Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Miloš,
zítra Zora.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Listopadoví patroni

SVATÝ  MARTIN   *316 +397;  svátek 11. listopadu
 
Svatý Martin, ještě jako důstojník císařského jezdectva, uviděl  v chladné noci téměř nahého žebráka. Neváhal a svým mečem rozťal napůl svůj důstojnický plášť a polovinou oděl promrzlého žebráka. Následující noci se mu zjevil Ježíš, oděný  darovaným kusem pláště a připomněl slova Písma, že "cokoli učiníš jednomu z mých nejmenších, jako bys učinil mně samému."
 
Martin odešel od vojska, dal se pokřtít a  deset let žil jako poustevník; vytvořil vlastní společenství mnichů-poustevníků a nakonec, roku 372, přijal biskupský stolec ve francouzském Tours. Dál žil prostě. V Marmoutier vytvořil velké středisko řeholního života a stal se tak prvním průkopníkem mnišského života na Západě. Zemřel jako osmdesátiletý v místě, které se dnes jmenuje Sandes-Saint-Martin. Ke kultu svatého Martina náleží, že se v předvečer jeho svátku scházejí rodiny a přátelé u martinské husy před šestitýdenním postem. V selské tradici  se začínal Martinem hospodářský rok, vyplácela se čeleď, platily se daně a uzavíraly se smlouvy.
 
Patron
 
Svatý Martin je patronem Mohuče a Stuttgartu. Je patronem vojáků, dragounů, jezdců, koní, podkovářů, zbrojířů. Také tkalců, koželuhů, krejčích, rukavičkářů, kloboučníků, kartáčníků, bednařů, vinařů a pastýřů. Martin je též patronem hoteliérů a hostinských, ale i abstinentů. Je patronem cestujících, chudáků, žebráků a zajatců. Též domácích zvířat, zvláště husí. Svatý Martin je přímluvcem za úrodu na polích. Pomáhá proti hadímu uštknutí, proti vyrážce a růži.
 
Pranostiky
 
Po svatém Martině zima nežertuje, přichází sníh i mráz kvaltem. Den svatého Martina zimní časy začíná. Na Martina s mocí vtrhne zima v noci. Od svatého Martina zahřeje jen peřina. Na svatého Martina kouřívá se z komína.Nepřijde-li sníh na vše svaté v noci (1.XI.), přijde o svatém Martině se vší mocí.
 
Přijede.-li svatý Martin na bílém koni,metelice za metelicí se honí.  Přišel k nám bílý kůň, zaleh nám celý dvůr.  Okolo svatého Martina často sněžit začíná. Radost svatého Martina – bílý dvůr. Martinův led a sněhová peřina dlouhého trvání nemívá. Do svatého Martina má být ryba slovena. Svatý Martin na ledě, vánoce na blátě.
 
Na svatého Martina mají se péci martinské buchty, aby kamna v roce nevypověděla službu. Na svatého Martina bývá husa pečená. Půjde-li husa přes led o Martině, bude se po něm ještě dlouho procházet.  Ale také, chodí-li husa na Martina po ledě, bude se zanedlouho zase koupat.
 
Martine, Martine, zimy se bojíme!
 
 
SVATÁ  KATEŘINA   * ve 3. století  + 311-313; svátek 25. listopadu  
 
Patří mezi 14 svatých pomocníků v nouzi. Podle legend šlo o vzdělanou dívku z alexandrijského královského rodu. Kateřina protestovala  veřejně proti uctívání model a úspěšně verbálně čelila padesáti filozofům při obhajobě Krista, jemuž se zaslíbila. Odolala i nabídce k sňatku od samotného císaře Maxentia. Proto byla Kateřina mučena na kole opatřeném hřeby či noži, jež se při mučení rozpadlo. Byla nakonec sťata a tu mělo jí vytékat ze žil místo krve mléko.
 
Podle pověsti odnesli andělé po smrti její ostatky na horu Sinaj, kde byl později postaven klášter sv.Kateřiny. Kult této světice byl během středověku značný a dodnes existuje, včetně jejího údajného hrobu. Malbou ji zvěčnili mnozí slavní tvůrci, včetně českého Mistra Theodorika. Kateřina patří spolu s Markétou a Barborou mezi "tři svaté panny". Dříve o Kateřině končívala pastva, začínalo se se střiží ovcí a děvečky a čeledínové dostávali mzdu a mohli změnit dvůr.
 
Patronka
 
Svatá Kateřina je patronkou  mladých dívek, panen i manželek. Je patronkou též učitelů, studentů a žáků, filozofů a teologů a také univerzit a knihoven. Kateřina je patronkou řečníků, advokátů a notářů, a také nemocnic, ošetřovatelek i umírajících.
 
Je patronkou všech povolání , která mají co do činění s kolem nebo mořem; kolářů, hrnčířů, mlynářů, soukeníků, knihtiskařů, obuvníků, švadlen. Svatá Kateřina je pomocnicí při migréně a bolestech jazyka. Též při hledání utonulých a vůbec v nouzi.
 
Pranostiky
 
Svatá Kateřina má pěkné jméno, ale studené věno. Svatá Kateřina chodívá bíle přioděna, bývá často zamoučená. Kateřina šla do mlýna a namlela múky plné klobúky. Na svatou Kateřinu klepe sníh na okno. Svatá Kateřina chodí naškrobená. Na svatou Kateřinu před zimou pod peřinu. Přišla svatá Kateřina, nevzdaluj se od komína! Jaké počasí na sv.Kateřinu, takový je v příštím roce leden.
 
 
SVATÝ  ONDŘEJ    * v 1.století +60-62; svátek 30. listopadu
 
Ondřej byl bratrem svatého Petra, s nímž původně rybařil na březích Genezaretského  jezera. Soudí se, že Ondřej byl nejdříve učedníkem Jana Křtitele a byl to zřejmě on, kdo k Ježíši přivedl svého bratra Petra.
 
Památkou svatého Ondřeje 30.listopadu začíná  nový církevní rok a ve starých breviářích zahajoval Ondřej také  rok světců, sanktorál.
 
Apoštolsky působil na jihu dnešního Ruska, putoval podle Černého moře a snad i s Petrem působil v Malé Asii. K smrti ukřižováním ho odsoudil římský místodržitel v řeckém Patrasu za to, že přivedl ke křesťanství jeho manželku. Byl ukřižován  na atypickém kříži ve tvaru X v letech 60 až 62. Tento kříž  je součástí britské vlajky a klasický kříž svatého Jiří ho doplňuje.
 
Patron
 
Ondřej je patronem sedláků, rybářů a obchodníků s rybami, také je patronem řezníků. Je patronem horníků, provazníků a nosičů vody.
 
Svatý Ondřej je patronem Skotska, Ruska, Španělska a Řecka.
Je pomocníkem proti dně, bolestem krku, křečím a proti růži.
 
Je přímluvcem za dobrou svatbu.
 
Pranostiky
 
Když na Ondřeje sněží, sníh dlouho poleží. Na svatého Ondřeje ještě se zem ohřeje. Přijdou-li větry s Ondřejem, dobré zimy se nadějem. Sníh svatého Ondřeje ozimům a vzešlému žitu nepřeje. Přišel svatý Ondřej, naposled se ohřej. Na svatého Ondřeje se člověk ještě ohřeje. Ondřejův sníh zůstane ležet sto dní. Když na Ondřeje sněží, sníh dlouho poleží. Dočká-li Ondřejův sníh březnového, ten rok nebude chleba režného. Na svatého Ondřeje se nepřede a ani se příze nemotá, aby se vlci nemotali kolem chalupy. Bouřka svatého Ondřeje zdravou zimu nám zvěstuje.
 
Olga Janíčková
* * *
Zobrazit všechny články autorky


Komentáře
Poslední komentář: 02.11.2018  11:23
 Datum
Jméno
Téma
 02.11.  11:23 Vendula