Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vladislav,
zítra Doubravka.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Viktor Mansfeld: Záhadné pøíbìhy (1)

Køí¾ v lese


Marnì pátrám, proè se kolem mne odehrávají události, které se logikou, nebo prostým selským rozumem nedají vysvìtlit ani pochopit. Konzultoval jsem tuto skuteènost s psychologem, psychiatrem ba i s ezoterikem, ale i uvedení pánové pøešlapovali na místì a nanejvýš mi doporuèovali, abych se svìøil do jejich péèe.


Pøíhody pøicházejí zcela nahodile a neèekanì bez mého pøièinìní bìhem celého mého ¾ivota a to ji¾ od mého èasného mládí. Nìkdy jsem do dìje pøímo zapojen, jindy jen pøihlí¾ím.


Øíká se, ¾e všechny cesty vedou do Øíma. Snad. Ale zcela jistì mnoho cest vede do hospody. Hospody jsou rùzné u¾ podle lokality. Venkovské nebo pra¾ské. Nechci se zabývat kategorizací hospod, ani pohoršovat se nad tìmi pra¾skými, které jsou svými hracími automaty, oblaky kouøe a znaènou konzumací alkoholu zcela neosobní.


Mne zajímají hospody vesnické. Zvláštì vzpomínám na ty døívìjší se svým kouzlem, pøívìtivostí ba i posláním. Na mysli mám právì hospodu “U Bromù” ve Svatavì.


Pøedstavte si, ¾e jdete v horku po prašné silnici z Èernovic, minete mlýn Vackov a stoupáte do kopce ke Svatavì. Náhle se pøed vámi vyloupne bílý štít stavení s nadpisem HOSPODA, pod ním na oknech kvetou muškáty, kontrastující se šmolkovì modrou podezdívkou. Jste pøesvìdèen, ¾e to, co vidíte, je to nejlepší, co vás mohlo potkat. Odolat a nevstoupit by mohl jen bruèoun, mrzout a nelida. Otevøete dvéøe a v šenku sedí proti dveøím na svém místì dìda Brom, který vítá známé a neznámého se zeptá: “Kterejpak vy jste?” Vùbec to není výslech, ale navození a zaèátek rozhovoru.


Tato povìstná a útulná hospoda mìla solidní základ dotovaný øadou generací. Já jsem znal starého Tondu Broma, dnes tedy dìdu Broma, který byl vdovec a ¾il zde na vejminku. Hospodu vedl jeho syn Tonda s panímámou. Jejich syn Tonda se vrátil z vojny jako èetaø déleslou¾ící, èím¾ získal obdiv vesnice. Obdiv sklízela také jeho mladší sestra Bìtka, ovšem z jiného dùvodu, Musím podotknout, ¾e kdy¾ se natahovala, aby mi udìlala èárku na pivním tácku, v¾dy to provedla v hlubokém pøedklonu. Vlastní zaøízení bylo skromné. Šenk se stolem pro ètyøi a lokál se tøemi stoly velkými a lavice a ¾idle sestavované dle potøeby. Vše bylo sice prosté, ale to, co se zde odehrávalo a projednávalo, bývalo zásadní a psalo dìjiny vesnice a obyvatel.


Prosím, aby mi ètenáø laskavì prominul obšírný rozbor pomìrù ve venkovském hostinci, ale kdyby právì jeho nebylo, neudála by se ani ona hrùzná a neš»astná pøíhoda. Posuïte sami.

 

 

Bukovecká alej nepatøí právì mezi nejpohodovìjší místa. Staré duby, které ji lemují, pamatují otevøení Národního divadla. Jejich vìtve, léty znetvoøené, se propojují nad hlavou a omezují sluneèní paprsky. Pøirozený nálet všech mo¾ných listnáèù a jehliènanù vytváøí takøka neprostupnou zeï, která oddìluje no obou stranách hustý smrkový porost. I za dne je zde temno a stísnìný pocit nutí èlovìka urychlit chùzi.


Ta alej vlastnì nikam nevede. Po hodinové chùzi opustí les a promìní se na obyèejnou polní cestu, smìøující do obce Vintíøov. Zøejmì nìkterý z døívìjších šlechtických majitelù poèítal, ¾e to bude parádní pøíjezd k loveckému zámeèku. Asi se projekt neuskuteènil, a tak si tady alej sama vegetuje jen tak, kdysi ztepilá, nyní stará a mrzutá.


Ve dvou tøetinách smìrem od myslivny ji protíná obyèejná neudr¾ovaná lesní cesta. Právì tam stojí ten podivný køí¾. Je to vzpomínka na nehodu? Nebo snad symbol pokání? Kdo¾ ví! Nestojí uprostøed køi¾ovatky jako dominanta, ale nenápadnì na levém rohu, jakoby ty cesty hlídal. Je starý jak alej sama. Tesaø pou¾il k jeho výrobì solidní dubové trámky. Mìøí nejménì tøi metry a je vsazen do tøíschodového podstavce ze ¾ulových kvádrù. Aè provedení bylo zøejmì odborné, vlhko, mráz, plíseò a èas zaúøadovaly a køí¾ se pomalu rozpadá. Všechny tøi volné konce uhnívají a vzhledem k pou¾itému materiálu v nepravidelných zlomech, které pøipomínají stopy po zubech. Lidé normální øíkají, ¾e je to zub èasu, ti ostatní a je jich více, ¾e jsou to zuby èarodìjnice.


Èarodìjnice prý nejen pravidelnì ukusuje køí¾, který jí jde na nervy, ale také strhla a zahodila plechový výlisek Kristuspána, tak¾e po nìm zbyly jen høeby a rezavá cedulka INRI. Místní lidé se tomuto koutu vyhýbají a rychle tudy projdou jen v pøípadì nutnosti. Ve svém rajonì pùsobí èarodìjnice lidem mnoho zla. Toto je autentický zápis informace místního znalce.


Nicménì i já jsem zde za¾il pozoruhodnou pøíhodu. Poøádal se hon na zajíce. Leè konèila na Bukovecké aleji a jeden hostující støelec zaujal dle pokynu, stanovištì naproti køí¾i. 
Zatroubeno a hon zaèal a zaèaly padat rány a vzápìtí se rozlehl køik: pomoc! pomoc! Hon byl odtrouben a ukázalo se, ¾e støelec u køí¾e dostal pár brokù do nohy. Vinen byl støelec sousední, jinak starý nimrod, který se dušoval: “Nevím, co se stalo, na rohu zaruèenì nikdo nestál, jen tam bì¾el ten zajíc. Následoval lékaø, vysvìtlování a vše se urovnalo, ale nezapomnìlo. Povìra nepovìra, u¾ ¾ádný vedoucí honu nikdy støelce na místo proti køí¾i nepostavil.


Bylo po ¾ních a nastalo všeobecné uklidnìní. Sklizeò dopadla pomìrnì dobøe a starosti o zajištìní rodiny byly za¾ehnány. Veselá a uvolnìná nálada panovala zvláštì v hospodì U Bromù. Sobotní sešlost sousedù byla vìtší ne¾ obvykle a èárek na táckách pod pùllitry pøibývalo. Podíl na tom mìlo také posvícení v Èernovicích. Slavilo se na den svaté Anny, zdejší patronky. Procesí ke kostelu a klášteru sv. Anna vycházelo z Èernovic. Bylo vyhlášené a oblíbené a spousta vìøících pøicházela z daleka. I otrlí døevorubci, donuceni svými man¾elkami, pokornì kráèeli v zástupu.


V hospodì se také zastavil pan faráø Zevl, který se vracel z Èernovic na faru do Limanì. Radili se s vikáøem, který duchovní procesí povede a kdo bude slou¾it mši. Já mìl vysokoškolské prázdniny, a tak jsme se spolu sesedli a aè byl o padesát let starší, nacházeli jsme v¾dy mnoho spoleèných témat.


To odpoledne a veèer mìl dnes velmi neobvyklý prùbìh. Zastavil se tu lesmistr ze zámku s novoman¾elkou, aby jí ukázal místní kolorit a ¾ivot. Vzal s sebou do koèáru také nového adjunkta Martina Macha. Kdy¾ nastalo po seznámení trapné ticho, pøerušil jsem je veselou pøíhodou odcházejícího Franty Kudrny, kterého právì nahradil Martin Mach. Franta byl pìkné kvítko a veselá kopa, všade známý a mnohé místní krásky budou mít na nìj nì¾né vzpomínky. Sám líèil pøíhodu takto: “Èekal jsem na srnce pod kopcem Bohutín a pomalu a potichu obcházel jezírko Eustach. Jak se tak rozhlí¾ím dalekohledem, vidím jak v houští vytahuje pytlák z oka zajíce. Zaøvu na nìj, stùj nebo støelím, a na smùlu tam byl za mnou ještì pytlák druhý a ten na mne ze zálohy vystøelil a i se zajícem utekli!” Chudák, konstatovala paní lesmistrová.Ten to ale pìknì zpackal, hodnotil Mach. Pravda byla, ¾e se Franta Kudna ráno pøišoural do Èernovic rovnou k doktorovi a ten mu ze zadku vyndal dvanáct brokù. Nebyly moc hluboko, proto¾e jim v cestì stály silné lesácké kalhoty. Musel pak nìjakou dobu sedìt ve stoje. Na závìr, aby bylo lesáckých pøíhod více, jsem pøidal tu historku s postøeleným lovcem pøi honu u køí¾e v Bukovecké aleji.


Slovo si vzal hostinský a ¾e se to stalo všechno jinak: “Mlynáø k nám chodil po veèeøi na pivo a Kudrna zas za mlynáøkou do postele. Já to vìdìl, ale mlynáøka byla chudák a s tím svým hrubijánem to moc nechytla. A jednou snad mlynáøi pivo nechutnalo a mazal hned domù. Tam poznal vo co de, vidìl rudì, a kdy¾ Franta lezl oknem ven, vzal flintu a napral mu to do zadku. Hospoda se smála, i ti, kteøí tuto historku u¾ znali. Na chvíli jsem pøestal vnímat vyprávìní hostinského a ponoøil se do vlastních vzpomínek. Odehrála se vlastnì velká tragedie. Mlynáø neodpustil a snad ztratil rozum. Mlynáøku zmlátil a vyhodil. Údajnì šla za matkou nìkam k Písku a u¾ se nevrátila. Mlynáø si pak mlýn sám zapálil, ten celý lehl popelem a dlouho tam zùstalo jen spáleništì. Proto¾e byl nenapravitelný krkoun, sundal pøedem všechny øemeny z transmisí a schoval je. Samozøejmì se na to pøišlo a ob¾alovali jej ze ¾háøství a pojiš»ovacího podvodu. Ten pøed spravedlností utekl ke køí¾i a obìsil se na dubu.


Ze zamyšlení jsem se vrátil do lokálu a zaèal dále sledovat vyprávìní hostinského: “Dopadlo to ale špatnì. Mlynáøovi zøejmì cvaklo v hlavì, ¾enu vyhnal vidlema a mlejn si zapálil. Kdy¾ ho pak hledali èetníci, utek do lesa ke køí¾i a obìsil se na dubu. Ouøednì èetníci oznámili, ¾e to byla sebevra¾da. Nikdo nám nevysvìtlil, jak se dostal mlynáø s tím provazem a¾ na horní hladkou vìtev. Dìda Brom mìl hned jasné øešení: “Já jsem dycky øíkal, ¾e mu s tím pomohla ta èarodìjnice!” Koukejte dìdo, povídal pan faráø, za ty vaše høíšný duchaøský øeèi pùjdete v nejlepším pøípadì do oèistce. Kdybyste náhodou pøišel ke zpovìdi, rozhøešení bych vám dal tak nejvejš za cizolo¾ství. Dopil pivo, zaplatil, køes»ansky pozdravil, nasedl do své Pragovky a odejel do Lidmanì na faru. Tenkráte se ještì nedìlaly testy na alkohol. Odejel také lesmistr se ¾enou, která se ho pro jistotu pevnì dr¾ela. Adjunkt Martin Mátoh zùstal.


Trochu rozpaèité ticho pøerušil pøíchod hajného Šindelky. Nechal si od Broma natoèit pivo, dlouze se napil a prohlásil suše: “Tak du po Bukoveckej z obhlídky kolem køí¾e a koukám, ¾e ho zas ta potvora èarodìjnice kus ukousla. Chybí dobrejch dvacet èísel na špièce.”


Nyní se ráznì ozval Martin Mach: “Nechci se vnucovat, ale jak tu vyprávíte o tìch strašidlech, pøipadám si jako ve støedovìku a vy tomu snad všichni ještì vìøíte!” Hostinský ho s úsmìvem uklidòoval, ¾e to jen náš dìda rád straší sebe i druhé a hajnej ho pøitom s chutí hecuje. Dìda Brom se vá¾nì rozèílil: “Jaké hecování, jen si vzpomeòte, jak zmizel ten ulièník Novák z Vintíøova.” Nìco na tom bylo. Novák se pøi¾enil na grunt vdovy Mackové a vedly se o nich všelijaké øeèi. Jednou vezl pìt pytlù ¾ita z Vintíøova na semletí do mlýna ve Vackovì. Chtìl si zkrátit cestu po Bukovecké aleji. Nedojel. Hajný našel pøi obchùzce vyhladovìlé a ¾íznivé konì pøivázané i s vozem u stromu naproti køí¾i. Zmizel Novák, zmizely i pytle. Jedni øíkali, ¾e utekl pøed ¾enou, jiní ¾e špatnì skonèil.


Zøejmì tìch pár piv zapùsobilo na Martina tak, ¾e vstal a teatrálnì prohlásil, ¾e kdy¾ se všichni bojí jít kolem køí¾e ve dne, on ¾e tam pùjde v noci a hned. Moudøí sousedé ho marnì pøemlouvali a zdùrazòovali nesmyslnost této schválnosti. U¾ si prý ji¾ døíve prohlédl, jaká je tam pohoda a v noci je les nejkrásnìjší. Kdy¾ mi šenkýø pùjèí kolo, pojedu. Vùbec s ním nebyla øeè. Vyzval všechny k sázce o pivo, ¾e tam nechá jako dùkaz svùj klobouk a ráno sázku propijeme. Všichni pøítomní tvrdili, ¾e nápad je dokonalá pitomost a a» jde v radìji do postele ne¾ do lesa. Mìl ale tvrdou hlavu, na záda si hodil kulovnici, nasedl na kolo a zmizel ve tmì. Celá spoleènost byla zara¾ená. Mìsíc sice svítil, ale kvalita cest se na noèní výlet nehodila, leda na rozbití hlavy. Hosté se pomalu rozcházeli a pár nás èekalo víc ne¾ dvì hodiny. Pak hostinský zavøel a šli jsme spát.


Ráno nás probudilo bušení na dveøe myslivny. Byl to hajný, který rozèilenì volal: “Pane foøt musejí hned zavolat èetníky, von tam u køí¾e le¾í ten mladej adjunkt a je docela mrtvej!” Víc nevìdìl. Nedalo mu to a hned s rozbøeskem ho šel hledat. Našel ho, jak tam le¾í na cestì s krvavou hlavou. Švagr zatelefonoval do èernovického zámku, povìdìl základní skuteènosti a po¾ádal o uvìdomìní èetníkù. Pak jsme chvátali ke køí¾i. Nyní uvedu to, co jsem øekl vyšetøovatelùm do svìdeckého protokolu.


V šest hodin padesát minut jsem s revírníkem a hajným pøišel na køi¾ovatku v Bukovecké aleji, kde stojí na kamenném podstavci døevìný køí¾. Lesnický adjunkt Martin Mach le¾el asi pìt metrù od podstavce køí¾e na zádech. Ruce mìl rozta¾ené a nohy smìøovaly ke køí¾i. V oblièeji mìl udivený výraz a oèi otevøené. Uprostøed èela mìl krvavý otvor pøipomínající zásah projektilem. Jiné zranìní pøi zbì¾ném pohledu jsem nezjistil, pouze dotykem jsem poznal, ¾e je studený a mrtvý. V okolí nebylo vidìt ¾ádné cizí stopy ani po lidech ani po vozidlech. Puška le¾ela blízko jeho pravé ruky ve smìru tìla. Vypùjèené jízdní kolo odlo¾il asi dvacet metrù døíve u stromu a na øídítkách byl jeho myslivecký klobouk.


Vyšetøování a vyšetøovatelù bylo mnoho. Èetníci z Èernovic pátrali hlavnì po cizím zavinìní. Odpoledne pøijela pátraèka z Tábora. Aè se jim celý pøípad zdál nesmyslný, ba nelogický, pøece jen ho uspokojivì vysvìtlili, alespoò pro soud. Mach vystøelil proti ¾ulovému podstavci v takovém neš»astném úhlu, ¾e odra¾ený projektil ho smrtelnì zasáhl. Našli i místo odrazu. ®ula tam byla èerstvì odseknuta. Z pušky bylo vystøeleno pouze jednou. Ovšem na koho nebo na co a proè se nikdo nikdy nedozvìdìl! Místní lidé však skálopevnì vìøili a ¾ádný jim to nevyvrátil, ¾e smìr kulky urèila èarodìjnice. Kdy¾ bylo pátrání a dohady o pravdì ukonèeny a hocha odvezli, povìsil jsem na køí¾ ten jeho zánovní myslivecký klobouk.

 

 

 

Èasy se zmìnily a krás a pohody ubývalo. Pøišla válka, pøišli Nìmci, pøišli komunisti a pøišli i jiní majitelé lesù, a tak jsem u¾ nemìl touhu ani dùvod sem jezdit. Všechno je jinak, jak øíkal ten moudrý rabín.


A pøeci jen jsem chtìl, asi po padesáti letech, ukázat pøítelkyni stopy svého mládí. Bohu¾el jsme je nenašli. Zavál je èas. Obtí¾nì jsme jeli Bukoveckou alejí, ale vlastnì to u¾ ani alej nebyla. Zarostlý prostor mezi dospìlým lesem sem tam dovolil prokouknout masivnímu paøezu. Dojeli jsme na køi¾ovatku a køí¾ byl pryè. V rohu ve zmìti plané rù¾e, kapradiní a borùvèí le¾ela kupa ¾ulových kvádrù porostlých mechem a lišejníky. Na jednom jsme objevili odštípnutý terèík zcela èerstvý, který se pøesnì podobal tomu, co tenkrát odrazil tu neš»astnou kulku!


***
Kolá¾e © Olga Janíèková



Komentáøe
Poslední komentáø: 19.06.2013  11:24
 Datum
Jméno
Téma
 19.06.  11:24 janina
 19.06.  06:42 venca