Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Otýlie,
zítra Zdislav.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

BÁDEJ, OBJEVUJ, POZNÁVEJ S DIGITÁLNÍ KNIHOVNOU MSK

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě již od roku 2005 vytváří a spravuje obsah Digitální knihovny Moravskoslezského kraje.
Ta v současnosti obsahuje více než 1800 monografií a 100 titulů periodik. Zájemci o historii obcí, měst a život obyvatel v regionu zde najdou cenné informace.

„Digitální knihovna MSK obsahuje digitalizované dokumenty významné pro kulturní, společenské, ekonomické, politické a náboženské dějiny obcí a měst v Moravskoslezském kraji. Jde především o noviny, časopisy a knihy z 19. a první poloviny 20. století, které jsou uloženy v různých paměťových institucích regionu – archivech, muzeích a knihovnách. Zájemce však nemusí putovat za hledanými informacemi napříč regionem, ale může si je prohlédnout a přečíst doma na svém počítači nebo v Moravskoslezské vědecké knihovně,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje pro kulturu Lukáš Curylo.
Značné části těchto dokumentů již vypršela autorská práva, a jsou proto přístupné volně na internetu (např. ostravský deník Duch času či Opavský týdenník). V digitální knihovně je v současnosti více než 700 000 zdigitalizovaných stran.

Kdo a proč může digitální knihovnu využít?

„Zajímavá je určitě pro ty, kdo se zajímají o historii svého města či obce nebo si doplňují informace o životě svých předků. Zájemci mohou čerpat například z velkého množství adresářů, zorientují se tak v přejmenovávaných ulicích, náměstích i budovách. Bonusem navíc jsou dobové reklamy, které o životě běžného člověka také hodně vypovídají,“ zdůrazňuje Aleš Drahotušský, který v knihovně dokumenty digitalizuje.

 


Milovníci regionální historie uvítají možnost začíst se do dobových periodik a zjistit, jak přelomové události vnímali jejich přímí účastníci či svědkové. „Aktuálně lze zmínit kupříkladu epidemii španělské chřipky, která ve společnosti mediálně rezonovala úplně jiným způsobem než dnešní pandemie koronaviru. Vyhledávané jsou také informace o významných událostech z našich dějin, jako např. o plebiscitu na Těšínsku po 1. sv. válce, Velké Ostravě, o období obou světových válek. Zajímavé jsou pro čtenáře také roky 1938, 1968,“ vysvětluje Aleš Drahotušský.

Digitální knihovna Moravskoslezského kraje je dostupná přímo z webových stránek vědecké knihovny www.svkos.cz. Stačí jen kliknout a můžete bádat také.

 
Marcela Stehlíková


Komentáře
Poslední komentář: 25.03.2021  11:50
 Datum
Jméno
Téma
 25.03.  11:50 rmohryzedw vxkeijkopj