I když z formálního hlediska je každá země suverénní, nezávislá, má svoji vládu, zákony tak ve skutečnosti jsou země rozdělené na velké a ty ostatní, rozlohou, počtem obyvatel, ekonomickou silou a vlivem ve světě. O tomto rozdělení vypovídá i označení vybraných zemí jako velmoci. Mimořádné postavení vybraných zemí odráží i výběr některých do tak zvané skupiny G7.
I mezi velmocemi jsou však rozdíly, především v ekonomické a vojenské síle. Vedoucí pozici zaujímají USA od počátku 20 století a jejich pozice se posílila během 2. světové války a po ní.
Prvenství USA nebylo ohroženo ani v dalších letech. V západní Evropě byla pozice USA posílena i vojensky vytvořením paktu NATO pod vedením USA za účasti hlavních zemí západní Evropy. Současná nejstarší generace Američanů prožila život v tomto vedoucím postavení své země a je to jimi bráno jako nezměnitelný stav.
Ve sféře výroby, v průmyslu se před několika lety prosadil v USA a později i v západní Evropě tak zvaný outsourcing tj. přesunutí výroby do zahraničí, rozumí se do zemí s levnější pracovní silou, levnějšími surovinami, energiemi. Naprosto dominantní pozici mezi zeměmi, kam kapitál přesunoval své továrny, výrobu zaujala Čína. Osudnou chybou se ukázalo, že se v těch kalkulacích o jednoznačné finanční výhodnosti se nepočítalo s Konfuciem. Upřímně řečeno, kdo by počítal vedle nákladů na výstavbu fabrik a co to vynese s jedním dědkem, a ještě k tomu dávno po jeho smrti.
Přitom on od samého počátku v tom byl namočenej svým učením, které už dávno přešlo do mozků i krevního oběhu Číňanů. Je to respekt ke znalostem, zájem se učit, úcta ke starším a autoritám, pracovitost.
A tak se nedomyslel ten rozdíl od výroby v zahraničí, kde pracovní síla jsou levně placení na několik úkonů zacvičení nádeníci, zatím co v Číně, podobně jako po válce v Japonsku ta pracovní síla jsou lidé s výchovou dle Konfucia a podle toho pak vypadají ty výsledky.
A tak nyní, jak jsem před časem zde popsal ve své úvaze Omfalos o stěhování pupku světa dochází k nástupu nové země do popředí světa. Všechny hlavní ukazatele, objem hospodářství, průmyslové výroby, výsledků vědy a techniky, počet patentů, tempo inovací včetně dostatečné vojenské síly hovoří ve prospěch té Číny, u které je ta Amerika, co na ní chtěla vydělat po několika letech mimořádně zadlužená. Co to udělá se světem napoví budoucnost a zřejmě dříve, než se všeobecně předpokládá.
Kopie názvu aktuálních článků z tisku:
Do roku 2025 se v EU prodá 800 000 čínských aut. Jedná se o důsledek Evropské komise za její věčný boj s automobilkami
Čína přebírá vedení, její hypersonický kluzák s jadernou hlavicí obletí planetu za 100 minut. Udeřit může kdykoliv, Američané mají obavy.
Přátelské země České republiky
Napadlo mě, že tak jako existuje přátelství mezi lidmi, mělo by existovat i přátelství mezi zeměmi. A s tím se nabízí otázka, které, že to jsou země nám přátelské?
Prvá, která mě napadla bylo Slovensko. Ale v zápětí se vnucuje pochybnost, vždyť jsme žili v jednom státě, tak kdyby to vzájemné přátelství bylo skutečné, upřímné, tak bychom se asi těžko dobrovolně rozešli, a ještě k tomu opakovaně, přátelé se bez důvodů, zejména vážných nerozcházejí.
Tak kde je ta další přátelská země? Před rokem 1989 to bylo jasné. Všude se to uvádělo, často i velmi velkými písmeny na různých transparentech a existovaly na to i organizace, SČSP (Svaz Československo Sovětského Přátelství) RVHP (Rada Vzájemné Hospodářské Pomoci). Jednou z podmínek přátelství je vzájemná známost, myslím tím, že se přátelé znají, vědí něco o sobě, myslím, že tato podmínka byla do značné míry splněna.
Ale tato přátelství již neplatí, poměry se změnily, uvedené již neexistuje.
Tak jak je to dnes?
Oficiálně, politicky je to jasné. Přátelská země je USA, přátelské země jsou všechny ty v seznamu členů EK a NATO. Což o to, země to jsou vesměs zajímavé, ale vyvstává pouze otázka, zda tam lidé vědí, že jsou s námi přátelé. Ono se totiž ukazuje, že třeba ta největší země tak nějak z hlediska znalosti obyvatel neví, že existujeme a pletou si nás s Čečenskem, ty země západní Evropy o nás sice vědí, ale hledí na nás s odstupem a nepokládají nás za sobě rovné, což je též podmínka přátelství.
Tak nevím, netvrdím, že nemáme přátelské země, jen tak nějak bych si to nedovolil o žádné tvrdit.
Zatím jistá je jen naše definice země nepřátelské z rozhodnutí a oznámení ruské vlády. Zde mě pouze překvapilo, že tak veliká země v oznámení nepřátelských zemí uvedla jen dvě - USA a nás.
Rád bych se s tou mojí rozpačitostí o přátelských zemích mýlil, uvítal bych poučení a zejména konkretizaci těch přátelských. Zadal jsem proto na internetu do vyhledávače: „Přátelské země ČR“. Místo očekávaného seznamu těchto zemí na mě vybaflo: „Nepřátelské země Ruska“, takže ani ten internet tak nějak tím přátelstvím mezi zeměmi moc nepočítá, zatím co toho nepřátelství je tam víc než dost.
Tak se s tím dotazem obracím na vás. S ohledem na vážnost současné situace ve světě by mě zajímala země, kde i přesto je veselo, je tam sranda, ale neplést to se zemí, která je ostatním pro srandu.
Poznámka: Jako nejpřátelštější Čechům, hovořících česky se mně jeví Čechoslováci, hovořící československy. Problém je však v tom, že mimo prezidenta Masaryka, který jich znal miliony a argumentoval s nimi i tím jazykem pro vznik Československa je nikdo nezná.