Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Mahulena,
zítra Romana.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Josef Hejna: …jak zákony kázaly nám


Mo¾ná v tom máte vìtší poøádek ne¾ já, mo¾ná ovšem tápete podobnì. Proè bì¾el ten stateèný Øek 42 kilometrù a proè jiní stateèní Øekové padli, jak zákony kázaly jim? Nebo to byli stejní hrdinové? Neudìláme si v tom spolu trochu poøádek?


Øecko- perské války byly, jako ostatnì všechny války, bojem o území, vliv, moc. Na jedné stranì mocná Perská øíše, která mìla své centrum zhruba v dnešním Turecku, na opaèné stranì rozvíjející se kultura øecká, kultura malých mìstských státù, které se ale v pøípadì konfliktu dokázaly a¾ pøekvapivì sjednotit. Pro lepší zaøazení si pøipomeòme, ¾e mluvíme o mladší dobì ¾elezné, nikoliv tedy o dobì bronzové øeckých bájí a koneènì i vyhlazení Troje. Pøipomínám to proto, ¾e bronzovými meèi se pøíliš nebojovalo, tam víc znamenaly luky, šípy, kopí a dvojkolky, které ve své dobì pùsobily jako jisté starovìké tanky. Ovšem perské války, to u¾ je páté století pøed naším letopoètem, a tam u¾ ostré ¾elezné meèe a boj mu¾e proti mu¾i sehrály svou roli. Ale k té historii.


Døíve byla bitva u Marathónu. Je datována do roku 490 pøed naším letopoètem a odehrála se na øeckém pobøe¾í u Marathónu. Ménì poèetní, ale lépe vyzbrojení Øekové, pøesnìji Athéòané, se utkali s invazní armádou perského panovníka Daria. Poèetnì slabší, ale lépe vyzbrojení Øekové celkem jednoznaènì zvítìzili, patrnì také díky lepší vojenské taktice. Øecký voják jménem Feidipidés bì¾el potom do Athén, aby zvìstoval, ¾e jeho spolubojovníci zvítìzili, a kdy¾ to oznámil, vyèerpáním zemøel. Na tomto historickém základu vznikla i slavná olympijská disciplína. Bì¾ci u¾ v cíli naštìstí neumírají.


Bitva u Thermopyl byla o deset let pozdìji ne¾ ta u Marathónu. Následovník Dariúv, perský král Xerxes, shromá¾dil na tu dobu nebývalou invazní armádu. Historik Herodotos ji poèítal dokonce na miliony, co¾ je patrnì èíslo pøehnané, pøesto to bylo obrovské ta¾ení, vlastnì trestní výprava proti øeckým mìstùm, která se nechtìla podvolit perské nadvládì. V èele odporu stály Athény a Sparta, a tak se nakonec odpor proti Peršanùm soustøedil do horského prùsmyku severozápadnì od Athén. Thermopyly, tedy Horká brána (podle horkých pramenù) byly ideálním místem na bránìní. Navíc snad byly vybrány i proto, ¾e souvisely se smrtí Hérakla, za jeho¾ vzdálené potomky se pova¾ovali spartští králové. Obranì toti¾ velel stateèný spartský král Leónidás. Boj se vedl opravdu na ¾ivot a na smrt, nìkolik dnù. Rozhodla nakonec zrada, Peršané se dostali tajnou stezkou na obránce ze zálohy. Leónidás ještì staèil zachránit èást své armády tím, ¾e je odeslal mimo prùsmyk a sám, s tisícovkou mu¾ù, setrval. Prý vzal sebou do váleèného nebe dvacet tisíc nepøátel.


Porá¾ka u Thermopyl ale souèasnì znamenala zaèátek konce perské nadvlády. To u¾ je ovšem jiný pøíbìh, pøíbìh o tom, jak Øekové postupnì ovládli moøe a stali se Peršanùm rovnocennými soupeøi. Mo¾ná i proto slo¾il hrdinùm z prùsmyku básník Simónidés z Keu slavný epitaf, který mo¾ná znáte ze školy:


Jdi, poutníèe, a zvìstuj Lakedaimonským
¾e my tu mrtvi le¾íme, jak zákony kázaly nám.


***

Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 24.06.2013  08:41
 Datum
Jméno
Téma
 24.06.  08:41 autor
 23.06.  15:38 Blanka
 23.06.  14:15 Vesuvanka
 23.06.  12:20 Jarka
 23.06.  09:24 ferbl
 23.06.  07:39 Blanka
 23.06.  07:31 Karla A
 23.06.  07:25 venca
 23.06.  05:30 Bobo :-)))
 23.06.  04:51 Mara