Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Al¾bìta,
zítra Nikola.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamìtníci, vzpomínejte!


Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se sna¾íme zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi popisujeme dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat.


Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.


Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.


Taková jsem byla já! (8)


V urèitém úseku ¾ivota èlovìk intenzivnì ¾ije pouze pøítomností - studuje, pracuje, zalo¾í rodinu, pøijdou dìti, ranec starostí je den ze dne vìtší a t쾚í. Není èas na vzpomínání, všechnu energii spotøebuje pøítomnost. Ale v plynoucím èase se najednou pøistihnete, ¾e se zaènou jako záblesky vybavovat obrazy z dávno minulých let. Stále však ještì nenastal ten pravý èas na vzpomínání, to a¾ dìti opustí rodinné hnízdo, aby si koneènì zaèaly ¾ít svùj opravdový dospìlý ¾ivot. Pak teprve máte èas pevnì zachytit záblesk vzpomínky a zaènete rozplétat klubíèko do souvislejších obrazù. Nabízím laskavým ètenáøùm SeniorTipu nìkolik nahlédnutí do mého dobrodru¾ného dìtství.

 


Dobrodru¾né procházky


Byl krásný podzim. Sluníèko u¾ sice moc nehøálo, ale pøece jen svítilo jako zlatá lucernièka, kdy¾ jsme se vydali pøes Kocperky a pak Úvozem nahoru po silnici, abychom se dostali do údolíèka pod Kováøovým kopcem. Moc tam toho k vidìní sice nebylo, ale já tu cestu mìla spojenu s letní vzpomínkou, kdy¾ jsem tudy chodívala s maminkou k øece. Ještì dnes cítím na tváøi závan rozpáleného letního poledne prosyceného vùní mateøídoušky a tymiánu.
Údolíèko vyústilo u bøehu Oslavy v místech, kde byl jediný brod. V létì tam bývalo vody jen po kotníky, ale teï na podzim jí bylo nejmíò po kolena, proto¾e pøes velké kameny, po kterých jsem v létì hopsávala, proudila mechovì zelená voda.


Mohli jsme se rozhodnout, jestli pùjdeme vpravo po pìkné cestì a po pár desítkách metrù se dostaneme pøímo doprostøed mìsteèka, nebo se vydáme nalevo, kde se cesta ú¾ila v pìšinku a šplhala se pøíkrou strání. Ta byla mnohem dobrodru¾nìjší. Kováøùv kopec tam prudkým kamenným svahem spadá a¾ do øíèního koryta a pìšinka se místy ztrácela mezi trèícími balvany. Klikatila se hned nahoru hned dolù a já se dr¾ela tatínka kolem krku jako klíštì. To bylo strachu pøi pohledu na tmavou hladinu nad hlubokými tùnìmi, kam ¾bluòkaly drobné kamínky, které se drolily pod nohama!


Nebezpeèné místo bylo koneènì za námi a pøed námi se otevøelo krásné údolí. Øíkalo se mu „panské louky“. Rostla tam š»avnatá tmavozelená tráva, která v létì krásnì chladila do bosých nohou. Tam jsem u¾ bì¾ela sama a poskakovala jako kùzlátko. Daleko jsem pøedbìhla rodièe, nic se mi tam nemohlo stát, vidìli na mne a øeka byla v bezpeèné vzdálenosti.


Pøede mnou se objevila hradba vysokých stromù, které jsem tak dobøe znala z léta. Nic jsem se nebála, tam pøece tekl takový tenouèký pramínek ze studánky vysoko v lese, který jsme v¾dycky jen pøekroèili. Ale tentokrát jsem místo pramínku uvidìla vysokou peøinu spadaného listí. Bylo nádherné, záøilo zlatem, mìnilo barvu do rezava, sem tam rudohnìdý plamínek. Tomu lákání se nedalo odolat. Vzala jsem to s rozbìhem a hupla pøímo doprostøed.
V listí jsem se úplnì ztratila, ale zato mne bylo hodnì daleko slyšet. Kdy¾ mne vylekaný tatínek vylovil, crèela ze mì voda jako z nevy¾dímaného prádla. No jistì, u¾ nebylo léto, u¾ tam netekl cùreèek ze studánky! Z kopce nad øekou se valila ú¾labím voda a zakrytá zrádnou peøinou listí si udìlala studánku, kde se jí to hodilo nejvíc. Jak jsem to mohla vìdìt?


Co bylo dál? Bylo po procházce. Vydìšení rodièe vy¾dímali, co se dalo, tatínek mne zabalil do svého kabátu a spìchali jsme nejkratší cestou domù. Ani jsem nedostala obvyklý výprask. Mùj krásný èokoládový kabátek s bílou ko¾ešinkou maminka usušila, za pár dní mi Mikuláš nadìlil nové hnìdé filcáèky s rù¾ovými srdíèky a bílý štuclík z králíèkova ko¾íšku a mohli jsme v procházkách pokraèovat.


Taky se chodívalo „k rybníèku“. Bylo to hodnì daleko. To se muselo pøejít pøes celé mìsteèko, pak vyšlapat poøádný kopec a polní cestou do lesa. Jak tam bývalo krásnì! Vonìlo jehlièí, bylo cítit houby a ony tam taky rostly! Staèilo se jen sehnout a sbírat. To pak byly doma bedlové hody a høíbková pra¾enice a houby na smetanì a mòam mòam…


A uprostøed lesa tajemný rybníèek, na jeho¾ hladinì se zrcadlilo sluníèko a bìlavé obláèky. Všude kolem to bzuèelo hmyzím ¾ivotem. Vá¾ky visely nad vodou jako duhové drahokamy, nemotorní èmeláci se dobývali do kvìtù na bøezích a rùzných mušek bylo nepoèítanì. Na prozáøené hladinì rozprostíraly svoje kulaté listy lekníny. Ta krása umlèela i malého køiklouna. Krásnì se tam le¾elo v prohøáté vonící trávì, kde se se zavøenýma oèima snilo o lesních vílách, vodníkovi a dušièkách, které má schované na dnì rybníèku v malovaných hrníècích.


V rozpáleném letním odpoledni èasto pøichází bouøka. Taky nás párkrát u rybníèka zastihla. To se nebe najednou zatáhlo èernou oponou, vzduch se ochladil, bzuèení ustalo a záøivá hladina ztemnìla, a¾ z ní šel strach… Èlovìk pøímo cítil, jak se na nìho zpod hladiny dívají dychtivé vodnické oèi, jak ho z temného lesa sledují lesní duchové, kteøí tam za mého dìtství ¾ili. Køeèovitì jsem se dr¾ela za rodièovské ruce, které v té chvíli pro mne byly jedinou ochranou. Vùbec jsem nevìøila ujiš»ování, ¾e není ani vodník ani zlé lesní víly ani nic, èeho bych se mìla bát. Táhla jsem rodièe z lesa ven, jako by mi šlo o ¾ivot. Promoklí jako ti vodníci jsme skonèili nedìlní procházku u tety Julèi, maminèiny sestry.


Tetu Julèu jsem mìla moc ráda a ráda jsem k ní chodila. Kdy¾ mi bylo nìco málo pøes rok, musela moje maminka na operaci a byla dost dlouho v nemocnici. Tehdy jsem bydlela u tety Julèi, øíkala jsem jí mami a byla jejím nejmladším dítìtem. Kdy¾ se pak moje maminka uzdravila a pøišla si pro mne, nepoznala jsem ji a nechtìla jsem s ní jít.


Tohle znám samozøejmì jen z vyprávìní, ale støípeèky z tohoto pobytu mi asi v pamìti uvízly, proto¾e obèas se mi vybaví, jak si se mnou sestøenice Jiøinka hraje a jen o nìco starší bratránek Jeníèek roztáèí na dvoøe „káèu“.


Èlovìk ale nemá jen pìkné vzpomínky, proto¾e ¾ivot se neskládá jen ze samých radostí. K nejsmutnìjším vzpomínkám mého dospívání patøí smrt tety Julèi. Vybavuje se mi, jak k nám pøišel zdrcený strýc ®anek, který se vracel z ivanèické nemocnice, kde teta zemøela. Byla jsem tehdy sama doma, nikdy jsem se ještì s takovým ¾alem nesetkala, nevìdìla jsem, co dìlat, co øíct.


Teta Julèa se však ke mnì ještì jednou vrátila. Mívala jsem hrozné sny, nìkdo nebo nìco mne pronásledovalo, nemohla jsem rychle bì¾et, nohy byly jako z olova, u¾ u¾ to na mì sahalo a já se probouzela zpocená hrùzou, s bušícím srdcem, vylekaná k smrti. V jednom takovém snu se náhle objevila teta, podala mi ruku a pøevedla mne pøes èernou øeku. Všechno pak zmizelo a já pocítila nesmírnou úlevu a klid. Dodnes jsem jí za tuto pomoc vdìèná.


Divoké sny mne provázely celým dìtstvím. Není ani divu, bývala jsem divoké dítì asi proto, ¾e na ulici byli jen samí kluci a já jedním z nich. Zùstanu ale ještì chvilku u tìch snù.

Kdy¾ jsem povyrostla a uvolnila postýlku sestøe Drahomíøe, spávala jsem v pokoji na gauèi pøímo proti dveøím do sínì, ze které vedly døevìné schody na pùdu. Poklop býval èasto otevøený a èerná díra ve dne lákala k prozkoumání, veèer z ní šel strach. Kdy¾ jsem se vracívala za tmy domù z dobrodru¾ných her, dupala jsem po síni jako rytíø v tì¾ké zbroji, jen abych pøehlušila strach. No a v noci jsem pak slyšela, jak ty schody vrzají, pak se pohnula klika na dveøích, které se tichounce otevøely, a v nich se objevila postava s bílým plnovousem, zahalená v bílém rouchu. Za ní se hrbilo cosi èernì chlupatého, natahovalo to po mnì odporné pokroucené pracky a nìco si chrochtalo. Ty postavy provázel škodolibì se usmívající zlatì záøící srpek mìsíce.


Z tohoto snu mne vysvobodila moje maminka, která ke mnì v¾dycky pøibìhla probuzená mým zoufalým køikem. Tehdy mi v roli „Mikuláše“ nadìlila za okno velikánský rohlík, který mìl oèi z hrozinek, a peèeného èerta s Mikulášem, oba pìknì vyzdobené hrozinkami a oøechy. Všichni tøi mi moc chutnali a nikdy se mi u¾ o nich nezdálo. Kdy¾ jsme pak obèas spolu vzpomínaly na moje dìtství, prozradila mi, ¾e ty postavièky tehdy nechala upéct u pekaøe, man¾ela svojí dávné spolu¾aèky a kamarádky. Pamatovala jsem si ho, chodívala jsem k nìmu pøes celé mìsteèko kupovat jeho voòavý, do zlatova upeèený chleba a køupavé rohlíky.

 

Marie Zieglerová

* * *

Ilustrace © Iva Pospíšilová

Zobrazit všechny èlánky autorky




Komentáøe
Poslední komentáø: 19.02.2015  19:15
 Datum
Jméno
Téma
 19.02.  19:15 kusan
 19.02.  17:33 Kvìta
 19.02.  12:34 Vendula
 19.02.  09:37 Marta U. Krásné vzpomínky
 19.02.  09:25 Vesuvjana díky
 19.02.  09:17 Von
 19.02.  09:04 Blanka B,
 19.02.  06:32 Bobo :-)))