Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Nikola,
zítra Albert.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

 

Byt zdobí i su¹ené kvìtiny

 
 

Pøipadá vám dùm èi byt bez kvìtin trochu smutný, nìco jako dort bez pøísloveèné tøe¹nièky, av¹ak kvìtiny v kvìtináèích se vám pøíli¹ nedaøí? Pomoci mohou kvìtiny a dal¹í rostlinné materiály su¹ené.

 
 

Nejrùznìj¹í skládanky ze suchých rostlin stavíme v nádobách na stùl, na nábytek, na okenní parapet èi na zem, pøípadnì je zavì¹ujeme.

 
 

V obchodech i na loukách

 
 

Nabídka su¹ených kvìtin a výzdobSamozøejmì mù¾eme vejít do kteréhokoli z obchodù, kde su¹ené kvìtiny prodávají, a koupit si ji¾ hotové, naaran¾ované kytice. Musíme v¹ak poèítat s tím, ¾e jejich autoøi si nechají za práci a pøedev¹ím za nápad zaplatit. Je¹tì krásnìj¹í, ale souèasnì i dra¾¹í kytice nabízejí rùzné prodejní galerie, nìkteré je dokonce dová¾ejí (pøedev¹ím z Francie). Ceny kytic dosahují ov¹em v tìchto pøípadech vý¹e a¾ nìkolika tisíc korun. Souvisejí s velikostí i materiálem, který je pou¾it. Kytice a dal¹í aran¾má ze suchých kvìtin a rostlin z ateliérù domácích výtvarníkù bývají o nìco levnìj¹í. Jinou mo¾ností je výbìr jednotlivých komponentù. Kytici si pak naaran¾ujeme vlastnoruènì. Rùzné svazeèky su¹ených rostlin a trav se prodávají pøedev¹ím ve specializovaných kvìtináøstvích. Kromì u nás bì¾nì rostoucích rostlin bývají na pultech i speciality. Napøíklad z eukalyptu, bambusu, indického lotosu èi papyru atd. Nejlevnìj¹í je samozøejmì nasu¹it si v prùbìhu roku materiál vlastní. Vhodná doba pro sbìr prvních prvkù zaèíná ji¾ v bøeznu. Ve vìtvích stromù se nedr¾í vlhkost a úbytek mízy dovoluje øezat vìtvièky, ani¾ bychom vývoj stromu vá¾nìji po¹kodili. V dal¹ích mìsících si pøipravujeme zejména bì¾né slamìnky, zajeèí ocásky, obiloviny, makovice, kapradì, orobinec, chmel, rùzné traviny (pìstované na zahrádkách i rostoucí volnì v pøírodì), ¹i¹ky, èernuchu, len, statici, kukuøièné klasy, rù¾e, oran¾ové lampiónky tzv. ¾idovských tøe¹ní, prùhledné, støíbøitì lesklé ¹upiny rostliny lidovì zvané Jidá¹ovy peníze, vìtvièky ¹ípku, trnky, bodlák obecný aj. Vìtve a rostliny su¹íme podle velikosti v men¹ích svazeècích, které zavìsíme vzhùru nohama na suché a vzdu¹né místo. Vzájemnì by se nemìly dotýkat. Po usu¹ení skladujeme materiál na suchém, temném a chladném místì a nejlépe v krabicích prolo¾ených papírem èi zavì¹ený v papírových kornoutech. Poslou¾í i noviny.

 
 

Tvary, barvy

 
 

Rozhodneme-li se aran¾ovat ozdobu ze su¹ených rostlin sami, budeme mít velmi pravdìpodobnì tím vìt¹í úspìch, èím více zásad doporuèovaných odborníky dodr¾íme:

 
 

* Nejprve si rozmyslíme, kam chceme dekoraci umístit.

 
 

* Ozdoby ze su¹ených rostlin jsou urèeny na del¹í pou¾ití, tak¾e by mìly být aran¾ovány s vìt¹ím rozmyslem. Vhodné je vyzkou¹et si rùzné varianty naneèisto, pøípadnì si je dokonce pøedem nakreslit. I náèrtek provedený rukou neumìlou nám pøedvede nápad lépe, ne¾ kdy¾ o nìm pouze pøemý¹líme. Inspirací mohou být i období, která si v suchých rostlinách zvlá¹tì libovala: biedermaier a secese.

 
 

* Dùle¾ité jsou nejen tvary, ale i barvy jednotlivých komponentù. Krásnì vypadá, kdy¾ naaran¾ovaná su¹ená kytice ladí s interiérem.Nádoby na su¹ené kvìtiny Nejsou-li jeho barvy pøírodní, radìji v¹ak od tohoto pojetí upustíme. Za jistých okolností mohou být sice aran¾má ze su¹ených materiálù barvena nejrùznìji, av¹ak pøedpokladem úspìchu je spí¹e oko výtvarníka ne¾ amatéra. Pracujeme-li sami, dáváme jednoznaènì pøednost materiálùm barevnì nemìnìným, pøípadnì dobarvovaným na odstíny, které se v pøírodì bì¾nì vyskytují. Nejvìt¹í výbìr je v typicky pøírodním pískovém tónu, který pro zpestøení doplòujeme ¹kálou od èerné (kamínky) pøes hnìdou (kùra, orobinec) po ¾lutou èi oran¾ovou (tzv. pravé slamìnky), rù¾ovou (smilek), bílou (tzv. nevìstin závoj) èi èervenou (su¹ené rù¾ièky).

 
 

Su¹en plastika* Pomocné materiály pou¾íváme pouze pøírodní. Mohou jimi být sisálový èi konopný provázek, ¹evcovská nit, koøeny, døívka, stuhy z pytloviny, kameny, kousky kùry atd. Toté¾ platí pro podlo¾ky, na nì¾ budeme su¹ené kvìtiny a dal¹í komponenty umís»ovat, èi pro nádoby, do nich¾ je budeme vkládat a které by nikdy nemìly upoutávat více pozornosti ne¾ samotná kytice. Vhodné jsou rùzné baòky z prùhledného skla èi keramické nádoby v tlumených barvách. Pøípustné jsou jistì i rùzné slamìné a proutìné talíøe a ko¹íky, kusy kmenù, nádobky vytvoøené ze svázaných klacíkù atd. Nepøírodními pomùckami, které budeme pou¾ívat, jsou pilky, kle¹tì, nù¾ky, tzv. zalamovací nebo obyèejný ostrý no¾ík, vázací drát, lepidlo, eventuálnì florex, co¾ je pìnový materiál, do nìho¾ pøi nìkterých aran¾má kvìtiny vpichujeme.

 
 

* Nakonec lze su¹ené rostliny zlehka postøíkat bezbarvým lakem na nábytek, pøípadnì i lakem na vlasy èi barvou ve spreji urèenou tøeba na boty èi auto. Odstíny, jak jsme ji¾ poznamenali vý¹e, volíme pøírodní, tøeba hnìdé. Velmi pìknì vypadá i melírování. Kvìtinu støíkáme z vìt¹í vzdálenosti a pomalu jí otáèíme.

 
 

Kompozice

 
 

Netroufáme-li si na slo¾itìj¹í kompozici, staèí ovázanou kytièku, pøípadnì jednotlivé rostliny, které jsme zbavili nehezkých a polámaných lístkù, prostì jen vlo¾it do vázy èi ko¹íèku. Na jedné z fotografií takový zpùsob pøedvádíme. Autorka zvolila obyèejný lesní vøes, kterýSu¹ené zapíchala do florexu a doplnila travinami. Vdìèným øe¹ením mohou být i kompozice oøí¹kové. Do nádoby z prùhledného skla vlo¾íme volnì svazeèek travin èi jiných rostlin a stonky zasypeme smìsí nevyloupaných lískových i vla¹ských oøechù, peckami broskví èi merunìk, zrny kukuøice apod. Pro o¾ivení lze vsunout do kytice tøeba èervené jablíèko zapíchnuté na ¹pejli. Velmi pìknì vypadají té¾ kytice s vysokými stonky aran¾ované ve vysokých vázách z prùhledného nezdobeného skla. Pozoruhodnou jednotu protikladù vytvoøí napøíklad buclaté svazky lnu kombinované se ¹tíhlými travinami a neposednì zkrouceným chmelem (viz foto). Zajímavým základem rùzných kompozic jsou napø. bambusové tyèky zakoupené v obchodech a uøíznuté na potøebnou délku. Jindy lze pracovat naopak jen s usu¹enými kvìty. Napøíklad kvítka slamìnek Su¹ená kyticepropíchneme drátkem smìrem nahoru a zpìt dolù a drátek stáhneme, aby nebyl vidìt. Právì tento zpùsob bývá mnohem jednodu¹¹í a jeho výsledky úpravnìj¹í ne¾ práce se slamìnkami na jejich pøirozeném stonku. Jedním z námìtù jsou malé vìneèky z drobných kvítkù napíchnutých na podlo¾ku, jiným tøeba stylizované pugýtky. Vezmeme tøi pìkné, rùznì veliké a rùznì zbarvené slamìnky na drátu, nìkolik drobných slamìnek a rùznobarevných static, dva svazeèky mechu a nìkolik stébel trávy. Stonky v¹ech rostlin pevnì ovineme drátkem a¾ k okrajùm a ty zastøihneme. Pøidáme podlo¾ku pod ¹álek na kávu z papírové krajky, kterou pøekládáním slo¾íme do úzkého trojúhelníku, vrchol odstøihneme, jeho okraj potøeme lepidlem, kytièku provlékneme a pøitiskneme. Stonky ovineme ¹ikmo støi¾eným prou¾kem zeleného krepového papíru.

 
 

Údr¾ba

 
 

Jako v¹echno jsou ov¹em i su¹ené kytice nejen výhodné. Fungují jako lapaèe prachu. Máme-li drahé nebo tøeba i vlastnoruènì vyrobené, ale opravdu krásné, obèas z nich prach lehce vyfoukneme, pøípadnì je opatrnì osprchujeme. Anebo si prostì jednou za èas poøídíme kompozice nové. Reálná ¾ivotnost objektu ze suchých rostlin zhotoveného výtvarníkem, kterému nejsou utajeny postupy speciálních impregnací, je zhruba pìt let.

 
 

Milu¹e Enenklová

 
 

 


Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma