Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Romana,
zítra Al¾bìta.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Jan Lucemburský: Král, který létal


Pozvánka na výstavu do Ostravského muzea, kde ji¾ od 15. prosince minulého roku je instalovaná zajímavá výstava s názvem „Král, který létal, aneb Moravskoslezské pomezí v kontextu støedoevropského prostoru doby Jana Lucemburského".


Výstava má pøipomínat široké veøejnosti historický význam propojení støední a západní Evropy a politický odkaz Jana Lucemburského na èeském trùnì. Jan Lucemburský vládl v Èechách v letech 1310 a¾ 1346.


Dne 7. února 2011 vstoupila výstava do své druhé fáze. Od pondìlka si mohou návštìvníci prohlédnout novì pøeinstalovanou expozici. Velmi pozoruhodné jsou korunovaèní klenoty - pìt èeských královských korun a pøedmìty z královského pokladu nalezeného ve Slezské Støedì v Polsku, který mimo jiné pøedstavuje také zlaté šperky a mince.


V muzeu mù¾ete také zhlédnout další vzácné exponáty jako napøíklad relikviáø sv. Simona z Cách nebo evangelium sv. Marka z Benátek. Novì jsou zde vystaveny faksimile dvou krásnì iluminovaných knih Elišky Rejèky jejich¾ kopiemi si mù¾ete také zalistovat. Autoøi výstavy nabízejí k prohlídce øadu dalších pozoruhodných pøedmìtù, tiskù, zbraní, obrazù.


Datum 7. února je v pøipomínce Jana Lucemburského stì¾ejní. Právì na tento den toti¾ pøipadá 700. výroèí korunovace Jana Lucemburského èeským králem.
7. února 2011 byla také v Ostravském muzeu pokøtìna více jak tisícistránková publikace, která byla v Ostravì k tomuto výroèí vydána. Knihu pokøtil primátor mìsta Ostravy Petr Kajnar za úèasti dalších vzácných hostù.


Muzeum muselo kvùli výstavì upravit výstavní prostory a splnit i nároèné po¾adavky na bezpeènost exponátù. V místnostech musí být stálá teplota devatenáct stupòù a pìtapadesátiprocentní vlhkost. Exponáty jsou pod dozorem kamer s noèním vidìním. Jsou osvìtleny studeným svìtlem, aby vystavené pøedmìty nebyly zahøívány.


"Pøedmìty, které tady máme, jsou opravdové skvosty, klenoty historie èeského národa, bez kterých by národní identita nemohla vùbec existovat" sdìlila mimo jiné paní øeditelka Ostravského muzea Jiøina Kábrtová.

„K vidìní jsou i další vzácné exponáty, mimo jiné sedm døevìných soch Mistra Michelské madony, které jsou pohromadì vystaveny vùbec poprvé. Zajímavým exponátem je také Simeonùv relikviáø z Dómské pokladnice v Cáchách èi kni¾ní vazba zlacené tepané desky evangelia sv. Marka z Benátek" doplòuje paní øeditelku kurátor výstavy David Majer.

Ne všechny exponáty jsou zde vystaveny od poèátku výstavy. Èást exponátù byla pøivezena v únoru a výstava byla pøeinstalována. Pokud si nìkdo koupil vstupenku døíve a schoval si ji má mo¾nost ji uplatnit i pro novì instalovanou èást výstavy.


Proè má výstava název: Král, který létal?
"Lidé vìøili, ¾e král Jan Lucemburský mìl nadpøirozené schopnosti. Pøi svém panování se rychle pøemis»oval a dostával z jedné strany Evropy na druhou. Povídalo se tedy o nìm, ¾e nejezdil, ale létal" dodává kurátor výstavy David Majer.


Mobilní prùvodce výstavou se soutì¾í

Mobilní aplikace je technologickou novinkou spoleènosti LiveWeb Interactive s r.o.
Mobilní prùvodce provádí návštìvníky nejen ¾ivotem krále samotného, ale vtáhne vás pøímo do bitvy u Kresèaku v podobì mobilní hry. Volnì sta¾itelná aplikace mimo jiné také obsahuje informace o Ostravském muzeu, jeho stálých expozicích a další provozní informace.


Hlavní èást aplikace je vìnována výstavì Jana Lucemburského vèetnì tématické mobilní hry. Ta hráèe pøivádí do bitvy mezi francouzskými a anglickými vojsky. Díky postupnì nabytým znalostem erbù znepøátelených stran a historických otázek, týkajících se Jana Lucemburského sbírá hráè body, které si pak mù¾e nechat zapsat na vlastní výsledkovou listinu na internetových stránkách. Ka¾dý návštìvník má mo¾nost bezplatného sta¾ení této aplikace, kterou si s sebou odnese domù jako dárek a pìknou vzpomínku na výstavu.


Rozhodnì si nenechejte tento mimoøádný zá¾itek ujít. Výstava bude v Ostravském muzeu k vidìní do 31. bøezna 2011!


Ludmila Holubová


Podrobnosti k výstavì


Hlavní kurátor výstavy a zároveò autor koncepce David Majer pøipravil s týmem odborníkù velkolepý projekt realizovaný ve ètyøech segmentech:


Úvodní segment nazvaný „První rytíø Evropy" pøedstavuje dobu Jana Lucemburského v souladu s jeho povìstí stateèného rytíøe a èastého úèastníka turnajù, který neustále cestoval po Evropì. Unikátní expozice je proto tvoøena zbranìmi a zbrojí první poloviny 14. století. Souèástí této èásti je i do nejmenších heraldicko-vexilologických a vojensko-strategických detailù zpracované dioráma jedné ze sekvencí bitvy u Kresèaku.


Druhá, historicko-archeologická èást výstavy - „Ostrava støedovìká" - je vìnována speciálnì oblasti moravsko-slezského pomezí a støedovìkým dìjinám obou Ostrav. To vše je zaøazeno do kontextu dìjin Moravy a Slezska v daném období. Jsou vystaveny napø. archeologické vykopávky, originální listiny a peèeti, ra¾by Jana Lucemburského anebo ukázky architektury a architektonické skulptury.


Tøetí èást nazvaná „Král cizinec" je zpracována jako syntéza moravského a slezského umìní 1. poloviny 14. století s výjimeènými èasovými a teritoriálními pøesahy. Velice zajímavý se jeví pokus o rekonstrukci umìleckého prostøedí na dvoøe královny-vdovy Elišky Rejèky v Brnì. Prezentovány jsou pøedmìty, které spolu úzce souvisí, i kdy¾ od konce 14. vìku jejich vzájemné vztahy pomalu mizí (díla Mistra Michelské madony, rukopisy Elišky Rejèky, architektonické fragmenty z královské kaple na Starém Brnì a transfery tamních fresek). Poprvé je vystaveno nìkolik luxusních kodexù olomoucké Kapitulní knihovny, které jsou doplnìny nádherným Gelnhausenovým kodexem a Zbraslavskou kronikou z Jihlavy.


Poslední segment „Král diplomat" pøedstavuje atraktivní díla zlatnictví a umìleckého øemesla. Provenience vystavených pøedmìtù je velmi pestrá s poukazem na královy diplomatické schopnosti, pro nì¾ byl ve své dobì velice cenìn. Mezi nejzajímavìjší exponáty patøí èást pokladu ze slezské Støedy, kolekce pohøebních královských insignií Pøemysla Otakara II. a pohøební koruna krále Rudolfa I. zvaného Kaše a nìkolik pøedmìtù z pokladu dómské pokladnice v Cáchách (relikviáø sv. Simeona, zlacená agrafa se Zvìstováním P. Marie). Poprvé je v ucelené kolekci pøedstavena moravská a slezská sepulkrální skulptura.

 

 



Komentáøe
Poslední komentáø: 19.02.2011  20:03
 Datum
Jméno
Téma
 19.02.  20:03 Hanèe Ostravská výstava
 16.02.  15:46 Jirina
 13.02.  06:06 KarlaI.
 13.02.  04:17 Bobo :-)))
 12.02.  13:06 venca
 12.02.  10:23 Ludmila
 12.02.  09:49 zdenekJ
 12.02.  09:31 KarlaI.
 12.02.  08:25 KarlaA
 12.02.  07:20 Pavel