SVATÝ ŘEHOŘ * asi 540 + 604; svátek 12. března
Svatý Řehoř byl papežem a církevním učitelem, významným státníkem a teologem. Založil několik klášterů na Sicilii a v Římě a třebaže se chtěl věnovat mnišskému životu, stal se nakonec papežem a to právě v době morové nákazy a trhů s otroky, jež osvobozoval tam, kde působili misionáři. Zavedl zvyk každodenních večeří pro dvanáct chudáků (večeře svatého Řehoře). Věnoval se rozborům evangelií, napsal dílo o biblické knize Job a Dialogy, neboli životopisy světců. Pochován je ve svatopetrském chrámu v Římě.
Je patronem dolů, zedníků a knoflíkářů. Též je patronem zpěváků, hudebníků, sborového a chorálního zpěvu a studentů. Svatý Řehoř je pomocníkem proti dně a moru.
Pranostiky
Pokyne-li Řehoř hlavou, máme tu zimu bílou. O svatém Řehoři mrazy vše umoří. O svatém Řehoři mrazy přituhnou a vše moří. Svatý Řehoř škodí mrazem. Svatý Řehoř mrazy vodí, když nevodí, sněhem škodí. Svatý Řehoř naposledy obnovuje venku ledy. Na Řehoře mrazy hučí a sedláci doma čučí. I když na Řehoře mnoho sněhu na poli je, jaro rychle přijde a sníh roztaje. Řehoř ještě neví, ale svatý Řehoř již poví. Na svatého Řehoře čáp letí přes moře, žába hubu otevře, ledy plují do moře, šelma sedlák, který neoře.
SVATÝ JOSEF + v 1. století; svátek 19. března
Přestože potomek krále Davida, je uváděn jako prostý tesař. Zasnouben s Pannou Marií, pečoval o ni i o jejího syna Ježíše i ve všech nelehkých situacích, jak je z Bible známo, na pokyn Boží.
O Josefovi mnoho nevíme, známe ho většinou jako staršího muže. Ačkoli jako pěstoun Ježíše hraje v bibli velkou roli, nepronesl tam jediné slovo. Přesto jeho kult pěstovali velcí světci, jako na příklad Terezie z Ávily, Ignác z Loyoly či Bernard Sienský.
Papež Řehoř XV. na počátku sedmnáctého století dokonce vyhlásil příkazem slavení jeho svátku v den 19.března.
Josef je patronem celé církve, řeholních společenství po něm pojmenovaných, také křesťanských rodin, dětí, mládeže a sirotků.
Pomáhá chybujícím, při pokušeních, v zoufalé situaci, při bytové nouzi. Svatý Josef je útočištěm Svatý Josef je patronem řemeslníků, tesařů, truhlářů, dřevorubců, i všech dělníků umírajících, ochráncem panenství a přímluvcem při očních chorobách.
Pranostiky
Svatý Josef s tváří milou, zakončuje zimu plnou. Na svatého Josefa se mají odkládat kožichy. Josefova širočina ničí poslední ledy. Jak svatý Josef kývne hlavou, plují ledy dolů vodou. Svatý Josef cesty zpevňuje a po nich do polí vyhání. Na svatého Josefa pluhy ze dvora. Mráz po svatém Josefu může uškodit květu, ale již ne člověku. Je-li na svatého Josefa hezky, urodí se málo obilí. Na svatého Josefa sníh, urodí se hojně bílého jetele.