Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Romana,
zítra Al¾bìta.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Martinický palác


Palác najdete na Hradèanském námìstí, stojí na konci Kanovnické ulice a je hlavním prùèelím obrácený do Hradèanského námìstí. Tato stavba patøí mezi nejkrásnìjší renesanèní stavby z druhé poloviny 16. století v Praze.


Na místì, kde palác dnes stojí stávaly v druhé polovinì 14. století ètyøi gotické domy. Jeden tento dùm patøil Benešovi Krabice z Weitmile, který z rozhodnutí krále Karla IV. øídil stavbu chrámu svatého Víta, a v jiném domì bydlela paní Ovka, dvorní dáma královny Elišky. Tak¾e postava z filmu Noc na Karlštejnì existovala i ve skuteèném ¾ivotì.


V roce 1541 byl na Malé Stranì a Hradèanech velký po¾ár, který tyto gotické domy znièil. Asi o deset let pozdìji si pozemky koupil Ondøej Teyffle z Zeilberku a zaèal se stavbou rezidence v renesanèním stavebním stylu, kde mìla svoje místo i zahrada.


Tento pán byl ale také evropským vojenským velitelem pevnosti Ráb v Uhrách a tak, proto¾e to bylo dosti daleko, prodal v roce 1583 svùj palác i se zahradou panu Jiøímu Boøitovi z Martinic. Ten dostal od císaøe Rudolfa II. povolení k vyjmutí majetku z mìstské jurisdikce a k zápisu do zemských desek. A pak zaèal s pomìrnì razantní pøestavbou, budovu dal rozšíøit a prùèelí bylo ozdobeno rozeklaným štítem.


Pan Jiøí Boøita nemìl vlastního potomka a tak dostal rozestavìný palác jeho synovec pan Jaroslav Boøita z Martinic. Ten pokraèoval v pøestavbì a nechal postavit stavení smìrem na sever, pøestavìl ji¾ní køídlo a prodlou¾il východní køídlo paláce. V tuto dobu byly dvorní fasády s hlavním prùèelím také ozdobeny sgrafity.


V roce 1618 byly ale stavební práce pøerušeny. Tehdy došlo k druhé pra¾ské defenestraci, pøi které byl pan Jaroslav Boøita shozen z okna Èeské kanceláøe na Pra¾ském hradì. Naštìstí se mu nic moc vá¾ného nestalo, ale musel ze zemì uprchnout, byl tehdy v Mnichovì. Majetek rodu Martinicù byl pozdìji zkonfiskován.


V roce 1622 se vrátil zpìt do Èech a byl povýšen do stavu øíšských hrabat. Majetek mu byl vrácen, navíc dostal ještì nìjaké statky k tomu, stal se nejvyšším komoøím a tak mohl pokraèovat s pøestavbou paláce. To u¾ bylo ale ve stylu ranì barokním. Došlo k doplnìní malovaných trámových záklopových stropù. Palác byl zvýšen o jedno patro, bylo dostavìno severní køídlo s velkým sálem, do hlavního prùèelí byl vsazen pùlkruhový portál s kamenným ostìním. Nad nìj byla zasazena deska z èerveného mramoru s hrabìcím znakem rodu Martinicù.


Po smrti Jaroslava Boøity dìdili palác další èlenové rodu, ale Jaroslav Boøita byl poslední, který zde dìlal stavební úpravy. Kdy¾ v roce 1788 rod Martinicù vymøel po meèi, koupila palác v roce 1789 Josefa Weitenweberová od poslední majitelky Marie Anny Martinicové. Palác mìl tehdy pìt dvorù, jednu jízdárnu a dvì konírny. Palác nebyl v dobrém stavu po pruském bombardování a tak nová majitelka nechala v paláci zøídit dvacet pìt nájemních bytù, ona sama tam mìla pìtipokojový byt také. Velký sál nechala tehdy pøepatrovat, naštìstí byl jeho vzhled zachován v souboru pøesných kreseb a dal se znovu restaurovat. Tyto kresby provedl její syn Felix, byl to nadšený památkáø a sepsal i historii paláce. V pøízemí byla policejní strá¾nice.


Pøi dalších pøestavbách byla zde v roce 1840 zøízena stavitelem Janem Hegerem také pekaøská pec, zámeènická dílna a byly udìlány i další nevhodné pøestavby. Tak¾e ji¾ na zaèátku 20. století byl palác pomìrnì v devastovaném stavu. Bydlelo zde na sedmdesát rodin a malá domácí kaple byla pou¾ívána jako spi¾írna. První èásteèné opravy se provedly v padesátých letech minulého století, byla obnovena sgrafita na východní stìnì dvora, ty pøedstavují Samsonovy a Herkulesovy èiny.


V letech 1967 a¾ 1972 se pøistoupilo ke generální rekonstrukci celého objektu. Byla obnovena sgrafita na ostatních dvorních fasádách a na hlavním prùèelí. Na sgrafitech jsou zobrazeny výjevy ze ¾ivota Josefa Egyptského, o Herkulových a Samsonových sgrafitech jsem ji¾ psala. V interiérech byly objeveny zachovalé trámové renesanèní stropy. Stropy se zachovaly v dobrém stavu díky naøízení císaøe Josefa II. Tehdy kvùli èastým po¾árùm musely být podbity rákosem a omítnuty. Na stìnách se našlo mno¾ství fresek. Nejpozoruhodnìjší jsou Adam a Eva v nad¾ivotní velikosti, ty byly namalovány podle pøedlohy Albrechta Dürera. Na kazetovém stropu ve slavnostním sále jsou alegorie Církve a biblických hostin. V kapli je strop malovaný s biblickými motivy. Jsou malované málo pou¾ívanou technikou a to temperovou barvou na omítku. Další nástìnné malby, jako rùzné krajiny, jsou z období pøechodu renesance do baroka. Dnes je mo¾nost si prohlédnout nìkteré prostory paláce, jako tøeba v bývalé konírnì je sbírka automatických hracích pøístrojù. Také je zde expozice renesanèního bydlení šlechty.

Olga Kotaèka

 
Další èlánky autorky:
Sbìratelská náru¾ivost
Sleèna Sylva
Kup chleba a pøikládej!
Anne Christina
Svìt podle Wyetha
Døevìný talíø
Václav Jansa
Bílá paní
Bøetislav Bartoš
Ukrytý hrad
Energie pyramid
Døevìné mìsteèko
Hanácké Athény
Radegast
Blatná
Jantar a jantarová stezka
Jo¾a Úprka
Adolf Kašpar
Jaroslav Seifert
Poslední carská rodina
Poèátky ly¾ování v Èechách
Ostrov nad Ohøí
Moje mìsto Darmstadt
Zámek Lysice
Hans Christian Andersen
Procházka Prahou
Karlùv most - 1
Karlùv most - 2
Povìst o Bruncvíkovi
U Zlaté studny
Jindøišská vì¾
Zámek v Buèovicích
Bøevnovský klášter
Èeské korunovaèní klenoty
Pra¾ský hrad
Slavín
Vyšehrad
Loreta
Procházka Prahou - Josefov
Jan Karafiát 
Univerzita Karlova
Svátek zamilovaných
Karolinum
Med¾ugorie
Fátima
Lurdy

 



Komentáøe
Poslední komentáø: 03.08.2009  19:57
 Datum
Jméno
Téma
 03.08.  19:57 Vendula
 02.08.  22:35 Dùchodka :-)))
 02.08.  19:05 Kotacka
 02.08.  18:03 Vesuvanka díky :-)))
 02.08.  15:43 Gabi-florka
 02.08.  15:39 Gabi-florka
 02.08.  10:07 Bobo :-)))
 02.08.  06:33 kvìta