rodinu na tøi dny. Zálohu na výplatu jsem mìla 400 Kè a s tím jsem v pohodì vydr¾ela 14 dnù. Knihy stály kolem 20 Kè a krásná pohádková obrázková kniha 38 Kè, ale to u¾ byl luxus. Za popelnice jsme neplatili nic, mìsto je uklízelo zdarma.


Nikdy jsem tenkrát neslyšela slovo exekutor, nucená aukce, slovo milionáø se nepou¾ívalo vùbec. Peníze se poèítali maximálnì na tisíce. Náš nový dùm, který jsme si postavili, stál se vším všudy necelých 300 000 Kè a to jsme ještì dostali bezúroènou pùjèku od státu a dotaci. Novoman¾elská pùjèka byla 30 000 bezúroèná, poøídili jsme za ni vše potøebné do domácnosti - nábytek, vybavení, spotøebièe. Za ka¾dé narozené dítì se nám pak sní¾il dluh o nìkolik tisíc, dostali jsme porodné, za které se dal pohodlnì poøídit koèárek i s celou výbavièkou. Kdy¾ jsme ve dvì hodiny ukonèili svoji práci, v pùl tøetí u¾ jsme byli doma i s dìtmi, které jsme cestou vyzvedli ze školky a celé odpoledne jsme pak jako rodina mìli jen pro sebe. Na dovolenou jsme jezdili pøes ROH - na tøi týdny v Luhaèovicích na hotelu Rudý øíjen dva dospìlí a dvì dìti za 270 Kè - stvrzenku jsem vnouèátkùm ukázala, proto¾e ji mám léta schovanou.


Kdy¾ onemocnìla babièka, postaral se o ni bezezbytku a zdarma v nemocnici. Kdy¾ zemøela, bez potí¾í a pùjèek jsme mohli vypravit dùstojný pohøeb a poøídit jí místo odpoèinku i s náhrobkem. Mìli jsme v¾dy všeho dost a hlavnì z èeho šetøit peníze tak, abychom si nikdy nemuseli na nic pùjèovat. Bydlení, studium, zdraví, stáøí seniorù, pìstování "koníèkù", Vánoce, narozeniny a svátky, dovolená, výlety, obleèení, zaøízení domácnosti, auto - všechno se obešlo bez pùjèek a stresù, kde na to vzít. Kdy¾ náhodou nìkdy nìkdo nìco ukradl, lidé se od nìj distancovali a z jejich spoleènosti byl vylouèen. To, ¾e jej bez velkých prùtahù okam¾itì zavøeli, to bylo automatické. Podvodník se pak musel odstìhovat a zaèínat jinde od nuly. Na poli jsme pìstovali všechno a nikdy se nám nic neztratilo. Brambory jsme sklízeli tam, kde jsme je zasadili, takté¾ všechnu zeleninu - bez oplocení a hlídání. Trnky v klidu dozrály a¾ do úplné zralosti, nemuseli jsme je sklízet témìø zelené ve strachu, aby nám je nìkdo ze stromù neukradl. Doma jsme zamykali jen na noc, jinak byly dveøe neustále otevøené pro nás i pro sousedy, kdyby nìco potøebovali.


Sousedé si pomáhali a mìli k sobì blízko. Rodiny fungovaly tak, ¾e kdykoli nìkdo z jejích èlenù nìco potøeboval, shlukli se všichni a pomohli.


Je nová doba - a já ráda vzpomínám a vyprávím dìtem "pohádku", které nechtìjí vìøit.


Koluje po netu, autor neznámý



Komentáøe
Poslední komentáø: 17.08.2015  14:20
 Datum
Jméno
Téma
 17.08.  14:20 Jaroslav
 10.08.  00:21 boby
 08.08.  11:57 Pavel
 08.08.  11:28 Richard Za na¹ich mladých let, bejval svìt jako kvìt :-))
 08.08.  09:05 Ivan
 06.08.  09:27 Marta U. Otázka
 06.08.  00:08 boby
 05.08.  22:17 Jaroslav
 05.08.  12:45 Václav Staøecká demence je prevít!
 05.08.  11:54 Ivan
 02.08.  21:44 Mirek
 02.08.  12:02 janiny
 02.08.  10:17 Marta U. Jak bylo blaze nejen v Praze
 02.08.  08:18 kusan
 02.08.  08:17 kusan
 02.08.  08:12 Von