Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zora,
zítra Ingrid.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Dost bylo plastù!

Èeská fotografka uspìla se svým snímkem v dalekém Japonsku

Mladá èeská fotografka získala bronz v presti¾ní fotografické soutì¾i a¾ v dalekém Japonsku. Porotu zaujala její fotografie v kategorii Vìda – ®ivotní prostøedí upozoròující na problematiku plastového zneèištìní. Fotografka se zabývá pøevá¾nì problematikou ¾ivotního prostøedí a obchodování s divokými zvíøaty a èástmi jejich tìl, podílela se na vzniku výstavy Ukradená divoèina a je zakládající èlenkou týmu The Kukang Rescue Program.

Èeská fotografka a terénní pracovnice Zoo Olomouc Lucie Èi¾máøová pøihlásila svùj snímek do mezinárodní soutì¾e pro talentované fotografy The Tokyo International Foto Awards (TIFA). Soutì¾ je otevøena všem zájemcùm z celého svìta a je urèena jak profesionálním fotografùm, tak amatérùm, kteøí soutì¾í v nìkolika kategoriích. Do tøetího roèníku mezinárodní soutì¾e bylo pøihlášeno pøes 5000 fotografií z 88 zemí celého svìta. Lucie soutì¾ila se snímkem „Dost bylo plastù!“ v kategorii Vìda – ®ivotní prostøedí, v ní¾ získala bronzové ocenìní . Fotografie vznikla stejnì jako snímky pro kampaò Ukradená divoèina v ateliéru Støední školy odìvní a slu¾eb Vizovice. Modelem je studentka oboru Fotograf.

Co vedlo mladou fotografku k vytvoøení tohoto ponìkud kontroverzního snímku?

„Mìla jsem tuto pøedstavu v hlavì u¾ dlouho. Fotku jsem chtìla koncipovat takto kontroverznì proto, aby si lidi uvìdomili, ¾e ty tuny plastù, které se nacházejí v moøích, se plaví v domovinì spousty ¾ivoèichù a rostlin, kteøí jsou nuceni se v nich „koupat“. Tudí¾ bychom se jako lidé mìli zamyslet nad tím, jaký je to asi pocit koupat se v plastu, a  pokud to my sami nechceme, proè to dìláme jiným ¾ivým tvorùm,“ vysvìtluje Lucie Èi¾máøová, která je rovnì¾ koordinátorkou veterinární péèe a welfare organizace The Kukang Rescue Program zabývající se ochranou outloòù váhavých a bojem proti ilegálnímu obchodu s divokými zvíøaty na indonéském ostrovì Sumatra. „Tento problém je pro mì o to palèivìjší tím, ¾e dlouhodobì vidím situaci na vlastní oèi v Indonésii, kde není výjimkou, ¾e lidé vyhodí celý odpadkový koš do øeky pøed jejich domem,“ dodává.

Všechny ocenìné fotografie v jednotlivých kategoriích byly v únoru vystaveny a promítány v umìleckém centru Shibuya Art Center v Tokiu.
 
Na svìtì se ka¾dou minutu prodá 1 milion plastových lahví, ka¾dý rok se spotøebuje více ne¾ 5 trilionù plastových tašek a celkem polovina plastù, které pou¾íváme, je na jedno pou¾ití. Do oceánù se ka¾dý rok dostává a¾ 13 milionù tun! Zde plastový odpad roènì zabije milion moøských ptákù, 100 tisíc moøských savcù a nepoèítanì ryb. Pro zvíøata se stávají pastí nebo jsou zvíøaty konzumovány, jeliko¾ jim pøipomínají potravu. Velkým problémem jsou i mikroèástice plastu, které v produktech z moøe, ale i v pitné vodì sami konzumujeme a tyto ohro¾ují i naše zdraví.
 
Díky souèasné globální osvìtì a medializaci tohoto problému po celém svìtì pøibývají státy, organizace i jednotlivci, kteøí se sna¾í plastovému zneèištìní aktivnì èelit. Snad se pøi pohledu na pùsobivý snímek Lucie Èi¾máøové zamyslí ka¾dý z nás, jak se (zejména jednorázovým) plastùm vyhnout…
 
Foto: Lucie Èi¾máøová
Šárka Nováková, Zoo Ostrava


Komentáøe
Poslední komentáø: 05.04.2019  09:56
 Datum
Jméno
Téma
 05.04.  09:56 Von