Eunuchové a Zlaté lotosy
Přesto, že v současné době je tolik informací o Číně, myslím tím o současném vývoji, změnách v této zemi, růstu pozice Číny ve světě, tak jsem se rozhodl připomenout něco z minulosti této země a sice eunuchy a Zlaté lotosy.
Eunuchové, neboli „nemuži“, muži bez pohlavních žláz po kastraci žili prakticky na dvorech všech panovníků. Mnozí vládci využívali eunuchy nejen k obsluze svých harémů, ale i k plnění jiných úkolů hospodářského a politického charakteru, takže někdy plnili významné role ve státní správě. Panovníci si na nich vážili skutečnosti, že nebyli vázáni rodinnými svazky a byli proto oddáni pouze svému králi.
Císař, na něhož nemohlo dopadnout oko normálního smrtelníka byl nejosamělejším člověkem v Číně. Eunuchové se tak stávali jeho důvěrníky, rádci a přáteli. Tím získali i značný vliv na chod země. Ti nejskvělejší z nich vyšplhali po žebříčku moci až do funkcí regentů a generálů.
Z dnešního pohledu se jeví též zajímavá okolnost, že kastrace jakožto relativně závažný zásah do lidského organizmu spojený s ohromným zdravotním rizikem, včetně smrti, a přesto však pouze ve velmi výjimečných případech tento zásah končil smrtí ukazuje na vyspělost čínské medicíny.
Zlaté lotosy. Domnívám se, že na rozdíl od všeobecné známosti významu slova eunuch si pod názvem Zlaté lotosy jen málo lidí vybaví označení pro umělé zmenšení ženských nohou. Byť se jedná o relativně krutý zásah, tak se v Číně označoval takto, téměř poeticky. Tato móda se v Číně ujala v době vlády dynastie Sung kolem roku 1000 našeho letopočtu. Celý bolestivý proces, který ženu zbavoval schopnosti přirozené chůze začínal v dětství. Po pátém roce věku byly děvčatům podvazovány prsty na noze pod chodidlo tak, aby se docílilo co nejmenší nožky. Postupně docházelo k deformaci chodidla a zvyk se postupně rozšířil i mimo privilegované vrstvy.
No, ale nebyl bych to já, respektive moje myšlení, abych si odepřel komentář, že to trojčení v předchozím popsané, tedy dobrovolné odepření si mužství u mužů a stejně tak dobrovolné mrzačení se u žen skončilo a bylo omezené jen na Čínu.
Stačí se podívat na současné nejen zbavování se mužství, ale přímo předělávání se na ženy a stejně tak neomezování se žen se zásahy do těla na chodidla oproti zásahům na celém těle, nemluvě o pomalovávání celého těla u obou pohlaví.