Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Romana,
zítra Al¾bìta.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Èeské korunovaèní klenoty
 
Korunovaèní klenoty jsou snad po Pra¾ském hradì druhou nejvýznamnìjší národní památkou. Pokud se vystavují, tak pouze na území Pra¾ského hradu. Korunovaèní klenoty jsou ulo¾eny v pancéøové skøíòce v Korunní komoøe, ke skøíòce a i ke komoøe je sedm klíèù, které jsou v dr¾ení tak zvaných klíèníkù. Jsou to: president republiky, pøedseda vlády, arcibiskup pra¾ský, pøedseda Poslanecké snìmovny, pøedseda Senátu, dìkan Metropolitní kapituly u svatého Víta a primátor mìsta Prahy. Ke korunovaèním klenotùm patøí: Svatováclavská koruna, královské ¾ezlo a královské jablko, korunovaèní pláš». Pøi korunovaci se pou¾íval také ostatkový køí¾, nazvaný Korunovaèní a obøadní korunovaèní meè, zvaný Svatováclavský. Tyto dva pøedmìty patøí do chrámového pokladu svatého Víta a bývají obvykle vystaveny s ostatními klenoty.
 
Svatováclavská koruna
Zmiòuje se o ní ji¾ Bulla pape¾e Klimenta VI, který tím potvrdil Karlovi IV, který korunu vìnoval patronu èeské zemì svatému Václavovi, název Svatováclavská koruna. Zlato pochází z jílovského dolu na Radlíku a je nejstarší souèást souboru. Kdo se mìl stát èeským králem, musel jí být korunován a za zapùjèení k obøadu musel zaplatit 300 kop grošù ve prospìch Svatovítské kapituly. Jinak mìla být koruna ulo¾ena na lebce svatého Václava a snímána pouze na jeden den, pøi korunovaci. Toto se dodr¾ovalo ale jenom do konce 14. století.
Korunu nechal zhotovit ke své korunovaci v roce 1347 císaø a král èeský Karel IV. Poprvé byla tedy pou¾ita 2. záøí 1347 pøi korunovaci Karla IV.Ve stejném roce vzniklo i ko¾ené pouzdro s rytým dekorem, jsou to znaky Èech a Svaté øíše øímské. Je zhotovena ze zlata, které má vysokou ryzost, 21 – 22 karátù, vá¾í 2,35 kilogramù a je 19 centimetrù vysoká. Jako ozdoba je celkem 96 drahokamù a 20 perel. Nìkteré z nich, safíry, patøí k nejvìtším na svìtì. Vrchol koruny zdobí zlatý køí¾ek, do jeho støedu je vsazena vzácná románská kameje. Poslední úpravy na korunì byly provedeny ve 14. století, od roku 1374 a¾ 1378 byly doplòovány drahé kameny, od té doby je její vzhled nezmìnil. Pøi výstavách bývá polo¾ena na speciálním polštáøi z èerveného sametu s vyšitými èeskými znaky a tento polštáø pochází z roku 1867.
 
Královské ¾ezlo a královské jablko
Pùvodní ¾ezlo, které bylo ze støíbra a zlaté jablko, které bylo pou¾ito pøi korunovaci Karla IV jsou dnes ve Vídni. Ty, které jsou dnes ve sbírce èeských korunovaèních klenotù nechal zhotovit císaø Ferdinand I. v roce 1532 a¾ 1534.
®ezlo je zhotoveno z 18karátového zlata, je 67 centimetrù dlouhé a vá¾í nìco pøes jeden kilogram. Jako ozdoba jsou ètyøi safíry, pìt spinelù a 62 perel. Je slo¾eno z nìkolika rozdílnì tvarovaných èástí spojených prstenci. Rukoje» je zdùraznìna øadou perel. Plochu ¾ezla pokrývá cizelovaný dekor s motivy vinných lístkù, kvìtù a akantù. Místy jsou pokryty barevnými emaily. Hlavice ¾ezla je udìlaná na zpùsob kvìtu s esovitými stvoly a aknanty, z nich¾ vyrùstají drahé kameny a perly. Ko¾ené ochranné pouzdro na ¾ezlo pochází z 19. století a je zdobeno drobným zlatým ornamentem.
Královské jablko je rovnì¾ z 18karátového zlata, vá¾í necelých 80 deka a je vysoké 20 centimetrù. Skládá se ze dvou zploštìlých polokoulí spojených ozdobným prstencem. Nahoøe je pomìrnì velký køí¾ek. Na horní polokouli jsou scény z Pomazání Davida za krále a Zápas Davida s Goliášem. Na dolní polokouli jablka jsou výjevy Adama, kleèícího pøed Stvoøitelem, Vyhnání z ráje a Stvoøitele, varujícího Adama a Evu u stromu Poznání. Výzdoba ploch na jablku je ojedinìlá.V bohaté ornamentní výzdobì dominují drahé kameny a perly. Podno¾ køí¾e tvoøí šest drobných sfing. Jako i na jiných klenotech se zde uplatòuje soulad zlata, èervených spinelù a modrých safírù. Nìkterá místa na jablku jsou zdùraznìna barevnými emaily. Na kruhu pod køí¾kem je latinský nápis: Domine in vertute tua letabitur rex et super salutare tuam exulta. Pøelo¾eno to znamená: Hospodine, z tvé moci raduje se král a z pomoci tvé jásá. Jablko je ulo¾eno v ko¾eném pouzdøe se znakem ÈSR z roku 1929.
Mo¾ná tím, ¾e oba klenoty vznikly pozdìji, ne¾ svatováclavská koruna, nedostalo se jim dlouho dostateèné pozornosti. A to i pøesto, ¾e se jedná o významné a ojedinìlé ukázky renesanèního zlatnického umìní.
 
Korunovaèní pláš»
Pùvodní pláš», ve kterém byl korunován Karel IV. se nezachoval, nynìjší je z poèátku 17. století, je po celém obvodu lemován hermelínem. Tato ko¾ešina ze zimní ko¾ešiny hranostaje je pova¾ována za ko¾ešinu králù. Podle všeho je to pláš», ve kterém byl korunován Ferdinand II., který mìl korunovaci v roce 1617 a jak je psáno: „byl odìn ve zlatohlavém plášti“. Posledním králem, který tento pláš» mìl pøi korunovaci byl Ferdinand V. Je zhotoven z hedvábné tkaniny zvané zlatohlav. Pláš» je polokruhový, bez rukávù, vzadu prodlou¾ený do vleèky. Je 312 centimetrù široký a od krèního výstøihu do konce vleèky je 236 centimetrù dlouhý.
 
Ke korunovaèním klenotùm nepøímo patøí ostatkový køí¾. Ten nebyl zhotoven ke korunovaci Karla IV, ale byl zhotoven a¾ v druhé polovinì 14. století, po roce 1354. Byl zhotoven podle øíšského korunovaèního pokladu. Karel IV. do nìj nechal vlo¾it ostatky spojené s ukøi¾ováním Krista – døevo køí¾e, èást Loinova kopí, dva trny z Kristovy koruny, kousek provazu a jeden høeb. Nejdøíve byl køí¾ ulo¾en na Karlštejnì, jako ostatní klenoty, pozdìji byl pøenesen do pokladu svatého Víta v roce 1654. Pøi korunovaci se zaèal pou¾ívat v 16 století. Køí¾ je vyroben ze šesti kil zlata, zdobí ho drahokamy, perly, devìt antických a ranì støedovìkých gem. Mezi drahokamy vyniká safír s øezbou Kristovy tváøe. Ostatky kryjí víèka z prùhledného horského køiš»álu.
 
Obøadní korunovaèní meè
Je z pùvodních èeských korunovaèních klenotù, který zùstal v pokladu chrámu sv. Víta. Pùvodní je jenom èepel z doby gotické, dlouhá 76 centimetrù. Meè byl pùvodnì delší, èepel vykazuje znaky hrubého poškození. Zbraò byla podle všeho zpoèátku relikviáøní a po staletí pou¾ívaná v plné funkci korunovaèního klenotu. Nebyl ale ulo¾en s ostatními klenoty, ale v chrámovém pokladu. Zlatá výplò dnes chybí. Ztráta byla zaznamenaná v roce 1368. Velice pìkná pochva meèe z doby Karla IV. se ztratila v roce 1420 pøi vyloupení Pra¾ského hradu Zikmundem Lucemburským.
 
Korunovaèní klenoty byly po roce 1420 ulo¾eny na Karlštejnì, za husitských válek je Zikmund odvezl do Uher a v roce 1436 se vrátily znovu na Karlštejn. V dalších letech byly pøemís»ovány na rùzná místa. Od konce 17. století byly klenoty ve Vídni, do Prahy se vracely jen ke korunovaci. A¾ v roce 1791 byly pøevezeny na Pra¾ský hrad, poprvé byly vystaveny a ulo¾eny spolu s Korunním archivem. Potom byly znovu krátce ve Vídni, a¾ koneènì v roce 1867 je pøivezl specielní vlak natrvalo zpìt do Èech. Po vystavení byly ulo¾eny do novì upravené korunní komory a jsou tam vlastnì a¾ dodnes. Výjimku tvoøil odvoz klenotù 20. záøí 1938 do ®iliny. Jak a kdy se vrátily klenoty zpìt do Prahy není moc jasné. Korunovaèními klenoty bylo korunováno po Karlu IV celkem 21 panovníkù.
Olga Kotaèka
Další èlánky autorky:
Sbìratelská náru¾ivost
Sleèna Sylva
Kup chleba a pøikládej!
Anne Christina
Svìt podle Wyetha
Døevìný talíø
Václav Jansa
Bílá paní
Bøetislav Bartoš
Ukrytý hrad
Energie pyramid
Døevìné mìsteèko
Hanácké Athény
Radegast
Blatná
Jantar a jantarová stezka
Jo¾a Úprka
Adolf Kašpar
Jaroslav Seifert
Poslední carská rodina
Poèátky ly¾ování v Èechách
Ostrov nad Ohøí
Moje mìsto Darmstadt
Zámek Lysice
Hans Christian Andersen
Procházka Prahou
Karlùv most - 1
Karlùv most - 2
Povìst o Bruncvíkovi
U Zlaté studny
Jindøišská vì¾
Zámek v Buèovicích
Bøevnovský klášter


Komentáøe
Poslední komentáø: 10.09.2008  17:36
 Datum
Jméno
Téma
 10.09.  17:36 Gabi-florka Olince....
 05.09.  10:57 jisuch53
 04.09.  21:01 Rù¾ena Podìkování
 04.09.  19:55 Mila
 04.09.  19:52 Jelena
 04.09.  19:40 Magdalena
 04.09.  18:01 JanaG
 04.09.  14:56 Karla I. korunovaèní klenoty
 04.09.  13:42 Kotaèka v¹em
 04.09.  13:40 Kotaèka Rù¾ence
 04.09.  12:00 Rù¾ena Podìkování
 04.09.  10:42 denda04
 04.09.  09:15 Jitka I.
 04.09.  09:04 Bobo :-)))
 04.09.  08:02 marhorn