Nejsem žádný počítačový fenomén, jen obyčejný uživatel počítače, asi jako většina z vás. V diskusi i na chatu se občas objeví dotaz, co to je ta pps, o níž ostatní hovoří. A tak se pokusím na to odpovědět, doufám, že se znalci neurazí.
Jde o program Microsoft PowerPoint, který se poprvé ve větším měřítku objevil před 15 lety. V době explozivního rozvoje počítačové techniky potřebovali obchodníci lepší nástroj pro prezentaci svých nabídek výrobků než zpětný projektor a diaprojektor. A tak se objevil grafický program pro vypracování obrázků a textů v počítači. Později technika dokázala zpracovaný program z počítače promítat i na plátno či bílou stěnu a také ceny těchto prostředníků rychle spadly. Protože názornost a vizualizace patří k předním didaktickým zásadám, prezentační program PowerPoint se rychle uplatnil nejen v byznysu, ale i na všech stupních vzdělávání.
PowerPoint umožňuje přednášejícímu promítnout posluchačům na monitor či stěnu osnovu přednášky, jednotlivé body a údaje, které lektor postupně slovně rozvádí. Ty si posluchači mohou zaznamenat nebo dokonce přímo stáhnout např. ze serveru školy do svých PC. Přednáška se dá doprovodit výkresy, grafy, fotografiemi, obrázky, a slova tak názorně doložit. Jako každá nová věc se od roku 1993 program několikrát vylepšil a každá novelizace přinesla další možnosti použití. A tak se dnes k promítaným textům, obrázkům či grafům dá připojit nahraný slovní doprovod, dají se podmalovat hudbou a dokonce i vložit videoukázka.
V knihovnách na internetu se dají najít mapy či kliparty a snadno se tam vloží. Aby to uživatelé neměli příliš složité, obsahuje program mnoho šablon, z nichž si můžete vyvolit požadovaný vzhled stránky, barevnost, typ a velikost písma apod., nebo si můžete za podklad vybrat stránku prázdnou a zaplnit ji podle svých představ. Můžete rozhodnout, zda text naroste po písmenkách, přiletí shora či ze strany, jak dlouho vydrží zobrazení než dojde ke změně, zda se nová stránka rozroste od středu či kraje – prostě těchto efektů je spousta a dají se nainstalovat pouhým kliknutím na výběr.
Tvorba prezentací je součástí výuky na vysokých školách, pořádají se kurzy pro zájemce a na internetu najdete řadu firem, které za úplatu připraví takové dokonalé prezentace pro firmy či instituce.
Pokud jde o mne, absolvoval jsem kurs na U3V při VŠE v Praze, jehož součástí byla i tvorba prezentací v PowerPointu. Získal jsem tam základní přehled, co se dá s aplikací dělat a každý musel na konec vytvořit vlastní prezentaci, aby ukázal, co se naučil. Někteří účastníci si vybrali odborné téma z oblasti dřívějšího působeni, jiní obrazem dokumentovali přísloví či zvolili prezentaci svého města. Já tehdy pod názvem V ráji důchodců prezentoval svou dovolenou na Ischii.
Poslední mou prezentací je „To nejlepší z Venezuely“ a musím říci, že její tvorba zabrala tři pracovní dny plné intenzivní práce. Především je třeba si v hlavě udělat představu, co by v ní mělo být, a pak z dostupných materiálů se pokusit ideu zrealizovat. Znamenalo to především vybrat vhodné fotografie a editovat je. To jest vyříznout zvolenou část, upravit expozici, kontrast, barvy a světelnost, zmenšit rozlišení apod. Dále pak vyřešit, zda a jak foto doplnit textem, a jak velký prostor jim přidělit na stránce, popř. jak fotky na stránce rozložit. Pak určit barvu pozadí, rozhodnout, zda budou obrázky v rámečku, jaký použít typ a velikost písma, popř. jaké další nabízené efekty jsou vhodné. Protože pps dělám zřídka, mnohé znalosti z hlavy vyprchaly a člověk musí znovu objevovat, co už dříve znal. Jedinou odměnou za tvrdou práci je pak poděkování a uznání těch, jimž je prezentace určena. Takových přišlo několik.
Sluší se ještě dodat, že aplikace PowerPoint je součástí kancelářského balíku Microsoft Office, který se prodává. Aby si tyto prezentace mohl prohlédnout i ten, kdo jej nevlastní, lze si zdarma stáhnout na Slunecnice.cz program PowerPoint viewer, který umožní si aplikaci pustit, nikoliv však do ní jakkoliv zasahovat. Zdarma lze také stáhnout program OpenOffice, který obsahuje program kompatibilní s Microsoft Office, s aplikací Impress, která pps přečte.
A když už byste se rozhodli takovou prezentaci z dovolené, rodiště či rodinné události udělat, neostýchejte se. Když vložíte heslo prezentace do Googlu nebo Yahoo, najdete určitě adresu, na níž vám poradí, jak postupovat. Ostatně i nápověda v aplikaci dokáže efektivně pomoci.