Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Sáva,
zítra Leopold.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Jména v kalendáøi
 
V obèanském kalendáøi má dnes svátek Nadì¾da. Toto ruské jméno staroslovìnského pùvodu vzniklo jako doslovný pøeklad øeckého elpis, co¾ znamená nadìje.
 
Daleko více jmen však dnes najdeme v kalendáøi církevním. Je zde Kornélius a Cyprián. Jméno Kornélius má latinský pùvod a nosil je slavný øímský rod. Základem by mohlo být snad slovo cornu - roh nebo cornus, co¾ bylo oznaèení pro døín. V pøeneseném slova smyslu bychom tedy jméno vylo¾ili jako pevný a vytrvalý.
 
Svatý Kornélius byl v roce 251 zvolen pape¾em. Aèkoliv si jej pøála vìtšina, nedokázal zabránit tomu, aby èást jeho protivníkù nezvolila jako vzdoropape¾e Novaciána. Ten byl prvním teologem, který psal v latinské øeèi. Doposud se toti¾ u¾ívala v Øímì k psaní jenom øeètina. Oba pape¾ové zastávali zcela protichùdná stanoviska. Hlavním sporem se stala otázka, jak se chovat k tìm, kdo¾ odpadli od víry. Kornélius odpouštìl, Novaciánus nikoliv. Situace se však zmìnila, kdy¾ byl Novacián odsouzen a na øímském synodu sesazen. Kornélius se velmi brzy prosadil v celé církvi. Klid však nenastal. Po dvouletém pontifikátu byl pape¾ Kornélius císaøem Gallem bìhem nového pronásledování køes»anù vypovìzen z mìsta Øíma, kde 14. záøí 253 na útrapy z tohoto pokoøení zemøel.
Kornélius se stal patronem sedlákù a lidé se k nìmu modlí, kdy¾ je bolí uši a mají rùzné køeèe èi padoucnici.
 
Druhým svìtcem je Cyprián z Kartága. Jeho ¾ivotopis je úzce spjat s ji¾ zmiòovaným Kornéliem. Také on je svìtcem a zemøel stejného dne jako on, tedy 14. záøí. Shodnì byl jejich svátek pøenesen na 16. záøí. Jak je však patrno, èeský kalendáø je slaví dnes. Cyprián, jeden z nejvýznamnìjších spisovatelù prvotní církve, pøišel na svìt kolem roku 200 jako syn bohatých pohanských rodièù v Kartágu v severní Africe. Teprve pozdìji se obrátil ke køes»anství a postupnì dosáhl a¾ hodnosti biskupa v Kartágu, a tím se stal i hlavou severoafrické církve.
V dobì pronásledování køes»anù za císaøe Décia øídil Cyprián svou obec pomocí dopisù. Kdy¾ nastala nová vlna pronásledování, tentokrát za císaøe Valeriána, dopadlo to s Cypriánem velice špatnì. Nejprve byl vypovìzen z Kartága, nakonec zajat a 14. záøí 258 popraven. Ostatky afrického muèedníka se dostaly pozdìji i do francouzských mìst Compiégne a Lyonu. Cyprián je velmi èasto zobrazován v biskupském odìvu. S ohledem na své muèednictví má nìkdy u sebe meè, jindy knihu nebo palmu. Èasto byl také zobrazen s pape¾em Kornéliem, jako na slavné malbì Veronesovì v Pinacoteca di Brera v Milánì.
 
Jan Kareta
 
Vybráno z knihy Václava Rameše – Encyklopedie køestních jmen, kterou vydalo Nakladatelství Libri. Kniha podává pøehled o vzniku a pùvodu našich jmen jak je nalézáme v kalendáøi, jako¾ i o mnoha významných osobách, které je nosily.


Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma