Alchymie daguerrotypie
Pozn.redakce: Fotografování je také umění a tak určitě do této skupiny publikování také patří.
Daguerrotypie je první v praxi používanou fotografickou technikou Je vždy unikátem, každý obraz existuje v jediném exempláři. Proto jsou daguerrotypie mimořádně cenné. Obraz daguerrotypie leží jakoby nadýchnutý na samém povrchu kovové desky, není uložen v žádném pojidle, je velmi ostrý a jemně prokreslený a překvapuje četnými podrobnostmi v polotónech. Základním poznávacím znakem daguerrotypie je přecházení z pozitivu na negativ při jejím naklánění, přičemž na desce jako v zrcadle můžeme vidět sami sebe.
Technika je pojmenována na počest svého vynálezce Francouze Louise-Jacquese-Mandé Daguerra, který po spolupráci s J. N. Niépcem ji po předchozím oznámení prezentoval s technickými podrobnostmi 19. srpna 1839. Vzápětí byla vydána Daguerrova publikace s návodem i vyobrazením pomůcek ke zvládnutí procesu, který představovalo pět základních operací.
Základní operace:
Později ještě přistoupilo tónování zlatem, případně kolorování.
Daguerrotypický obrázek, který je tvořen částečkami amalgamu stříbra, je velmi choulostivý na dotek a musel se proto chránit sklem. Sklo se nesmělo dotýkat povrchu desky a bylo proto prokládáno paspartou. Vše bylo prachotěsně zalepeno a vkládáno do rámu nebo ozdobného pouzdra. Kvalitní adjustace byla nedílnou součástí díla.
Způsobem tvorby obrazu se proces daguerrotypie liší od všech ostatních běžně užívaných způsobů fotografie. Z hlediska vývoje zobrazování představovala daguerrotypie určitý spojovací článek mezi tradicí malířské portrétní miniatury, na níž adjustací i kompozicí daguerrotypie navazovaly a fotografií, jakožto novým zobrazovacím procesem. Daguerrotypie zahájila fotografickou éru lidstva, „epochy reprodukce“.
Pavel Scheufler
Magie za zrcadlem
Nově vzniklá galerie prezentuje to nejlepší z oblasti fotografie od jejího vzniku až po nejlepší fotografická díla současných autorů.
V rámci Prague Photo ve výstavní síni Mánes (od 29. 3. do 4. 4. 2010) vystavujeme tyto autory: František Drtikol, Jan Lauschmann, Jaroslav Rőssler, Drahomír Josef Růžička, František Skála, Josef Sudek a neznámé autory daguerrotypií.
Dále bude galerie prezentovat m.j. tyto autory:
Veronika Bromová, Karel Cudlín, František Drtikol, Eva Fuka, Dana Kyndrová, Markéta Luskačová, Pavel Mára, Miloň Novotný, Suzanne Pastor, Jan Šibík, Jindřich Štreit, Peter Župník…