Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Nikola,
zítra Albert.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

 

Okna hezké celý rok

JARO

Nejrozmanitìj¹í cibuloviny se ze zimního spánku probouzejí první. Nejen ty z volné pøírody, jako jsou snì¾enky, bledule èi modøence, ale i ty, které jsou po dlouhá desetiletí ¹lechtìny zahradníky - narcisy a tulipány. Na truhlík èi kvìtináè s kouskem jara je dobré pomyslet u¾ na podzim. Kdo se chce vyhnout starostem s pøezimováním hlíz, mù¾e si na poèátku roku koupit a zasadit takzvané preparované cibulky, které se dají sázet rovnou. Jejich výbìr je v¹ak o mnoho men¹í, ne¾ byl na podzim. Kvetoucí rostliny prodávané v souèasné dobì byly rychleny u¾ v prosinci a jsou vhodné pouze do místností. Venku by proto zmrzly. Mnoho jarních rostlin krásnì voní. Nemusí to být pouze cibuloviny, jako je tøeba hyacint. Pøíjemnou vùni mají i nìkteré keøe. Jemnì citrusovým závanem se mù¾e pochlubit vilín, zatímco èilimník voní nasládle. Jarní rostliny se najdou i mezi trvalkami. Veselý truhlík plný rùznobarevných prvosenek sesadíte bìhem chvilky z nakoupených rostlin. Po odkvìtu je vysaïte na zahradu, podruhé by u¾ v truhlíku toti¾ tak pìknì nekvetly. Zajímavou strukturu kvìtù má èemeøice, která mnohdy kvete navzdory snìhové pokrývce. S blí¾ícím se létem rozkvétají dal¹í a dal¹í druhy. Za zmínku urèitì stojí azalky kvetoucí v pozdním jaru.

 

LÉTO

Léto je nejveselej¹ím obdobím, které hýøí nepøeberným mno¾stvím druhù a záøivých barev. Vìt¹ina letnièek i trvalek je v létì na vrcholu kvetení. Na veselý truhlík je v¹ak potøeba myslet u¾ na konci zimy èi zaèátkem jara. Nìkteré kvetoucí letnièky je sice mo¾né koupit i v prùbìhu sezony, ale jejich výbìr je celkem omezený. Odvá¾nìj¹í letní fantazie je dobré vypìstovat ze semínek. Velký výbìr pøevislých druhù inspiruje nejen k osazování truhlíkù, ale i k tvorbì závìsných ko¹ù. Obrovské kvetoucí koule tak mohou pøi správné kombinaci druhù zdobit balkon èi terasu po nìkolik mìsícù. Není mo¾né vyjmenovat v¹echny rostliny, ba ani jejich vìt¹í èást. Jejich nabídka toti¾ rok od roku rychle roste. Ke starým známým, a pøesto stále oblíbeným druhùm patøí mu¹káty, begonie, petúnie, fuchsie, afrikány, mìsíèky, lobelky a mnoho dal¹ích. Mezi novìj¹í druhy, které jsou na nejlep¹í cestì stát se horkými favority, patøí napøíklad fialové vìjíøovky, felície a drápkovky. Krásné jsou také hledíky, kejklíøky, hledíkovky, klanokvìty, sanvitálie èi sporý¹e.

PODZIM

Podzimní truhlíky mohou být krásné, nejen pokud jste je dùkladnì promysleli u¾ na jaøe. Rozhodnì se vyplatí i v pozdním létì vymìnit právì odkvétající letnièky za rostliny, je¾ jsou v zahradnictví v tomto období bì¾nì k mání. Na rozdíl od zimy, která se nese v tónu stále zelených døevin, mù¾e podzimní aran¾má záøit rùznými barvami jiøin, aster a listopadek. O zajímavý kontrast se postará starèek pøímoøský, který má støíbøité èlenìné listy. Také pro okrasné trávy je podzim po¾ehnaným obdobím, nebo» se doèkají semínek a jejich klasnatá èi latovitá kvìtenství pùsobí nejkrásnìji. Mochynì, nazývaná také ¾idovská tøe¹eò, je rostlinou, její¾ oran¾ové lampionky nejen¾e o¾iví podzimní balkon, ale po usu¹ení mohou nadále dìlat radost v aran¾má ze su¹ených rostlin. Nádhernou a bohu¾el zatím málo známou rostlinou je pernéttya. Tato stále zelená rostlina s lesklými lísteèky je na jaøe a v létì ozdobena drobnými bílými kvítky. Její nejvìt¹í chloubou jsou v¹ak bobulky, které se objevují právì na podzim.

ZIMA

Zimní aran¾má je postaveno na barevné i tvarové rùznorodosti listù stále zelených døevin a jehliènanù. Veselej¹í náladu do nìj vnesou zejména druhy a kultivary s bíle ¾íhanými - pana¹ovanými lístky. Hodí se v¹ak pouze na svìtlej¹í stanovi¹tì. Hezky vypadají i listnaté keøíky v kombinaci s jehliènany. Obzvlá¹tì konifery, napøíklad bì¾nìj¹í druhy tújí a cypøi¹kù, bývají k dostání v rùzných varietách a kultivarech. Rostliny se støíbrným a zlatavým zabarvením jehlic, zakrslým, pøevislým èi pokryvným vzrùstem vypadají, jako by patøily k rùzným botanickým druhùm. Jedním z mála barevných povyra¾ení zimy mohou být barevné bobule skalníkù èi kvìty mrazuvzdorných vøesovcù. Jiným otu¾ilcem, který kvete na zaèátku nebo na konci zimy, je bergenie. Èasto se zapomíná, ¾e stále zelené rostliny i v zimním období odpaøují svými listy nebo jehlicemi vodu, a proto se neobejdou bez zálivky. Zalévat se v¹ak smìjí, pouze pokud není zemina zmrzlá a teploty jsou nad bodem mrazu.

Olga Hrubá

 

 


Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma