Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Mahulena,
zítra Romana.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Kde zimuje jeøáb ze Slezska?
 
U¾ dvì mláïata jeøábù popelavých vylíhnutá v pøedloni a vloni na území Èeské republiky sledují ochránci pøírody ze Zoo Ostrava díky speciálním vysílaèùm. Sledují, kam se vydala zimovat. Èeská republika le¾í uprostøed dvou hlavních evropských migraèních tras jeøábù – západoevropské a baltsko-maïarské. Západoevropskou migraèní trasu, vedoucí pøes Nìmecko a Francii do Španìlska, vyu¾ívají pravdìpodobnì všichni jeøábi ze severních Èech. Pøedloòské mládì vylíhnuté na Èeskolipsku však v prvním roce ¾ivota ¾ádnou dalekou cestu nepodniklo. Zùstane i letošní zimu „doma“? A kterou trasu si vybrali jeøábi ze Slezska?

 
 
 
To, ¾e jeøábi ze severních Èech létají „západoevropskou“ migraèní trasou, víme podle sledování jedincù oznaèených barevnými krou¾ky. „Tento systém vyu¾ívá barevných kombinací na obou nohách ptáka ke slo¾ení jedineèného kódu. Pozorování tìchto jeøábù jsou zadávána do mezinárodní databáze icora.de,“ vysvìtluje koordinátorka sledování barevnì znaèených jeøábù Markéta Ticháèková, která je také terénní pracovnicí Zoo Ostrava. Jeøáb vylíhnutý pøedloni na Èeskolipsku byl díky podpoøe ostravské zoo oznaèený jako úplnì první jeøáb GPS-GSM vysílaèem v ÈR. V prvním roce neabsolvoval ¾ádnou dlouhou migraèní trasu, ale zimoval v oblasti svého pùvodu. Po vìtšinu letošního roku se zdr¾oval v Sasku a v posledních týdnech nocoval na jednom z rybníkù nedaleko zámku Moritzburg u Drá¾ïan. Jeho poslední cesta však nevede dále na západ, ale vrátil se na východ – do nocovištì z loòského roku u mìsta Görlitz. ®e by ho to opìt táhlo domù na Èeskolipsko? „Netrpìlivì oèekáváme další údaje o jeho pobytu a jsme zvìdaví, kde stráví letošní zimu,“ øíká Ticháèková.
 
 
Kudy migrují jeøábi z jednoho z nejvýchodnìji polo¾ených hnízdiš» v Èeské republice, mù¾eme podrobnì sledovat díky druhému GPS-GSM vysílaèi, který zaznamenává pøesnou polohu mládìte vylíhnutého v letošním roce na Osobla¾sku. Po opuštìní hnízdištì se v srpnu rodina zdr¾ovala v Polsku u Otmuchowského jezera, odkud se na zaèátku záøí vydala na svou první delší cestu – letìla 100 km pøímo na sever. Pøekvapením bylo, ¾e se jeøábi po ètyøech dnech vrátili zpìt, aby zde strávili další mìsíc, ne¾ se znovu vydali na úplnì stejné místo. „Takovéto zajímavé chování bychom bez pomocí vysílaèe vùbec neodhalili,“ vysvìtluje Markéta Ticháèková. Mladý jeøáb s vysílaèem bude následovat své rodièe a¾ do pøíštího jara a nauèí se tak od nich migraèní trasu i s dùle¾itými zastávkami.
 

Po první cestì pøímo na sever stále nebylo jasné, kudy bude rodina s mládìtem pokraèovat. A¾ na pøelomu øíjna a listopadu se jeøábi vydali smìrem na západ. Cestou se zastavili na shroma¾dišti severnì od Drá¾ïan, kde se tradiènì slétají jeøábi ze severních Èech, vèetnì loòského mládìte s vysílaèem. Jeøábí rodina z Osobla¾ska ale hned další den pokraèovala v cestì na shroma¾dištì západnì od Lipska. Další zhruba 550 km dlouhou trasu absolvovala nejen ve dne, ale i v noci, jen se dvìma krátkými pøestávkami, co¾ je další zajímavé zjištìní, proto¾e to není úplnì obvyklá migraèní strategie jeøábù. Zastavili se u nejvìtšího umìlého jezera západní Evropy Lac du Der-Chantecoq ve Francii, kde je velké shroma¾dištì jeøábù. Po nìkolika dnech se rodina pøesunula dále do centra Francie, kde nocuje u øeky Loire. Odtud se mù¾e vydat ještì dále, ale také zde ji¾ zùstat zimovat.
 
 

Oba mladí jeøábi s vysílaèem se tedy pøesouvají na zimovištì. Jeøáb z „východu“ se vydal na jihozápad po klasické migraèní trase jeøábù, druhý na východ, blí¾e ke svému rodišti a loòskému zimovišti. Kde nakonec stráví zimu, poznáme z dalších údajù z vysílaèe. Dùle¾ité však je, ¾e jsou oba ptáci v poøádku a ¾e je díky vysílaèùm budeme moci provázet dalšími etapami jejich ¾ivota, sledovat jejich chování a také prostøedí, v nìm¾ se budou pohybovat. Díky tomu budeme moci pøispìt k jejich ochranì a ochranì jejich prostøedí.
 
Foto: Markéta Ticháèková a Petr Lumpe
Text: Šárka Nováková, Zoo Ostrava
 
 
 

Komentáøe
Poslední komentáø: 23.01.2019  15:53
 Datum
Jméno
Téma
 23.01.  15:53 Vesuvjana díky
 23.01.  07:44 zdenekJ
 23.01.  07:41 Karla I.