Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zora,
zítra Ingrid.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pohled z okna
Postupně se začínáme poznávat, zvykat si na sebe a stávat se přáteli, potkávat se, a tak snad bude namístě (kdo chce - není podmínkou) přiblížit ostatním své okolí, své milé, zájmy atd. Začali jsme pohledem z okna. Dalším pohledům se však meze nekladou, samozřejmě v etických hranicích, daných provozem těchto stránek.
Chcete se také zapojit? Je to jednoduché, pošlete text (případně i foto)  na info@seniortip.cz a my z toho uděláme dokument, který se objeví na hlavní stránce v tématickém okruhu - Pohled z okna.  Zatím to tak funguje a zde je jeden z dalších pohledů - avšak pozor (!) název „Pohled z okna“ je jen přenesený...
 
Tentokrát je to pohled do přírody,  kde kromě přírody je i trochu historie.
 
MANNSTEINUV KÁMEN
Letní sobota začíná mlhou, která se během dopoledne rozplyne. A už je tu neúprosné žhnoucí slunce a modrá obloha s bílými obláčky (kumuly).Rozhodneme se pro kratší výlet, ale tak, abychom měli středohorské kopce na dohled. Z Lovosic se vydáváme do Bílinky a odtud už po svých polními cestami směrem k Březnu.

Necháváme se unášet krásou kulturní krajiny. Středohorské louky a pole ohraničené mezemi a remízky jsou malebné v rovině i ve zvlněném terénu. Žně jsou v plném proudu. Krásná atmosféra štědré země, kterou umocňují všude na dohled prudce se zvedající kdysi ohněm zrozené hory - Ovčín, Boreč, Sutomský vrch, Děkovka, Solanská hora, Lipská hora, Ostrý, Milešovský Kloc, královna Milešovka, Kletečná a Lovoš, který je nám nejblíže. Máme je tu všechny pohromadě, radost pohledět.

Louky jsou plné modrých květů kakostů lučních a žlutých jestřábníků. U cesty kvete růžový sléz a fialová chrpa luční, žlutá komonice lékařská a kozí brada, světlounce nafialovělý jitrocel, žlutavá lnice květel, jetel zlatý, růžově fialová vrbovka úzkolistá, fialový chrastavec, hlaváč bledožlutý, bodlák bělotrn obecný, lopuch a další. Nacházíme dokonce i růžovou jehlici trnitou. Obdivujeme bohatou úrodu osamělých hrušní, jabloní i slivoní.
Nechybějí ani motýli - babočka kopřivová, babočka bodláková, paví oko, okáč luční, modrásek i bělásek.
"Pět peněz, pět peněz", volá někde křepelka. Nad sklizeným polem krouží káně a směrem k Lovoši přelétává hejno špačků.

Odpočíváme a na poli před námi se objevují dvě srnky, které tu zřejmě měly v obilí vyšlapané stezky. Teď je nenašly a v otevřené krajině znejistěly. Chvilku stály a zdálo se, že se dorozumívají mezi sebou a dohadují, kterým směrem se mají vydat. Snad o nás ani nevěděly a proběhly v naší blízkosti. Krásné setkání!

Pokračujeme v cestě. Červenavé jeřabiny a modré ojíněné trnky jsou nepatrným náznakem blížícího se podzimu. Vedro nás udolává, a tak po chvíli usedáme do stínu keřů a zachycujeme krásy Středohoří každý po svém - fotoaparátem i štětcem.Vděčným námětem je Lovoš, který je z každé strany jiný. Z naší strany (jihozápadu) působí majestátně, zaujímá obrovský prostor a jeho vrchol je špičatější. Menší vrchol Kybička je úplně v zákrytu Velkého Lovoše.

Cesta směřuje k Březnu, ale my odbočíme vpravo, kde nás zaujme v polích osamělý nenápadně se zvedající kopeček porostlý travou a několika keři. Podobných kopečků ve Středohoří nacházíme desítky. Ten náš s nadmořskou výškou 326,5 m se nazývá "Mannsteinův kámen". Byl pojmenován podle pruského generála Kryštofa Hermanna Mannsteina, který se zúčastnil sedmileté války, probíhající v letech 1756 - 1763. Válka začínala bitvou u Lovosic. Dne 27. června 1757 kolem tohoto vršíčku soustředil generál
Mannstein kruhovou obranu svého vojska chráněnou vozy. Jeden z vozů se náhle uvolnil a dal do pohybu, čímž v obraně vznikla mezera, kterou pronikli Chorvaté dovnitř obranného postavení a generála zastřelili. Od té doby se nazýval vršek Mannsteinberg a později dostal název Mannsteinův kámen. A tak zcela nenápadný kopeček Českého středohoří se stal svědkem nepatrného úseku naší historie.

A nakonec ještě malá geologická zajímavost - v okolí Mannsteinu se na poli nalézá limonit (hnědel - vodnatý oxid železitý) v kulovitých a ledvinitých tvarech, které vyvolávaly domněnku, že se jedná o tzv. "měsíční kameny"...

Radujeme se z krásného letního dne. Ale sluníčko, i když ještě pěkně hřeje, nám pomalu naznačuje, že je čas vrátit se na nádraží... Jako vždy, neradi se loučíme s krásnou a pohodovou krajinou Českého středohoří, která nám pokaždé něco zajímavého nabídne a pohladí po duši....
Jana Haasová
 
Poznámka redakce: Milovníci přírody, z Prahy a blízkého okolí mohou návštívit výstavu akvarelů Jany Haasové
 
 
 
 
Další články autorky:
Když kamení vypravuje
Krajem Emila Fily
Z cest za Italskými vulkány
Ostrov obsidiánu a síry
Tyrhénský maják Stromboli
Etna deštivá
Město, kde se zastavil čas
Etna-ráj vulkanologů
Můj první výstup na Lovoš
Královna středohoří
Hradiště za deště
Středohoří pod Oltáříkem
Malebné České středohoří
Okolo Lipské hory
Debeřským údolím
Výlet do Skandinávie
U rybníka
Pohádkový kout Plzeňska
 


Komentáře
Poslední komentář: 01.08.2007  11:55
 Datum
Jméno
Téma
 01.08.  11:55 Jana Vesuvanka Ludmile T
 01.08.  11:20 Ludmila T
 01.08.  08:47 Jana Vesuvanka Růžence - dodatečný dík
 31.07.  21:12 Jana Vesuvanka Růžence
 31.07.  20:37 Růžena Janě Vesuvance
 31.07.  20:32 Jana Vesuvanka Růžence - ještě se vracím...
 31.07.  19:42 Jana Vesuvanka Míle
 31.07.  18:43 Mila
 31.07.  18:23 Jana Vesuvanka Růžence
 31.07.  15:14 Růžena Námět
 31.07.  15:11 Jana Vesuvanka Karle
 31.07.  15:03 Jana Vesuvanka Věře NL
 31.07.  12:10 Karla
 31.07.  11:59 Věra NL akvarely
 31.07.  09:55 Jana Vesuvanka Vlastě V. a Bobo
 31.07.  09:19 VlastaV
 31.07.  08:08 Bobo :-)))