Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Otýlie,
zítra Zdislav.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Vše má svoji vnitřní logiku, paní Müllerová!


Představte si to, paní Müllerová, že odcházející vláda si rozdala za plnění mimořádných a zvlášť významných pracovních úkolů si stihla ještě rozdělit bezmála čtvrt miliardy korun. Zlí novináři konstatovali, že odcházející ministři tentokrát rozdělili částku třiapůlkrát vyšší, 68 800 373 korun, než za první pololetí loni, kdy byla sice vláda pravidelně obměňována, ale neochvějně a parlamentně u moci. Že by ministrerstva v tzv. agónii ze sebe vydaly třiapůlkrát větší energii a tím i výkony, než v klidu?


No, když tak hlavy pomazané učinily, asi k tomu měly důvod, že by zlaté padáky, jako si rozdávají bankéři, nebo ocenění loajality k ministrům či snad po mě potopa, nebyla to náhodou vláda utažených opasků?!


Tak vám nevím, paní Müllerová, jak to ve skutečnosti s tou spravedlností ti naši nejvyšší soudci myslí. Až do dnes jsem si myslel, že spravedlnost je stejná pro všechny, trochu mě zmátl výrok někdejšího premiéra Špidly, že se lidi dělí na kategorie, nejen zmátl, ale i vyděsil.


Asi jsem na to přišel, paní Müllerová, poslanci společně se soudci jsou podle ústavy ústavní činitelé, chtějí-li přidat na platech soudci, přidají si zároveň i poslanci, ústavní činitel jako ústavní činitel.


Křičí-li Kalousek a spol., že je to útok na parlamentní demokracii, tedy to, že bývalí poslanci byli za obyčejný politický handl obviněni a vzati do vazby, museli se soudci zamyslet nad tím, aby nakonec státní zástupci nechtěli do vazby i soudce, vždyť jsou to taky ústavní činitelé.


A zase je tu ta poslanecká obrana, imunita, proti čemu vlastně má ty poslance chránit a kde?


Vidíte, paní Müllerová, už je to jasné, jak to ukázal jeden redaktor z televize, stojíte-li přede dveřmi sněmovny, krást je trestné, překročíte-li pomyslný práh, už můžete nejen krást. Zajímavý výklad!


Teoretici se přou, k čemu ta imunita je, před čím má zákonodárce chránit, jde o beztrestnost před bohem a před stolicí, myslím tím soudní, paní Müllerová?


Nebo snad jen postupem doby se z ochrany slova v parlamentu, stala imunita ochranou před spravedlností?


Přemýšlel jsem, paní Müllerová, jak se stát ústavním činitelem. Představa, že bych vlastně přinejmenším na půdě parlamentu, mohl vše, není k zahození.

 

Kdysi dávno, bylo to v době, kdy ještě byla povinná základní vojenská služba, na jedné besedě s vojenským soudcem z lidu padla otázka, jak se vlastně člověk stane soudcem, nebo prokurátorem. Odpověď byla v pravdě lidová, jako soudce z lidu, tedy vojenského. Vystudujete práva a pak z vás udělají soudce nebo prokurátora, jednoduché, paní Müllerová, jako facka.

 

 

 

Takže položme si otázku, jak se stát ústavním činitelem? Vstoupíte do nějaké strany, která je už více jak dvacet let stranou parlamentní, domluvíte se vrcholovými funkcionáři této strany a ti vás zapíší na volitelné místo kandidátky. A potom to jde samo, nějaký ten úsměv na plakát a necháte se zvolit do parlamentu. Jednoduché, než se nadějete, máte imunitu a jste v první kategorii občanů.
Jak jsem říkal, paní Müllerová, vše má svojí vnitřní logiku.


Po dnešku mi nějak schází, že chemik Kalousek ještě veřejně neprohlásil, konečně se zase vracíme k parlamentní demokracii, soudci jsou spravedliví. Pokud jde o občana Nečase, který z opatrnosti zůstal ústavním činitelem, má konečně svojí lásku doma. Sláva, konečně bude mít teplé večeře a objetí.


Vzhledem k tomu, že se domů, k rodinám dostali i ti významní vojenští zpravodajci, nebudou moci sice podávat zprávy nejen o paní Nečasové, ale i o ostatních občanech, jak se zavázali, pani Nagyové, ale to snad přežijí. Platy jim určitě zůstanou, akorát už asi nebudou velet, ale za ty peníze se to dá přežít, odměny určitě dostali taky.


Mám takový pocit, že ten Ištván je pracovitější, než ta Bradáčová, nejen, že je u výslechů, ale taky rozhoduje a nestěžuje si na soudy, že mu nevyjdou vstřict. Bojuje dál, to bude asi tím, že není seriálová postava, jako Katani v sukních.


Akorát ten DRát bude sedět dál, protože víno dostal přede dveřmi sněmovny. Někdo se holt umí narodit jako páni rebelové, někdo má holt smůlu, paní Müllerová.


Ještě jedna věc mě vyděsila, paní Müllerová, prezident vzkázal bývalé koalici, chcete-li premiéra, přineste 101 notářsky ověřených podpisů poslanců. Paní Němcové se to nelíbí, prý je to asi důsledek letní virózy prezidenta, nebo že by se bála o 101 hlasů? Ještě je tu jedna možnost, žádný notář prý neověří podpis bez osoby, která chce podpis ověřit, musíme doufat, že to není příčina neochoty podpisy ověřovat?


Vše jsem řekl našemu kocourovi, dali jsme mu jméno Horatio, po tom detektivovi z kriminálky Miami, to víte, pani Müllerová, je zrzavý, moudře se na mě podíval, zakroutil jen hlavou a šel lovit myši, to umí dost dobře, taky proto asi není v parlamentu.


Tomáš Mácha

Pozn. redakce: Autor článku je povoláním advokát

* * *

Koláže pro SeniorTip © Marie Zieglerová

 

 



Komentáře
Poslední komentář: 27.07.2013  12:57
 Datum
Jméno
Téma
 27.07.  12:57 Mara věřím, i když mi to jde ztěžka
 27.07.  11:40 janina
 27.07.  10:13 Milan Dubský Přání