Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Ingrid,
zítra Otýlie.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

 

Deprese zhoršuje paměť více než stáří

 
 

 
 

Stáří a poruchy paměti spolu zdaleka nesouvisejí tak těsně, jak se lidé domnívají.Co na to říkají odborníci:

 
 

Otázka: Jací lidé k vám přicházejí?

Není pravda, že těžiště naší práce se týká demence. Daleko více klientů trpí depresí. Ta ochromuje paměť opravdu výrazně. Úzkostnost neuvěřitelně devalvuje paměťové schopnosti. Je celá řada chorob, které mohou poruchu paměti imitovat. Například snížená funkce štítné žlázy. Často jde o nadužívání preparátů.

Otázka: Co se vlastně ve stáří děje s naší pamětí?

Pokud jde o psychicky aktivní lidi, paměť se zpravidla nehorší. Jsou povolání, pro které je zachování paměti typické. Například historici nebo překladatelé mají dobrou paměť i ve stáří. Podstatnější než věk je to, jaké má člověk zájmy a jak je aktivní. Přicházejí k nám lidé, kteří si myslí, že když si nepamatují jména herců, je to katastrofa. Skutečně může jít o poruchu paměti. Často ale zjistíme, že si sice nevybavují, kdo kde hrál, ale pořád překládají ze tří jazyků.

 
   
   
   
 

Otázka:  Klesá ve stáří inteligence?

 
 

Neklesá. Starší člověk jen někdy potřebuje na vyřešení úkolu více času. To, že inteligence klesá, je ageistický názor. Tak jako máme rasismus, diskriminaci podle rasy, tak máme ageismus, diskriminaci podle věku. O ageismu je vydána  samostatná publikace.

 
 

Otázka: Co je pro vás jasným signálem, že něco není v pořádku?

 
 

Když někdo hned od dveří hlásí, jaké má problémy s pamětí, většinou to není tak zlé. Když se ale přijde poradit rodina, a dotyčný člověk si není ničeho vědom, může opravdu jít o vážný stav. Když příbuzní mluví o poruše osobnosti, zbystřím.

 
 

Otázka:  Co ale poradíte lidem, u kterých žádnou nemoc nenaleznete, a přesto je paměť lehce narušená?

 
 

Většinou nenabízím speciální trénink paměti. To dělají jinde. Snažím se ve spolupráci s klientem povzbudit jeho vnitřní motor, probudit v něm aktivní zájem. Velmi účinná je například práce s počítačem. Důležité ale je, aby z těchto aktivit byl nějaký výstup. Senior má být užitečný nejen sobě, ale i svému okolí.

 
 

Otázka: A zvládají senioři práci s počítačem?

 
 

Ale to víte, že ano. Všichni se to naučili. Měla jsem jednu paní, která našla zalibu v internetu. Ptala jsem se jí, jaké stránky ji zaujaly. Čekala jsem, že něco zdravovědného, třeba o zácpě. Víte jaké to byly?

 
 

Otázka:  Nabízí se odpověď, že ty s erotickým obsahem.

 
 

Kdepak. Celá se rozsvítila a říká: "Ta washingtonská muzea jsou úžasná." Taková babička je pak atraktivnější i pro své vnuky. Někdy sem přijdou lidé s tím, že babička chce mezi příbuzné rozdělit sto tisíc. A říkají, že oni ty peníze nepotřebují. Ale jestli by nešlo babičce předat informaci, ať si raději pro sebe koupí počítač. Že to bude lepší pro všechny.

 
 

Kdo bral mládí, měl by brát i stáří

 
 

Prof. MUDr. Ota Gregor, DrSc., není z těch, kdo kážou vodu a sami pijí víno. O stáří a stárnutí napsal řadu prací. Radami, které v nich udílel, se také sám řídil, a tak se v plné svěžesti dožívá šestaosmdesáti let

 
 

Otázka:  Jak bojujete proti vlastnímu stáří?

 
 

To je ale špatně položená otázka. Proti stáří se přece nedá bojovat. Bojovat lze s nemocí, tím, že ji léčíme. Stáří ale není nemoc. Boj můžu vyhrát. Ale porazit stáří přece nemohu. Stárnutí je přirozené, je to normální proces. Vlastně bychom za něj měli být vděční, protože mnoho lidí se stáří ani nedožije. Jedna moje pětadevadesátiletá známá říkala: "Brala jsem mládí, musím brát i stáří." Je to jednoduché, ale je v tom velká moudrost

 
 

Otázka:  Co tedy děláte pro to, aby váš život zůstal kvalitní? Svým čtenářům doporučujete otužování. Sprchujete se sám studenou vodou?

 
 

Já se nesprchuji. Každé ráno si ale napustím vanu studené vody a dvě minuty v ní ležím.

 
 

Otázka: Sportujete?

 
 

Ještě loni jsem každé ráno běhal. Teď už ne, nemá cenu se přepínat. Ale každý den cvičím jógu.

 
 

Otázka:  Jak se stravujete?

 
 

Nejsem vegetarián. Ale čím jsem starší, tím mám menší chuť na červené maso. Vajíčka sním tak jedno dvě týdně. Tuky používáme rostlinné.

 
 

Otázka:  Působíte dojmem velmi psychicky svěžího člověka. Trénujete svůj mozek záměrně?

 
 

Můj životní styl je vědomě nadepsán aktivita, aktivita, aktivita. Čtu, píšu, přednáším, do loňského roku jsem přednášel na lékařské fakultě, a to i zahraničním studentům v angličtině. Přednáším také na univerzitě třetího věku. Ano, trénuji mozkové závity zcela záměrně.

 
 

Otázka: Odkdy vlastně začíná stáří?

 
 

S trochou nadsázky by se dalo říci, že od chvíle, kdy vám lidé začnou říkat: "Vy ale vypadáte dobře!" Nástup stáří je velmi povlovný a individuální. Jsou lidé, kteří jsou "staří" ve třiceti, a jsou lidé vyloženě "mladí" v sedmdesáti. Obecně se dá říci, že od šedesátky nahoru jde o stárnutí, od osmdesátky o stáří a od devadesátky pak o dlouhověkost. První známky stárnutí se objevují už po padesátce. Je to normální, ale nepřipraveného a neinformovaného člověka to může vyděsit.

 
 

Otázka:  Jste stále činný jako lékař?

 
 

Původně jsem internista, mám tedy dvě atestace z interny. Nyní ordinuji jednou týdně v psychosomatické poradně. Před třemi roky jsem dělal další atestaci z psychoterapie.

 
 

Otázka: Takže nejste líný se učit?

 
 

Líný nejsem, ale někdy pohodlný. Pokud žijete aktivně, tak také potřebuje odpočinek. Poznat tu hranici, kdy ještě odpočíváte a kdy už lenošíte, není úplně snadné.

 
 

 
 

Blanka Malá

 
 

 


Komentáře
 
 Datum
Jméno
Téma