Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Benedikt,
zítra Tibor.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Za sekáèem císaøem pánem

do Orlického Záhoøí

 

Nejstarší zmínku o rychnovské Staré poštì na Pelclovì nábøe¾í  (obr. vpravo) nacházíme kolem roku 1630, no a v 80. letech 18. století je na mapì poštovních spojù poprvé uvádìn i Rychnov. Právì odtud bylo v roce 1792 zøízeno první pravidelné poštovní spojení Rychnova se svìtem. Správce a dopravèího listù Jana Václava Císaøe z Rosenfeldu - byl i purkmistrem mìsta - jmenovali však skuteèným c. k. poštmistrem a¾ roku 1815. ®e to nebylo je tak, o tom svìdèí fakt, ¾e ještì roku 1836 byly nejbli¾ší pošty v Náchodì a Vysokém Mýtì.


Pro nás je ale Stará pošta jen záminkou k tomu, abychom vzpomenuli slavného potentáta. Mù¾eme-li vìøit povìsti, pak zde pøepøahal císaø Josef II. a pokraèoval k nedalekým Ještìticím. Tam se zdr¾el v lázeòském domì a od té doby se tam øíká Císaøská studánka.


V Rychnovì ani v Ještìticích ¾ádnou památku však na nìj nemáme, tak vezmeme za vdìk Orlickým Záhoøím.


®e to je moc velký vtip?


Orlické Záhoøí le¾í na samých hranicích s Polskem mezi Orlickými a Bystøickými horami, je tam studeno po celý rok a lidé odtamtud mají nejdál do okresního mìsta, tedy k nám do Rychnova. Málokdo ví, ¾e tato vesnice, kde ¾ijí snad tøi stovky obyvatel, bývala do roku 1945 mìstem. Obávám se, ¾e by ani v bývalém televizním Milionáøi neuhádla nápovìda, jak ¾e se Orlické Záhoøí pùvodnì jmenovalo, a to v nìm ¾ilo 3500 lidí, mìlo 25 hotelù a ubytovacích hostincù.


Správná odpovìï: Kunštát v Èechách.


Kdopak z našincù tuší, ¾e tu mìla vést i ¾eleznièní tra»?


To bylo tak:
Tìsnì pøed vypuknutím 1. svìtové války ještì za Franze Josefa, co byl císaøem 68 let, bylo zalo¾eno dru¾stvo, jeho¾ úkolem byla výstavba „Orlické dráhy“ z Rokytnice v Orlických horách pøes Bartošovice, Orlické Záhoøí, Trèkov - tam mìla tra» pøekraèovat hranice do Bad Reinerzu v Nìmecku, nynìjších polských Lázní Dušníkù. V dùsledku vypuknutí války však její stavba nebyla dokonèena a z dráhy zùstala jen budova nádra¾í v Orlickém Záhoøí, která teï slou¾í Celní správì.


Ale kde¾e je o císaøi pánu sekáèovi?


Našinec, jedoucí do Rakouska, zná v centru Vídnì vedle Hofburku pomník Marie Terezie, v jednom menším mìstì cestou z Mikulova do rakouské metropole si mo¾ná všimne sochy jejího syna císaøe Josefa II. Nebo v našem Josefovì, kousek od vstupu do kasemat.


No a busta stejného císaøe pána Josefa II. je právì v Orlickém Záhoøí na památníku. V jeho prùèelí je na èerné desce šedý nìmecky psaný nápis, dole s jeho èeským pøekladem na malé zlatovì ¾luté tabulce

 


NA TOMTO MÍSTÌ CÍSAØ JOSEF II. 5. ZÁØÍ 1779 SEKAL OVES.


Èestný pionýrský, jen si toho málokdo všimne. Pøitom je ten památník vedle silnice, vedoucí k novému hraniènímu pøechodu Orlické Záhoøí - Mostowice. Jo, ta kosa, s kterou císaø pán sekal, patøila jistému Nutzovi a byla léta letoucí v místním kostele. Ale radìji se podívejte na fotografii tohoto pomníku.


Josef Krám



Komentáøe
Poslední komentáø: 26.02.2013  08:06
 Datum
Jméno
Téma
 26.02.  08:06 Josef
 26.02.  05:58 Bobo :-)))