Pohled z okna
Postupně se začínáme poznávat, zvykat si na sebe a stávat se přáteli, potkávat se, a tak snad bude namístě (kdo chce - není podmínkou) přiblížit ostatním své okolí, své milé, zájmy atd. Začali jsme pohledem z okna. Dalším pohledům se však meze nekladou, samozřejmě v etických hranicích, daných provozem těchto stránek.
Chcete se také zapojit? Je to jednoduché, pošlete text (případně i foto) na info@seniortip.cz a my z toho uděláme dokument, který se objeví na hlavní stránce v tématickém okruhu - Pohled z okna. Zatím to tak funguje a zde je jeden z dalších pohledů - avšak pozor (!) název „Pohled z okna“ je jen přenesený...
Když babičky propadnou počítači
Dávno, dávno již tomu, co babička Magdalena Novotná na Starém bělidle říkávala vnoučatům: „Není na světě člověk ten, aby zachoval se lidem všem.“ Babiččina vzácná slova pronášená s trpělivostí příznačnou pro laskavé a moudré babičky si dodnes zachovala svoji platnost.
Ovšem malý rozdíl tu přece jen je. Snaha, pronášet moudrá, laskavá a spravedlivá slova k rozjíveným vnoučatům hádajících se většinou o počítač, naráží na jejich nepochopení v podobě vět: „… teď jsem na řadě já, tak sklapni, jo? a vůbec, nevidíš, že nás babička vychovává?“ V takových okamžicích se laskavá slova moudré babičky míjí účinkem.
Ukázalo se, že pokud má být zachován klid a mír v domácnosti a pokud se členové rodiny nechtějí úplně připravit o nervy, bude nejrozumnější pořídit ještě jeden počítač.
I stalo se. Moudrá slova babičky Magdaleny o hospodyňce, která pro pírko přes plot přeskočí, vzala za své. Postupem času se však zjistilo, že první počítač, patřící do generace zastaralých a pomalých computerů, nepostačuje již potřebám budoucího počítačového experta, za kterého se považuje starší vnučka. Rodina tedy jednohlasně rozhodla, že počítač bude věnován babičce a dědovi v rámci zvyšování jejich gramotnosti.
Péči o zvyšování gramotnosti prarodičů již dříve předcházela starost a obavy potomků, abychom nedej bože, nezaspali vývoj v oblasti spojovací techniky. Jako vánoční dárek jsme jednou obdrželi zachovalé, dosud funkční mobily s bleskovou instruktáží, jak je používání snadné a jednoduché. Prostě brnkačka - prohlásil osmiletý vnouček. Děda s poukazem na to, že nemůže najít brýle, ponechal rychlokurs mobilové výuky na mně s tím, že ho později jistě ráda poučím. Důvěrně známá, průhledná taktika. Díky následným pokusům v roli babičky-samouka se mi podařilo protelefonovat téměř celý důchod. Získané zkušenosti a znalosti jsem velkoryse předala dědovi za slib, že nebude v koupelně rozvěšovat ponožky na trubky od topení a nenechávat vousy z holicího strojku v umyvadle.
Vpádem elektroniky do naší domácnosti nastaly změny. Potomci si uvědomili, že pojem babička už neznamená starou ženu, která na prahu smrti netouží po ničem jiném, než užít si zbytku života v péči o vnoučata. A také babiččin kapsář zel prázdnotou v důsledku plateb za internet, nebo pozdějšího zakoupení tiskárny.
Začátky průzkumu práce na počítači byly těžké. Mobil? Pche! brnkačka! Příručka „Pracujeme s programy Microsoft Office 97“ se ukázala být absolutně k ničemu. Nápad, navštěvovat doporučované „ Počítačové školičky pro důchodce“ mi připadal jako degradace stáří. Školička! Co si ti mlaďoši vůbec myslí? - A tak jsem se v sedmdesáti letech, stala počítačovou babičkou – samoučkou.
Jakýs takýs průnik do tajemství počítače mi přinesla osvědčená metoda na principu pokus – omyl. Kliknu sem, kliknu tam, uvidím co to udělá. Počítačová myš, navzdory mému odporu k její živé čeledi, se stala mojí nejlepší přítelkyní. Každý malý krůček v objevování toho, co všechno počítač umí, co nabízí, mě přiváděl v úžas, nadšení a bezmeznému obdivu k jeho tvůrcům a programátorům. Mezitím však pravidelný a poklidný chod domácnosti očividně kolaboval. Děda se obklopil mlčením a horami sudoku. Já však jsem již byla beznadějně lapena do webové sítě.
Jednou jsem pokusně zadala jméno svého vnuka do kolonky internetu. A ejhle! Na monitoru se objevila záhadná stránka s hrůzostrašnými kresbami s nápisem Dark Elf. Co je to proboha? Následujícím vysvětlením byla moje babičkovská moudrost ta tam. Dark Elf, - strategické internetové fantasy on line hry. Nepochopila jsem jediné slovo. Když jsem na stránce zaregistrovala jméno svého vnuka, ke svému zděšení jsem četla: „Recept na skuruta v kalíšku: Vezmeme středně velkého skuruta, nakopeme mu ledviny, stáhneme kůži, nezapomenem oškrábat chlupy a paty, uvaříme do měka a podáváme vydličkou v kalíšku.“
Obestřely mě mrákoty. Tak tohle je můj milovaný vnouček! Skurut v kalíšku! A takový to býval hodný chlapec.
Ve snaze pochopit co to všechno znamená jsem zjistila, že se jedná o dětskou soutěž na kuchařské recepty z masa hobitů, skurutů, elfů a jiných mně naprosto neznámých masných výrobků. Recepty soutěžících dětí se hemžily nejen fantastickými kulinářskými nápady, ale ve velké většině i gramatickými chybami. No prosím, o těchto internetových aktivitách svých dětí, nemají rodiče ani potuchy.
Naštěstí existuje moudrá, laskavá babička, schopná eliminovat podobné hlouposti. Napsala jsem vnoučkovi mail: „Vážený účastníku strategických fantasy on line her. Vzhledem k tomu, že naše edice připravuje knižní vydání zajímavých receptů pod názvem „Elfí ekonomická kuchařka,“ zařadili jsme Váš vynikající recept na první stránku. Žádáme Vás zdvořile, zda můžete obohatit připravovanou knihu o další fantastické recepty. Rádi je uveřejníme. Upozorňujeme však, že v důsledku tíživé ekonomické situace nám chybí korektor gramatiky. Proto Vás žádáme, abyste věnoval velkou pozornost pravopisu, aby se neopakovaly hrubé chyby. Častěji se prosím podívejte na pravidla českého pravopisu a pravidelně si opakujte především vyjmenovaná slova. Je to učivo 3.ZŠ! S pozdravem : Učení je radost - Redakce Dark Elfu.“
Se zájmem jsem očekávala reakci. Nic. Žádná odpověď. Na moje pokusy o získání odpovědi mi počítač vracel sdělení, že adresát neexistuje, nebo je chyba v zadané emailové adrese. Později jsem se dozvěděla, že: „ to byl pěkně blbej nápad dávat babičce počítač!“
Nicméně žádný počítač na světě mě nemůže připravit o lásku mých vnoučat. Takže to, co řekla Božena Němcová o své babičce platí i pro mě. Šťastná to žena!
Růžena Sosýnová
Animace:Magdalena Vlachová