Rožnovská Valaška:
Festival jako místo setkávání a inspirace
Festivaly jako je Rožnovská Valaška, na kterých se sejdou tisíce diváků a účinkujících, jsou nejen místem, kde se můžete pobavit a relaxovat, ale mohou být také místem dobrých setkání.
V čase, který žijeme, někdy není mnoho místa pro setkávání a sdílení. Komunikujeme spíš po telefonech a prostřednictvím sociálních médií. Není ale na škodu občas se někam vypravit, zastavit se, potkat nové lidi a třeba se nechat inspirovat.
Na letošní Valašce jsem potkala „inspirace“ hned dvě. Jsou každá jiného druhu, ale obě směřují k respektu, toleranci a pomoci druhým.
Ve Valašském muzeu v přírodě pravidelně otevírá svůj stánek s ručními výrobky svých klientů Domov Kamarád, sociálně terapeutická dílna z Rožnova pod Radhoštěm.
Domov pomáhá mládeži a dospělým s mentálním, tělesným a kombinovaným postižením předcházet jejich případné sociální izolaci a prostřednictvím sociálně pracovní terapie přispívá k rozvoji a zachování jejich stávajících schopností. Pracuje na principech individuálního přístupu, partnerství, úcty a respektu. V loňském roce si účastníci festivalu a členové organizačního štábu z Rožnova odvezli usměvavé keramické panáčky z dílny Domova Kamarád a letos přivezli fotodokumentaci jejich „nového domova“,kterou předali jeho klientům.
Naopak poprvé byli na festivalu bubeníci z Jumping Drums, strhující a inspirující uskupení šesti bubeníků s největším instrumentářem bubnů a perkusí v České republice.
Rytmy zvuky a tóny jsou inspirované hudbou všech kontinentů. Uskupení založil v roce 2000 profesionální hudebník, lektor a muzikoterapeut Ivo Batoušek a ročně odehraje 150 až 200 koncertů. Z tržeb za koncerty, prodaná CD, paličky či placky odkládají bubeníci až 10 %, a z takto získané částky následně financují náklady na charitativní projekty relaxačního bubnování Ivo Batouška se sociálně a zdravotně handicapovanými dětmi po celé ČR.
„Nejsme sice fokloristi, ale děkujeme za možnost koncertovat na Rožnovské Valašce. Díky fanouškům a posluchačům Jumping Drums totiž můžeme pomáhat tam, kde je to třeba a to pouze za náklady bez nároků na honoráře, případně i zcela zdarma. Charitativní relaxační bubnování s těmi, kterým život nenadělil do vínku zrovna to nejlepší a jejich přístup k životu, je velkou inspirací pro nás, kteří si často toho, co máme, prostě nevážíme,“ říkají bubeníci Jumping Drums.
Autor a foto: podplukovnice Jana Zechmeisterová
Rožnovská valaška podvacáté
Slavnostní zahájení jubilejního 20. ročníku Rožnovské valašky bylo strhující. Skvěle komponovaný program, přeplněný amfiteátr, pěkné počasí – to vše přispělo k mimořádným výkonům účinkujících i nadšenému přijetí ze strany diváků. K zahájení programu nebylo třeba proslovů, působivěji jej uvedl muzikou i tancem sám Vojenský umělecký soubor Ondráš.
Když potom došlo na oficiální slovní úvod, podtržený mohutnou salvou valašských portášů, vyznělo to už jako dobře vkomponovaná složka celkové podívané. V režii programu se střídaly momenty lyrické s dramatickými, vážné s humornými, lidově uvolněné s vojensky precizními – ve vystoupení Čestné stráže Armády České republiky – ; a to vše v gradující linii od poklidnějšího začátku až po bouřlivé vyvrcholení v myjavském pásmu Ondráše.
Jaká byla 20tiletá Valaška ?
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška má letos stejné kulaté výročí, jako Armáda České republiky.
Lidí, kteří stáli u jeho vzniku a kteří mu po celá léta věnují lásku a péči je mnoho. Duchovní otcové festivalu, organizátoři, choreografové, tanečníci, zpěváci, příznivci a podporovatelé oficiální i neoficiální.
Jaká byla 20tiletá Valaška jsem se zeptala těch, kteří nejen stáli u její kolébky, ale jako správní a obětaví rodiče ji také provází po celý její dvacetiletý život…
Vlastimil Fabišik – spoluzakladatel Rožnovské valašky, poslední prezident Armádní folklorní asociace v ČR, folklorista
Dvacet let je už pěkný věk. Říká se, že „dvacítky“ jsou nejlepší - samozřejmě jde o to, z jakého úhlu pohledu se člověk podívá. Vzpomínám, jaké to bylo, když mně bylo 20 let, a na tváři mám mírný úsměv. Ale pojďme k Valašce. 20tiletá Valaška může být krásně lesklá, vyčištěná, nabroušená, ale i tupá a rezavá. To všechno závisí od toho, jak se o Valašku ti, kteří ji mají, starají. Musím říct, a byl jsem jako člen štábu u zrodu již při prvních jednáních o Rožnovské valašce a jako účastník na všech jejích ročnících, že Valaška vyrostla do krásy a každým rokem se organizátoři snaží ji co nejlépe vyleštit a nabrousit.
Václav Mikušek – místostarosta města Rožnov pod Radhoštěm
Skoro každá dvacetiletá Valaška je krásná. A pokud náhodou některá tak nevypadá, pak je to jenom tím, že v tom ještě neumí chodit. Ale Rožnovská Valaška se mezi námi objevuje už po dvacáté, takže je jasné, že v tom umí chodit skvěle. Už 19krát nezklamala, vždycky se bylo na co těšit.
Jiří Majkus – bývalý ředitel VUS ONDRÁŠ a bývalý ředitel Rožnovské valašky
Mladá. Krásná. Vonící životem. Prostě k zulíbání. Co si přát víc?
Jiří Pokorný – spoluzakladatel a dlouholetý člen organizačního štábu, tajemník Folklorního sdružení ČR
Přirozeně se nabízí přirovnání k dvacetileté dívce z Valaška. Není už žádný zajíc, něco si už prožila i vytrpěla. Má za sebou úspěchy i zklamání. Ale ta nejkrásnější léta má ještě před sebou…
Zdeněk Pšenica – předseda Folklorního sdružení ČR a spoluzakladatel festivalu
S dvacetiletou tradicí je dnes Rožnovská Valaška jednou nejvýznamnějších folklorních akcí. A nejen folklorních, musím říct, že také jednou z mála skvěle zorganizovaných kulturních akcí v České republice.
Co se Vám vybaví jako první, když se řekne Rožnovská Valaška? Vzpomínka, melodie, jméno, pocit…
Jiří Majkus – bývalý ředitel VUS ONDRÁŠ a bývalý ředitel Rožnovské valašky
Jedny z nejkrásnějších dní v mém životě. Dny prolnuté písní a tancem, pocity krásna, dobrou náladou, zbořením jazykových (či jiných) bariér mezi lidmi, blízkostí člověka k člověku, lidskou sounáležitostí. Rožnovská Valaška je pro mě každoročně prostě svátek, na který se vždy těším. Komu tato slova zní jako prázdná fráze či klišé a přijel se podívat do Rožnova pod Radhoštěm, když nic jiného, zcela jistě jej opustila, alespoň v české kotlině tak dobře známá, „blbá nálada“…
Zdeněk Pšenica – předseda Folklorního sdružení ČR a spoluzakladatel festivalu
Lidé, kteří stáli v roce 1993 u zrodu festivalu. Bylo jich mnoho, ale asi nejvíc Vilda Dekan a Slávek Štika, a pak samozřejmě Jirka Pokorný, Jirka Majkus a Čenda Komárek…byl by to dlouhý seznam jmen. Ale taky třeba moment, kdy jsme tenkrát v roce 1992 přemýšleli, co s festivalem dál, rozhodovali jsme se mezi Strážnicí a Rožnovem, a volba nakonec padla na Rožnov. A jsem tomu rád. Kdybych to měl shrnout, Rožnovská valaška, to jsou pro mě krásné chvíle a úžasní lidé.
Vlastimil Fabišik – spoluzakladatel Rožnovské valašky, poslední prezident Armádní folklorní asociace v ČR, folklorista
Když slyším slovní spojení Rožnovská valaška, vždycky si vzpomenu na svého přítele a výborného kamaráda, organizátora a tvůrce Rožnovské valašky Viliama Dekana. Vzpomínka padne také na tisíce jednání, rozmluv, názorů a konceptů ohledně Valašky a jejího místa ve folklorním hnutí. Když píšu tyhle řádky, myslí mi pochodují a vybavují se příhody, setkání, soubory, programy, které by za 20 let naplnily celou knihovnu, pokud by to někdo sepsal.
Václav Mikušek – místostarosta města Rožnov pod Radhoštěm
Především řada skvělých lidí, z nichž každý má své místo, na kterém odvádí perfektní práci. Mám mezi nimi spoustu přátel, kterých si vážím.
A samozřejmě VUS Ondráš. Párkrát jsem si říkal, že už snad nemůže ničím překvapit. Ale i když jsem viděl třeba „Příběhy tancem vyzpívané“ několikrát, vždycky to byl skvělý zážitek. A pak se objevil PULS Chlastáš a já jsem se zaradoval, že lidová tvořivost stále žije. Ale na Valašce vystupuje každoročně nejméně dvacet dalších souborů, které jsou zárukou vysoké kvality tohoto festivalu. A taky posádková hudba, která k zahájení sobotního programu neodmyslitelně patří.
Z mimoprogramových akcí vzpomínám nejraději na jeden páteční večer, kdy jsme přesvědčovali nynější ředitelku festivalu, aby si vzala svého dnes již manžela. Nabízel jsem jim, že je v sobotu ráno oddám ještě před slavnostním přijetím souborů na radnici. Už to vypadalo nadějně, ale nějak to nevyšlo, vzali se později. Škoda, svatbu s takovou parádou hned tak někdo nepořídí.
Jiří Pokorný – spoluzakladatel a dlouholetý člen organizačního štábu, tajemník Folklorního sdružení ČR
Protože jsem byl u jejího zrodu, snad u všech jejích ročníků a jsem s ní dodnes, nabízí se toho mnoho a těžko vybrat to jediné. Možná Ondráš, možná noční taneční zábavy za úplňku, ale určitě taky Dalibor Jeřábek.
Jaké byly její začátky? A jaká je dnes? Změnila se?
Václav Mikušek – místostarosta města Rožnov pod Radhoštěm
Já jsem měl to štěstí, že jsem byl u všech ročníků, od toho prvního, kdy jsem byl pracovníkem Valašského muzea. Musím přiznat, že v roce 1992, kdy se Rožnovská Valaška konala poprvé, jsem po zkušenostech z předchozího režimu přílišným respektem k naší armádě neoplýval. Ale díky skvělé organizaci a lidem, se kterými jsme při přípravě a v průběhu festivalu spolupracovali, jsem musel rychle změnit názor. Pořadatelé nasadili vysoký standard, který dodnes udržují. A to nejen v oblasti organizační, ale i v umělecké.
Jiří Pokorný – spoluzakladatel a dlouholetý člen organizačního štábu, tajemník Folklorního sdružení ČR
Tím, že Valaška přešla z Trenčína, přeskočila dětská léta a snad i dětské nemoci. V krásném prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm byla od počátku plnokrevným festivalem se vším všudy. Dnes však patří mezi nejkrásnější festivaly v této zemi. Těžko hodnotit něco, na čem se dvacet let, i když jen dílčím způsobem podílím. Zase ale mám možnost srovnávat. A v porovnání s dalšími festivaly na tom Valaška není určitě špatně.
Jiří Majkus – bývalý ředitel VUS ONDRÁŠ a bývalý ředitel Rožnovské valašky
Dostalo se mi té cti a toho štěstí, že jsem byl účasten na všech dosavadních ročnících jako jeden z mnoha organizátorů. Jaká byla? Mladá. Krásná. Vonící životem. Prostě k zulíbání. Jaká je dnes? Mladá. Krásná. Vonící životem. Prostě k zulíbání. Mění se jen někteří organizátoři, za dvacet let se zde vystřídalo několik tisíc účinkujících a na 160.000 návštěvníků. Proměnou samozřejmě procházel a prochází její program a jednotlivá vystoupení souborů. Avšak stále a trvale rozdává lidem radost, obohacuje jejich životy, otevírá brány lidských srdcí. Takže k její cti budiž řečeno, že se (naštěstí) nezměnila.
Zdeněk Pšenica – předseda Folklorního sdružení ČR a spoluzakladatel festivalu
Změnilo se všechno, lidé kolem festivalu, někteří už tady bohužel nejsou, někteří odešli do důchodu, ale zase přišli jiní s novými nápady. Některé věci se dostaly z roviny amatérské do profesionální, ono je to vždy něco za něco…Ale abych nebyl takový pesimista, úžasné je, že i za složitějších podmínek je pořád dost nadšenců s velkým elánem, kteří jsou tím hnacím motorem festivalu.
Vlastimil Fabišik – spoluzakladatel Rožnovské valašky, poslední prezident Armádní folklorní asociace v ČR, folklorista
Po rozdělení Československa v roce 1993 skončil armádní folklorní festival v Trenčíně. Zkušenosti s organizací velkého festivalu po ASUTu v Kroměříži a CAFF v Trenčíně byly, ale i tak jsme se museli seznamovat s prostředím od ubytování přes stravování, celkovou organizaci až po vyspecifikování programů s ohledem na armádní festival. Hodně nám na začátku pomáhalo nadšení a vstřícnost ředitele Valašského muzea v přírodě a vedení města Rožnov pod Radhoštěm. Od počátku se vybudovaly pevné vazby spolupráce, které přetrvávají dodnes. Jaká je Valaška? Každá je jiná, některá má výbornou atmosféru a program, ale pokulhává organizační zajištění, jindy zase je výborné organizační zajištění, ale programově je slabší. Poslední ročníky Rožnovské valašky odrážejí celospolečenskou ekonomickou situaci. Méně peněz = méně muziky. A jestli se změnila? Ano, změnila se. Bylo by špatné, kdyby se nezměnila. Nikdo nechce, aby Valaška byla každý rok stejná. Pestrost, rozmanitost v ustálené struktuře - to dělá Valašku, na kterou se soubory i návštěvníci rádi vracejí.
Co byste Valašce k narozeninám popřál?
Vlastimil Fabišik – spoluzakladatel Rožnovské valašky, poslední prezident Armádní folklorní asociace v ČR, folklorista
Vzhledem k tomu, že jsem pomáhal Valašce na svět a byl jedním z organizátorů 12 ročníků Valašky a připravuji každoročně podobný festival ve Valašském muzeu v přírodě, přeji Rožnovské valašce vždy dostatek finančních zdrojů, vždy šťastnou ruku při výběru účinkujících, vždy skvělé programy a vždy nadšené organizátory a spolupracovníky, kteří budou táhnout za jeden provaz. A samozřejmě nesmím zapomenout na tisíce nadšených a spokojených návštěvníků Rožnovské valašky.
Václav Mikušek – místostarosta města Rožnov pod Radhoštěm
Aby oslavila 30. výročí už za deset let. Aby se už nikdy neopakoval rok 2009, kdy se kvůli krátkozrakosti několika „osobností“ Valaška nekonala. A taky, aby vedle špičkových souborů našich a slovenských přivezla vždycky nějaký zajímavý soubor ze zbytku světa.
Jiří Majkus – bývalý ředitel VUS ONDRÁŠ a bývalý ředitel Rožnovské valašky
Ještě mnoho a mnoho narozenin, spokojených návštěvníků, účinkujících a v neposlední řadě také organizátorů. Adekvátně tomu přeji Valašce méně nečasu v drsných podmínkách boje o přežití.
Zdeněk Pšenica – předseda Folklorního sdružení ČR a spoluzakladatel festivalu
Těm uplynulým dvaceti ročníkům, aby zářily na folklorním nebi jako doposud, a těm dalším nadšené organizátory a programové pracovníky. A Valašce samotné, aby zůstala pod ochrannými křídly české armády a všech, kteří jí každoročně věnují svůj talent, zaslouženou úctu a péči.
Jiří Pokorný – spoluzakladatel a dlouholetý člen organizačního štábu, tajemník Folklorního sdružení ČR
Popřál bych Valašce to, co celé armádě. Klid. Konec obav o příští rok. Uznání, že obojí za něco stojí a zaslouží si úcty a pokračování.
podplukovnice Jana Zechmeisterová