Koláž - fotomontáž
Na stránkách ST nalézáme mnoho zajímavých pokusů o svébytný výtvarný výraz, byť amatérský a nedávno tam nenápadně proskočil i pojem „koláž“. Snad uvítáte k tomuto výrazu několik vět a inspirativních obrázků, které jsem naformuloval poučen a inspirován na internetu.
Koláž je jedním z pozoruhodných technických a výrazových prostředků, které se objevily na umělecké scéně 20. století. Je to sestřih a vzácné propojení různých částí či prvků do nového celku, umožňuje vyjádřit souvislosti mezi některými výtvarnými (a dokonce i literárními) prvky. Uplatňuje se ve filmu, videu, reklamě, knižní grafice a dalších formách užité tvorby. Nebyl to nikdo menší, než právě Pablo Picasso, kdo vpojil do svého obrazu kus voskovaného plátna imitujícího proutěný výplet.
Pablo Picasso - Koláž
Název koláž odvozuje svůj původ z francouzského „collage“ znamenající lepení, které by tedy mělo být určujícím znakem. Říká se ale, že Max Ernst, který je odpovědný za objev koláže v pravém slova smyslu, odmítal považovat technický postup, lepení, za příznak koláže.
Tato výtvarná „transplantace“ se ujala už v letech 1912–1914. Ernst v roce 1929 převedl metodu koláže ze sféry dadaismu do poloh surrealismu. Dadaistické koláže jsou hravé barevné kresby, v nichž je kolážovaný reálný prvek důmyslně potlačen.
Jedním z postupů koláže je propojování fotografií – fotokoláž, která má už svou historii, i poměrně novodobou, ale stále představuje významný tvůrčí postup.
Radek Doupovec - Koláž
Nejvýraznějším českým tvůrcem používajícím techniku koláže byl básník a výtvarník Jiří Kolář, který dal koláži zcela nový rozměr, vytvořil celou řadu nových technik koláže a jeho dílo patří nejen k celosvětově nejvýznamnějším počinům v oblasti koláže, ale je také nejvýznamnějším českým výtvarníkem dvacátého století. Metoda koláže má široký dosah, ovlivnila malířství, způsob komponování, řešení obrazové plochy nebo pojetí tvaru. Uplatní se samozřejmě i v amatérské tvorbě.
Text podle: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kol%C3%A1%C5%BE
Ilustrace: internet, autorské stránky R.Doupovce, dále
http://udu.ff.cuni.cz/soubory/kubismus.futurismus,dada.pdf
Fotomontáž
Fotomontáž je tvořena specifickým použitím techniky fotografických obrazů a představuje propojení dvou a více obrazů. Z hlediska techniky práce by fotomontáž mohla být nazvána fotokoláží.
Citro-kiwi
Nápad fotomontáže vychází z myšlenky hnutí Dada, které prosazovalo utváření nových forem skrze fotografii a jako první tvořili fotomontáže již kolem roku 19919. S rozvojem fotomontáže přichází i její užití v oblasti reklamy – plakáty, reklamní letáky, propagace a později zejména ve fotoreportážích. Jestliže tohle jsou formy využití tzv. aplikované fotomontáže, opakem tohoto pojmu je volná fotomontáž, která má být vnímána jako umělecká forma fotomontáže. Postupů bylo propracování několik. Jen pro úplnost se zmiňujeme o montáži negativů, která v současné době zcela ztratila na významu.
Montáž pozitivů nebo montáž lepením. Fotomontáž pozitivů je výsledkem sestavování již existujících obrazů. Tato technika je také známá jako montáž lepením, protože v nejjednodušší formě to není nic jiného než vyřezané nebo vytrhané motivy, které jsou slepené dohromady na rovném povrchu.
Digitální montáž. Digitální montáž je dnes nejosvědčenější a nejznámější technika fotomontáže. Sestavuje se pomocí počítačových programů na úpravu obrázků a digitálních fotografií. Při profesionální digitální montáži autor vychází ze stejných principů jako při montáži pozitivů, totiž z vzájemné koordinace obrázků.
Šnečí galaxie
Možnosti fotografické montáže se staly v posledních letech sofistikovanější. Fotomontáž je nyní tak daleko, že rozdíl mezi realitou a iluzí už není téměř rozpoznatelný. Takové spojení fotografie a digitální manipulace mohou způsobit střet mezi estetikou a etikou - například při použití ve falešné zprávě s uměle vytvořenými novinářskými fotografiemi, které jsou prezentovány pro svět jako reálné. Pro ty případy například v USA organizace National Press Photographers Association (NPPA) stanovila etický kodex, který vyžaduje správnost zveřejněných obrázků bez jejich manipulace.
Podle: http://cs.wikipedia.org/wiki/Fotomont%C3%A1%C5%BE
Doufám, že na stránkách ST se brzy objeví i vaše výboje v této oblasti, milí čtenáři, fotografové, malíři, grafici a tvůrci všech zaměření. Obrázky jsem vybral pro vaši inspiraci, doufám, že vás zaujmou. Pro usnadnění tvorby koláží lze najít dokonce několik programů, přiznám se, že mě neuspokojily, ale jde to docela dobře v našem oblíbeném PhotoFiltre.
Imrich Lencz