O BYLINKÁCH
Léčivé byliny jsou opravdovým požehnáním pro naše zdraví a proti stresu a starostem všedního dne existuje účinný prostředek:
bylinkový čaj.
Spolehlivě mírní bolesti a většina z nich nemá žádné vedlejší účinky. Rostlinná lékárna se může stát příjemnou zálibou, ale vždycky platí, že pokud si nejste jisti výběrem bylin, nebo dávkováním, anebo trápí-li vás silné či vleklé bolesti je nutné navštívit lékaře.
JALOVEC OBECNÝ
Juniperus communis
DOBA SBĚRU:
- srpen
- září
Jalovec je jehličnatá dřevina, dorůstající 3 m, výjimečně i 10 metrů. Je přísně světlomilný, roste na suchých stráních, pastvinách, vřesovištích a někdy i v lese. Kvete na jaře, semena dozrávají v bobulovitých plodech po několik let. Zprvu jsou zelené, později fialově ojíněné. Mají typickou nasládle pryskyřičnou chuť s trpkou příchutí.
ZPŮSOB POUŽITÍ A LÉČIVÉ ÚČINKY:
Zralé bobule působí jako prostředek podporující látkovou výměnu. Užívají se při pálení žáhy, žaludeční a střevní plynatosti, podporují činnost ledvin a žlučníku. Lze je doporučit i při dně a revmatických onemocněních jako prostředek k pročištění krve.
Příprava čaje: 1 lžičku sušených bobulí přelijte šálkem horké vody. Popíjejte malé doušky slabého nálevu při žaludeční nevolnosti.
Žaludeční sirup: Přidejte 100 g sušených bobulí do 400 g vody a nechte je vařit tak dlouho, až změknou. Potom je proceďte a spolu s cukrem odpařte do sirupového stavu. Sirup se užívá 3x denně po 1 čajové lžičce před jídlem.
Poznámka: Jalovec při dlouhodobém užívání může dráždit ledviny, proto jej vnitřně neužívejte déle než 6 týdnů. Pokud máte poškozené ledviny, neužívejte jej vůbec. Též se nesmí používat v těhotenství.
Magdalena Vlachová
Pozn.: Bylinář začal vycházet na SeniorTipu v roce 2004. Některé články jsou opakovány, ale domnívám se, že na zajímavosti jim čas neubral. (Ludmila)