Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Otmar,
zítra Mahulena.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Mistr pøevlekù èepic

 
Do Luhu pod Branovem jsem pøijela pìt dnù po Dušièkách. Pøevoznická pramice se ještì kolébala v lenivém proudu øeky, ale chalupa, kterou od roku 1651 dìdili branovští pøevozníci s pramicí, bidlem neboli sochorem a pøevoznickým øemeslem, u¾ byla na zámek. Já si však byla jistá, ¾e Zdenìk Veselý, zvaný Kovák, není daleko, proto¾e vìdìl, ¾e sem pøijedu naèerpat inspiraci pro své psaní.  
 
Koneènì za chalupou zašustilo listí. Zdenìk stál v zeleném kulichu a je¾atými vousisky se spokojemì usmíval, ¾e jsem tady. Vypadal trochu jako loupe¾ník Sarka Farka a trochu jako kapitán výletního parníku na Vltavì. Ale nakonec se z nìj vyklubal mistr pøevlekù èepic. Aby mi udìlal radost, hned skoèil rovnýma nohama do role a za dveømi vymìnil kulicha za námoønickou èapku, co svítila v pøítmí svìtnice jako svatozáø. Na vìtvích soušky postavené v rohu místnosti visela ještì safari pøilba a vojenská brigadýrka. Mnì se však zdála mariòácká èapka ideální rekvizitou pro místo, kde v ka¾dé roèní dobì, za ka¾dého poèasí, v kteroukoli denní i noèní hodinu bì¾í do daleka mezi bøehy plných vrb a olší tajemná Berounka.
 
Zdenìk tu léta pøevá¾el, tak jako kdysi Karel Prošek, který se díky Pavlovým kní¾kám stal nejslavnìjší z pøevozníkù na branovském pøívozu. Teï tu na øece kraluje jeho vnuk Václav Prošek, stejnì jako Karel Filip, Miroslav Truxa, Iva Vachtová, Jiøí Nagy, Antonín Hrubeš a jejich šéfka Libuše Vosátková. Starosta, místostarostka, údr¾báø, sportovní redaktor, dùchodce a profesorka si od jara do podzimu o víkendech a prázdninách pøedávají pøevoznické bidlo a pramici, aby pøevezli pocestné pøes vodu v¾dy, kdy¾ se z druhého bøehu ozve zvolání: „PØÍVOZ!“

 
 
Ti pak zpravidla navštíví i pamìtní síò Oty Pavla, kterou v pøevoznické chalupì ve volných chvílích zbudovala skupina nadšencù. Zastaví se v místì, kde se na nìkolika metrech ètvereèních zastavila minulost. Pod stropem neviditelným vzduchem pluje pramice, kterou dávno ohlodal zub èasu. Roztøíštìnou pøídí míøí k oknu, u nìho¾ visí na skobì slavný spisovatelùv batoh z jelení kù¾e, který dostal po válce od svého povedeného tatínka Lea, tehdy ještì Poppera. Od batohu se po stìnách rozbíhají fotografie a lístky z dalekých cest a krátká poselství, co mapují Otovu ¾ivotní dráhu. Informace na stìnách a ve sklenìných vitrínách se poskládaly do kaleidoskopu jednoho nedlouhého ¾ivota, který byl radostný i ¾alostný, který byl rájem i peklem, ale který byl v¾dy naplnìn obdivem a láskou k prostým lidem, kteøí tady u Berounky ¾ili, chodili na Brtvu na trávu a vyhrávali na gramofon „Tisíc mil“.
 
Já tu ovšem za doprovodu Zdeòka nevstoupila jen do spisovatelova ¾ivota, ale vrátila jsem se spoleènì s ním i do našeho mládí.
 
Teï proti mnì sedìl opálený, vousatý, svaly jako zápasník, na sobì vytahaný svetr v barvì khaki. Pøivøela jsem oèi, udìlala si støih v hlavì a v mé dávné vzpomínce vidím vlasatého hubeòoura ve zvonáèích v dìlòáku na taneèním odpoledni, kterému se øíkávalo „èaje“. Kdopak ví proè, snad podle anglické tradice - èaj o páté. Samozøejmì, ¾e jsme tam necumlali hašlerky a neusrkávali bylinkové thé. Nìkdy do nás zahuèelo pivko èi dvoudecka vína, ale chodili jsme sem pøedevším trsat. Okouzlil nás rokenrol, který tehdy hýbal svìtem. V divoké a nespoutané hudbì jsme našli nìco nového. U¾ nás nebavily taneèní orchestry na zábavách a nudné plou¾áky. Tanec, málem s prvky sportovní gymnastiky, nám uèaroval. Pøipadali jsme si jako rebelové. Nosili jsme tuniky s kvìtinovými vzory, minisuknì, boty se širokými podpatky, velké kulaté brýle, pøívìsky a korálky a etno módu.
 
Zdenìk však nebláznil jako my. Sedìl vìtšinou u stolu, ucucával pivo a nespoutanou hru synkop jen do rytmu vy»ukával podrá¾kou na podlahu.
 
Byl tak trochu nemluva. Ale jednou ho pøece jen jeho kamarád pøivedl do varu. Ostatnì jako nás všechny.
 
„Co takhle nìjaká zmìna? Nauèím vás holandsko!“ vletìl mezi nás jako velká voda. „Nebo radši twist. Ten je hotová brnkaèka. Nemá ¾ádná taneèní pravidla.“
 
Uprostøed parketu názornì pøedvádìl taneèní variace a doplòoval je podrobným výkladem: „Rychlé kroutivé pohyby pánve, jako kdy¾ si osuškou utíráte záda, váhu pìknì pøenášet z nohy na nohu, loktama šmrdlat po ¾ebrech, pak pìknì sestup do døepu, následnì výskok a zatleskat.“
 
My se po nìm ihned opièili. Svým nadšením jsme pobláznili i Zdeòka a ten se nakonec k té bláznivé mele pøidal. Rázem pøedvádìl takové výkony, ¾e by se za nì nemusel stydìt ani mistr sportu.
 
Zpìvák u mikrofonu s nagelovanou vlnou nad tmavými okuláry se pokoušel pìt jako Elvis Presley a Zdenìk v rytmu písnì køepèil v pøedklonu, ¾e se málem bradou dotýkal kolen a pak zase prohýbal záda, a¾ skoro vystøihl most.
 
„Kováku, tys to teda rozjel! To se musí zapít!“ halekal nadšenì jeho kamarád. „Teï zrovna frèí vodka s d¾usem.“
 
Zábava se dost rozjela. Kdy¾ došlo na placení, všichni jsme z kapes lovili i poslední drobáky.
 
„Ten úèet je za útratu nebo si kupujeme celej dìlòák?“ zeptal se vrchního u¾ zase s klidem Anglièana Zdenìk.
 
Byly to èasy, které dávno minuly. Teï jsme si spolu v zešeøelé místnosti listovali pøevoznickým deníkem. Zdenìk se rozhlédl: „Pomocí vody tu získám zítra víc svìtla.“
 
Pøekvapenì jsem zvedla od popsaných stránek oèi: „Jak to udìláš?“
 
„Umeju okna,“ rozesmál se. A pak øekl: „Pojïme radìji ven, a» si u¾iješ Berounku.“
 
Sedìli jsme spolu na lavièce pod akátem, který prý má takovou moc, ¾e pod ním i ten nejvìtší lháø musí kápnout bo¾skou, a rozhlí¾eli se po tichém pøívoze, poslouchali, jak vlny v øece tluèou o loï, která co nejdøív skonèí na bøehu, aby tu poèkala na jaro a na své pøevozníky. Èas se nachýlil a také mozaika našich vzpomínek, co jsme tu se Zdeòkem skládali, u¾ byla kompletní.
 
„Ještì mi po tìch letech øekni, kvùli které sleènì jsi na ty èaje chodil. Kterápak se ti tam líbila? Ale pravdu. Víš, ¾e to tady pod tím akátem ani jinak nejde.“
 
Spiklenecky mi špitl do ucha: „No pøece ty.“ A hned dodal: „A ještì všechny ostatní.“
 
To byl celý on. Mlèel, a pak z nìj vypadlo nìco, èím èlovìka rozesmál nebo potìšil. Dodnes mám od nìj schovaný pohled, který mi z pøívozu jednou poslal. Je na nìm napsáno:
 
Pozval jsem pár kamarádù na pøívoz. Byl bych rád, kdybys pøijela. Po Zpáteèním lístku sem patøíš.
 
Zdenìk
 
I kdy¾ u¾ tu Zdenìk Veselý, zvaný Kovák, není, asi pøevá¾í duše na druhý bøeh s Charonem pøes øeku Styx, mám na branovském pøívoze dveøe v¾dy otevøené. Je to bájeèný pocit vìdìt, ¾e se mohu vracet mezi pøátele do kraje mého dìtství, mých snù a mých vzpomínek.
 
Ukázka z knihy Jaroslavy Pechové "Nezbedné toulky ".

 
Jaroslava Pechová

* * *
Kolá¾ © Marie Zieglerová


Komentáøe
Poslední komentáø: 14.11.2015  08:58
 Datum
Jméno
Téma
 14.11.  08:58 Von