Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Liliana,
zítra Dorota.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamětníci, vzpomínejte!
 
Vzpomínky, které nosíme v hlavě mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemůže do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda  odcházejí-li do nekonečna s námi, aniž by poučení či radost odevzdaly jiným. V této rubrice se snažíme zabránit jejich ztrátě. Spolu s vámi popisujeme dějiny všedního dne obyčejných lidí od dětství, přes poznávání světa až po překážky, které případně museli překonávat.
 
Těšíme se na příspěvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše příspěvky redakčně upravíme tak, aby byly čtivé.
 
Do jedné vzpomínky se teď s námi přeneste.
 
Život tropí hlouposti aneb mé životní paradoxy a renoncy (80)
 
V roce 1990 před prvními svobodnými volbami jsem coby novopečený rádoby politolog- samouk napsal:
 
Zdá se, že naše první svobodné volby po 44 letech nejsou načasovány nejlépe. Mnozí z nás se domnívají, že měly být hned začátkem roku, co nejdříve po volbě prezidenta. I s rizikem, že budou revoluční, jaksi „polosvobodné“. Anebo pak až za rok, aby nové politické síly mohly řádně vykrystalizovat a do svého čela vybrat nové a morálně čisté osobnosti. Komunisté, kteří by měli být rádi, že zůstali na politické scéně, se cítí být napadáni ze všech stran a je neuvěřitelné, jak nemohou pochopit, že je to naprosto logické. Stále nechtějí uznat, že jejich strana může prakticky za vše, co se u nás dělo, a dokonce i za to, že jsme ji nechali vládnout více než 40 let! Poznámka – nevyšlo!
 
Na podzim téhož roku následovala má další drzost, když jsem se pokusil zamíchat do politiky nejen morálku, ale ekonomiku:
 
Myslím, že necelý rok po naší revoluci většina lidí u nás je zklamána a není spokojena se „stavem unie“. Kdekdo si dnes klade několik základních otázek – proč jsme na tom po všech stánkách tak špatně a hlavně – jak se z toho bahna hospodářského i morálního vyhrabat? Při srovnávání „úspěchů“ našeho hospodářství se nabízí otázka, zda opravdu naši dělníci pracují 10x méně, než dělnici v SRN či v USA a naši vědci a inženýři jsou 10x méně erudovaní, než jejich kolegové na západě? Přitom odpověď je poměrně snadná – náš minulý režim výsledky naší práce doslova prošustroval! A tak se nabízí „malé dilema“ – komu dát při obsazování jakékoliv odpovědné funkce přednost? Odborníkovi, který koketoval, nebo byl dokonce přesvědčeným stoupencem reálného socializmu a tak má jakési řídící zkušenosti, nebo jinému odborníkovi, který naopak nikdy řídit nemohl, protože s minulým režimem příliš koketovat nechtěl? Nemohu našim nejvyšším politikům radit, ale co se týče „překabátěných“, dával bych „bacha“ raději většího, než menšího! Jak dostat na správná místa správné lidi, aby se co nejrychleji odstranily minulé chyby a společnost byla co nejefektivněji a bez větších otřesů převedena k prosperitě? Ano – toť základní otázka současnosti!
 
Dále si myslím, že ještě důležitější než náprava deformovaných ekonomických vztahů, je napravení  morální,  a to jak jedinců, tak i celé společnosti!  Pokud nebudou lidi v naprosté   většině lidí věřit novým politikům, tak pořádně pracovat nezačnou! Nelze ale čekat, až nás k tomu donutí ekonomické tlaky.
 
Co se týče další morální otázky, není divu, že se objevuje na scéně otázka „špinavých“ peněz. Když se člověk zamyslí, tak se zdá, že prakticky v celé historii lidstva snad všechny velké peníze a velké majetky měly více méně nemorální původ. Nemá cenu to rozebírat, ale důležité je, že naštěstí vždy přišel okamžik, kdy tyto špinavé peníze začaly přinášet užitek a prospěch všem! Asi je to jeden z největších paradoxů lidské morálky. A musíme se snažit, aby tomu tak bylo i u nás!
Poznámka – nevyšlo.
 
Koncem roku 1991 jsem ovdověl a v mém životě nastalo podivné prázdno, které počátkem roku 1992 roku vyplnil přítel Egon Lánský, který byl v té době už ve vysoké státní funkci.  Doba opět kvasila a blížily se další opravdové volby. Občanské fórum se štěpilo a 1. března pak bylo založeno nové hnutí Demokraté 92. Hnutí středové – tedy má parketa – vedené předsedou sněmovny lidu Federálního shromáždění Rudolfem Battěkem, možná jediným autentickým sociálním demokratem, kterého tato strana vyloučila ze svých řad. K tomu hnutí se hlásilo i několik velmi známých osobností. Kromě mého přítele, který s Battěkem v roce 1968 zakládal KAN, i další Rudolf – Hrušínský a zejména Michael Kocáb, který od nás „vyhnal“ sovětská vojska. A do této milé a vážené společnosti mne Egon přivedl. Bohužel Ti nejznámější už v červnových volbách v roce 1992 nekandidovali, a možná proto jsem se dostal na jejich kandidátku v mém rodném Východočeském kraji i já – a dokonce do čela! Všichni kandidáti prošli lustracemi, mám tedy osvědčení podepsané tehdejším federálním ministrem vnitra Ivanem Langošem a bylo docela zajímavé sledovat, jak se někteří obávali, co na jejich lustračním osvědčení bude! A už mě to ani nepřekvapilo…
 
Ilustrace internet
 
Vladimír Vondráček
* * *
Zobrazit všechny články autora


Komentáře
Poslední komentář: 09.07.2018  13:11
 Datum
Jméno
Téma
 09.07.  13:11 Pokorný Pro pana Vondráčka
 09.07.  11:41 Von
 01.07.  07:33 Václav
 30.06.  14:48 Mirek
 30.06.  07:44 olga janíčková