Pohled z okna
Postupně se začínáme poznávat, zvykat si na sebe a stávat se přáteli, potkávat se, a tak snad bude namístě (kdo chce - není podmínkou) přiblížit ostatním své okolí, své milé, zájmy atd. Začali jsme pohledem z okna. Dalším pohledům se však meze nekladou, samozřejmě v etických hranicích, daných provozem těchto stránek.
Chcete se také zapojit? Je to jednoduché, pošlete text (případně i foto) na info@seniortip.cz a my z toho uděláme dokument, který se objeví na hlavní stránce v tématickém okruhu - Pohled z okna. Zatím to tak funguje a zde je jeden z dalších pohledů - avšak pozor (!) název „Pohled z okna“ je jen přenesený...
Bydlení v roce 1970
Slavná šedesátá léta minulého století se chýlila ke konci, když jsem se konečně dostal do pořadníku na družstevní byt. Dověděl jsem se, že v Krči staví nový typ panelákového bytu, tzv. mezonet, a zajistil jsem si, abych dostal právě takový. Podíl byl téměř dvojnásobný, přes 40 000 Kč, ale tchán k jeho zaplacení přispěl měrou vrchovatou.
Na to, jak dům roste, jsme se chodili dívat a mohli jsme si prohlédnout první obydlí v nižších podlažích. Náš typ sestával z obytného pokoje, dvou ložnic, koupelny a záchodu v etáži mimo vstupní chodbu, zatímco v úrovni vstupu byla kromě malé předsíně malá místnost o ploše pouhých osm metrů, vhodná jako pracovna či další ložnice. Odtud vedly schody nahoru či dolů, jako v našem případě.
Jak vyplývá z popisu, byt se rozkládal ve dvou podlažích, čímž se jeho plocha zvýšila o neexistující chodbu se vstupy do bytů, které byly jen v každém třetím podlaží, doplněny garsoniérou na opačné straně chodby. Dá se tedy říci, místnosti byly rozvrženy jako v rodinném domku s okny na obě světové strany.
V té době jsem se přátelil s ing. architektem Pavlem Naumanem, jehož Corbusierovské řešení budovy zaujalo. Nabídl mi odbornou pomoc při zařizování. Samozřejmě jsem ji s radostí přijal a začali jsme spřádat plány, jak využít možnost ovlivnit dispozici bytu už v průběhu výstavby. Podařilo se nám získat pro naše záměry stavbyvedoucího a také vedení družstva, které se spokojilo s reversem, že v případě výměny bytu uvedeme vše do původního stavu na vlastní náklady.
Plánek bytu
Naše úpravy můžete posoudit na zjednodušeném půdorysu bytu a jeho atypickém vzhledu. Z celkového vybavení vypadly troje dveře, z toho jedny dvoukřídlé a přes 13 metrů čtverečních příček ze siporexu. Z původní haly jsme přesunuli do jedné z ložnic vestavěnou skříň, a ze tří místností, haly, obývacího pokoje a kuchyně, vznikla jedna velká obývací místnost o ploše 38,5 m čtv. , opticky rozdělená blokem hygienického zařízení a policovou knihovnou, vystupující do prostoru. Ušetřili jsme tak dokonce stavební náklady a lépe využili plochu po celé délce podlaží. Ušetřené desky siporexu jsme využili k výstavbě polic, prostor pro květiny či lavic s úložištěm pro nářadí či hračky. To vše udělali již stavbaři v průběhu výstavby.
Zpočátku byly starosti, zda nevzniknou potíže např. z toho, že vaření zamoří zápachem celý obytný prostor, nebo že bude možné odposlouchávat konverzaci za vstupními dveřmi, ale později se ukázaly tyto obavy jako liché.
Nejvíc práce dalo vybavování bytu. Na všechno, co přítel architekt navrhl, bylo třeba sehnat výrobce. V plánovaném hospodářství bylo zapotřební hledat v malých provozovnách různých podniků služeb či družstev a většinu zařizovacích předmětů vyrobili jako melouch mimo plán. Stálo hodně času a námahy sehnat vhodnou kůži a čalounictví, kde by na míru zhotovili sedáky křesel, truhláře, kteří by na míru vyrobili police knihovny, kováře, kteří svaří z jeklových profilů konstrukce křesel, knihovny a stolu, sehnat velkou leštěnou desku ze sliveneckého mramoru na stůl, obstarat novinku, anglické jekorové koberce, a mnoho dalších, např. klempíře, který by vyrobil vany na míru do siporexových beden na hydroponicky pěstované květiny. Najezdil jsem s přítelem architektem stovky kilometrů po Praze, která naštěstí nebyla tak plná aut jako dnes, dalo se dokonce pohodlně zaparkovat i na Václavském náměstí. Nakonec jsme vždy nějaké šikovné ruce pro potřebné výrobky sehnali, i když to leckde stálo nějakou tu láhev kvalitního alkoholu z Tuzexu, nemluvě o penězích za práci. Něco takového si dnešní mladí těžko dokáží představit, dnešní nabídka služeb a výrobků je nesrovnatelná. I cenově.
Spokojenost v novém zařízeném bytě netrvala dlouho. Dopadla na nás normalizace. Mně byl za aktivity v roce 1968 zakázán výkon novinářského povolání a stal jsem se pomocným stavebním dělníkem. Manželku vyškrtli z KSČ a bylo ohroženo i její setrvání v zaměstnání. Navíc u ní hlodala stále více neznámá nemoc, kterou lékaři neuměli diagnostikovat. V manželství to začalo skřípat. Když se v roce 1974 žena vrátila z lázní, sdělila mi, že tam poznala jiného, podala návrh na rozvod a vybídla mě, kdybych se odstěhoval. Tak se stalo, že jsem odešel s kufrem a autem a s vědomím, že jsem zajistil život v slušném prostředí alespoň pro své dvě dcery.
Dnes v bytě bydlí jedna z nich s manželem a čtyři dětmi, přičemž nejstarší, pátá, s dvěma pravnučkami, již bydlí jinde. Dispozice bytu sice zůstala, ale život sedmi lidí si vyžádal jiné vybavení a uspořádání. Přiznám se, že tam chodím nerad, protože se mi svírá srdce nad necitlivými zásahy do doplnění interiéru a nad věčným nepořádkem.
Život jde dál….
Ivo Krieshofer