Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Romana,
zítra Al¾bìta.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

CO NÁM ØÍKAJÍ HRACÍ KARTY
Hrací karty jsou „…obdélníkové kousky kartonu ve formátu padnoucím do lidské dlanì, tj. cca 6x9cm, které jsou na pøední stranì potištìné obrazovými motivy, èíselnými údaji o hodnotì karty a symboly. Na zadní stranì mají jednotný motiv, co¾ zaruèuje, ¾e není patrný ¾ádný údaj o hodnotì karty, která se má obrátit…“
To je øeè encyklopedie.
 
V øeèi hráèù kanasty, mariáše, brid¾e nebo mnoha jiných her však spíše uslyšíme výrazy jako  forhont, štich, flek, kontra nebo re… a spoustu dalších. Mnozí z nich jsou vìrní vyznavaèi „karbanického“ zaklínadla „Komu karty v ruce šustí, toho štìstí neopustí“.
Ka¾dý z vás u¾ zajisté dr¾el v rukou nìjaký balíèek hracích karet a byl jím více èi ménì fascinován. Mnozí si jimi doká¾í pøíjemnì ukrátit volnou chvíli, nìkoho zase mohla uchvátit lehkost, jak jediným tahem karetního listu lze pøivolat štìstí (èi neštìstí) a jiného tøeba upoutala jejich èíselná magie nebo jejich schopnost pùsobit na lidskou intuici.
 
KARTY NEL®OU
A tøeba právì vás fascinovaly obrazy vaší minulosti, pøítomnosti èi budoucnosti, do kterých vám umo¾nily nahlédnout vykládací karty, kdy¾ jste v kritické ¾ivotní situaci nebyli schopní nést svùj údìl a pochopit ho, nebo jste dokonce v bláhové nadìji na zlepšení chtìli dostat svùj ¾ivot pod kontrolu…
O tom, co karetní vìštba mù¾e zpùsobit, pokud se s ní nezachází diskrétnì, podává dùkaz sám Giacomo Girolamo Casanova ve svém monumentálním románu Pøíbìh mého ¾ivota: „… Pøišel jsem domù a naštìstí jsem ještì stihl uhnout pøed lahví, kterou po mnì hodila Zaira, a která by mne zcela jistì byla zabila, kdyby mne byla trefila do hlavy. Zaira pak hodila sebou o zem a zaèala tlouci èelem o podlahu. Chvíli jsem si myslel, ¾e zešílela, a pøemýšlel jsem, zda nemám zavolat pomoc, ale za chvíli se zklidnila a zaèala mi nadávat vrahù a podvodníkù se všemi peprnými pøívlastky, na jaké si jen vzpomnìla. A aby mne doopravdy usvìdèila ze zloèinu,  ukázala mi pìtadvacet karet pøesnì v takovém poøadí, jak ukazovaly mé mnohé høíchy, kterými jsem se dosud provinil…“
Takhle líèí tento mu¾ proslulý svou prostopášností a volnomyšlenkáøstvím nepøíjemný zá¾itek s jednou ze svých èetných milenek, která neunesla nepøíznivou karetní výpovìï o svém svùdci. Odhalení jeho vìrolomnosti vedlo samozøejmì k rozchodu milencù a ty „zlé“ karty skonèily v kamnech.
 
PÙVOD KARET
O pùvodu karet se dosud napsalo u¾ mnoho studií, které sledují jejich stopy do pradávné minulosti. V ka¾dé z nich se dozvídáme mnoho zajímavého o jejich historii, avšak pouze v jedné vìci jsou si všechny práce úplnì zajedno – ¾e pùvod karet je záhadný.
V historických pramenech se dochovalo znaèné mno¾ství zpráv o jejich pùvodu, který bývá zasazován do Èíny, Koree ale i do Indie èi Egypta, ale ty jsou pøíliš kusé na to, abychom si mohli udìlat jasnou pøedstavu o vzniku a pronikání karet do celého svìta.
 
Vznik karet je opøeden vskutku mnoha legendami
Tak napøíklad je jejich pùvod pøipisován antickému filozofovi Chilanovi, který prý karetní hru pova¾oval za nejvhodnìjší zpùsob, jak nechat chudinì zapomenout na svou bídu.
Na starých evropských kartách je zase èasto zobrazován bùh Merkur, jemu¾ prý lidstvo vdìèí za tento dar.
Jiná legenda praví, ¾e karetní hra vznikla z dlouhé chvíle pøi obléhání Tróje -  avšak motiv krásné Heleny se nedochoval na ¾ádném karetním listu, co¾ tuto teorii v zápìtí vyvrací. Není bez zajímavosti, ¾e podobná legenda se traduje i o vzniku hry dáma i o vzniku hry v kostky.
O tajuplném vzniku karet mluví napøíklad následující kouzelná báje ze zaèátku 18. století:
Místem dìje teto báje by mohla být bájná Atlantida nebo období upadající slávy starovìkého Egypta, ale také doba pádu øímského impéria.
Barbaøi stojí za branami a mìsto je odsouzeno k pádu. V hlavní svatyni se sešli všichni moudøí a radí se, jak zabránit tomu, aby veškeré jejich poznatky, vìdomosti a kolektivní moudrost, všechny jejich knihy a spisy, které barbaøi budou pokládat za bezcenné, nebyly spáleny, a jak zachovat veškeré jejich vìdìní pro budoucí vìky. Nejstarší a nejmoudøejší z nich usoudí, ¾e jestli není mo¾né se spolehnout na vznešené vlastnosti lidstva, bude lepší spoléhat na jeho høíšnou povahu, která by ty duchovní poklady pomohla zachránit. A tak vytvoøili balíèek karet a ukryli do nìj ty nejvznešenìjší vìdomosti, aby se tak díky slabosti lidí, kteøí budou chtít hazardovat se štìstím, zachovala tajemství minulosti, budoucnosti, podstaty lidské existence i samotného èasu…..
Tento pøíbìh je sice vymyšlen, zato je v nìm zrnko pravdy – navzdory své zjevné jednoduchosti  jsou karty ve svých výpovìdích neskuteènì komplexní.
Uvedená báje, aè smyšlená, i ú¾asná komplexnost karetních výpovìdí by nás tak mohly dovést k pochopení pùvodu a vzniku samotných tarotových karet, který je nejzáhadnìjší.
Tajemný je u¾ samotný název karet – TAROT.  Ten mù¾e pocházet ze staroegyptštiny ze slov „královská (RO) cesta (TAR)“. Dnes se slovo tarot dává do souvislosti s tórou – tak se nazývá pìt knih Moj¾íšových, které tvoøí zaèátek Starého zákona, a zákony ¾idovského národa. V duchovních kruzích je slovo tóra interpretováno také jako Bo¾í zákon. V souvislosti s dalšími teoriemi o egyptském, latinském a francouzském pùvodu slova tarot americký znalec tarotu, P.F.Case, vytvoøil kombinaci ètyø vyslovovaných písmen názvu takto: rota taro orat tora ator  /=  Kolo tarotu zjevuje zákon Hathory – zasvìcení/.
Spekuluje se také s tím, ¾e Velká arkána tarotových karet není nic jiného ne¾ Kniha moudrosti vytvoøená egyptskou knì¾skou kastou, která byla po tisíciletí pøedávána jen v tìch nejokultnìjších kruzích, a  Moj¾íš, který byl jako veleknìz zasvìcen do egyptského mystéria, s odchodem izraelského národa z Egypta pøinesl tyto karty do Palestiny. Tam prý byly karty propojeny s tajným ¾idovským uèením -  kabalou, které ve 22 písmenech hebrejské abecedy ukrývá hlubší symboliku. A právì poèetní shoda tìchto 22 znakù s 22 kartami Velké arkány mìní tuto domnìnku na pravdìpodobnou tezi o pùvodu karet.
Bez ohledu na staøí tìchto karet (5.000 – 500 let) zùstává faktem, ¾e se v nich zachovává moudrost z pradávných dob, která má koøeny v hlubinách kolektivního nevìdomí a sahá a¾ k prapoèátkùm vývoje lidského vìdomí. Ve své hluboké symbolice ukrývají karty uèení o ¾ivotní cestì èlovìka, jak to názornì líèí i „naše“  legenda.
 
Pokraèování pøíštì: Pøíchod karet do Evropy
Mgr. Eva Klimešová


Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma