Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Al¾bìta,
zítra Nikola.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Sluneèní hodiny na Hluèínsku

 

V dobì, kdy ještì neexistovaly hodiny, vyu¾ívali lidé k mìøení èasu vše, co bylo kolem nich. Díky pøírodním ¾ivlùm vznikaly napøíklad hodiny kapalinové, pøesýpací pískové aj. Pro orientaci v èase pou¾ívali také hoøící svíèky, kterým v závislosti na jejich velikosti ubýval vosk v¾dy urèitou dobu. Zvláštním zpùsobem byl také poèet odøíkaných ¾almù. Mìøení èasu prošlo dlouhým vývojem a vznikla øada prostøedkù jak a èím èas urèovat. Jedny z nejrozšíøenìjších hodin, pøed vznikem souèasných mechanických, byly ty, které vyu¾ívaly rotace slunce.


Objev sluneèních hodin spoèíval v uvìdomìní si souvislosti mezi délkou èi smìrem vr¾eného stínu a polohou Slunce na obloze. Nejstarším typem tìchto hodin byl jednoduchý svislý obelisk se stupnicí na zemi, kdy délka vr¾eného stínu urèovala denní hodinu. Postupem èasu se sluneèní hodiny mìnily. Vznikaly v podobì komplexù staveb (Stonehenge), chrámù, svislé na zdech domù, vodorovné, polární, orlojní, nìkteré byly jednoduše ztvárnìné, nìkteré se pyšnily vysokou umìleckou kvalitou atd.


I dnes u nás existují stovky a¾ tisíce sluneèních hodin. Vidìt je mù¾eme na hradech, zámcích, historických budovách, palácích èi kostelích. Dnes jsou ji¾ hojnì zastoupeny i na øadì rodinných domkù, v zahradách, parcích, na námìstích a všude tam, kde dopadají sluneèní paprsky.

 

Sluneèní hodiny se také v malém poètu nacházejí i na Hluèínsku.
Asi nejznámìjší jsou sluneèní parkové hodiny v Píšti. V dobì svého vzniku roku 2005, byly nejvìtšími hodinami tohoto provedení v Evropì. Jedná se o vodorovné hodiny le¾ící na køi¾ovatce pøed kostelem sv. Vavøince. Jejich celkový rozmìr je 16 x 47 m. Hodiny jsou orlojní, tzn. ¾e mají stupnici od 1 do 24 hodin. Øímské èíslice jsou znázornìny na kamenných podstavcích tvoøící pùlkruh. Šikmý ukazatel, rovnobì¾ný se zemskou osou, je 3,5 m dlouhý. Dominantu hodin tvoøí kovová lilie uprostøed, jen¾ patøí k symbolùm obce (jedná se o erbovní znak pánù ze Zvole, majitelù obce v 16. století). Hodiny jsou celkovì zajímavì øešeny, jsou doplnìny bílými kamínky, kùrou a zakrslými keøíky, které oddìlují jednotlivé stupnì hodin.

 

Velmi rozšíøeným typem jsou svislé hodiny umístìné zpravidla na zdech budov. Takové hodiny mù¾eme nalézt ve Štìpánkovicích, nad gará¾í u rodinného domku, pøi køi¾ovatce ulic Mlýnská a Novodvorská. Nacházejí se zhruba ve výšce tøí metrù. Jsou jednoduše øešeny, celokovové, s ukazatelem dlouhým asi jeden metr. Èíselník tvoøí øímské èíslice s ryskami a ukazuje èas v rozsahu VIII – XII – IV hodin.

 

Další svislé hodiny nalezneme také v Rohovì èi Sudicích.
V Rohovì se nacházejí na rodinném domku è. 170. Jsou ve výšce tøí metrù nad zemí a mají rozmìr 1,5 x 1,5 m. Èíselník je jednoduchý bez jakéhokoliv zdobení a je tvoøen øímskými èíslicemi v rozsahu IX – XII – IV hodin. Na jedné stranì jsou však èásteènì poškozeny. Ukazatel je zhruba 1 m dlouhý. Hodiny vznikly pravdìpodobnì roku 1990.


Podobné hodiny jsou také v Sudicích è. 141, naproti fotbalového høištì. Jsou ve výšce 3,5 metrù nad zemí, s rozmìry 1,6 x 1 m. Ukazatel o délce 0,2 m vrhá stín na èíselník tvoøený arabskými èíslicemi a ukazuje èas v rozsahu VIII – XII – III hodiny. Èíselník je navíc jemnì zdobený. Èísla jsou umístìny na kreslené stu¾ce, její¾ konce se zvlòují, stejnì jako u èíslice XII, která je tak více zviditelnìná.Vznikly zøejmì roku 1990.

Jiného typu jsou hodiny v Dolním Benešovì na ul. Opavské è. 435. Jsou umístìny v zahradì pøed domem na èerném kovovém stojanu ve výšce 0,5 m a jeho rozmìry èiní 0,6 x 0,6 m. Jedná se o svìtle kovové polární prstencové hodiny s šikmým ukazatelem. Mají prstencový tvar a jeho hodinové pøímky jsou rovnobì¾né se zemskou osou. Ukazatel tvoøí šikmý polos, který má tvar letícího šípu. Èíselník je na koncích ozdobnì vytvarován do rù¾ice.

 

Ji¾ zaniklé sluneèní hodiny byly k vidìní na zámku v Kravaøích, na její dvorní stranì vstupního traktu. Jednalo se o svislé hodiny se šikmým ukazatelem. Podle starých fotografií byly zøejmì jednoduše ztvárnìné, s arabskými èíslicemi v rozsahu cca VIII – XII – IV hodiny.
Hodiny byly znièeny, pravdìpodobnì pøi po¾áru roku 1937 a znovu ji¾ nebyly obnoveny.

V dnešní dobì se sluneèní hodiny stávají nejen ukazatelem èasu, ale pøedevším nevšedním a zajímavým doplòkem, který upoutá pozornost nejednoho kolemjdoucího.

 

(Pou¾itý zdroj informací: M. Bro¾, M. Nosek, J. Trebichavský, D. Pecinová, Sluneèní hodiny na pevných stanovištích, Praha 2004.)


Pokud objevíte na Hluèínsku èi v blízkém okolí další sluneèní hodiny, ozvìte se na email jana-nevrelova@seznam.cz

Jana Nevøelová

Foto:

Sluneèní hodiny ve Štìpánkovicích

Sluneèní hodiny v Sudicích



Komentáøe
Poslední komentáø: 11.10.2009  05:40
 Datum
Jméno
Téma
 11.10.  05:40 Bobo :-)))
 10.10.  08:27 venca