Kojetín je jedním z místních částí Nového Jičína. První písemná zmínka o místní části je z roku 1497, kdy v této době náležel panství starojičínskému. V roce 1905 zde byla vybudována samostatná škola. Místní částí Nového Jičína se obec stala dne 1. září 1974. Nedaleko Kojetína byly nalezeny keltské historické předměty, které jsou důkazem přítomností Keltů.
Přírodní zajímavosti lze objevit i v místech, kde bychom to nečekali. Za mořským dnem se můžeme vypravit Podbeskydskou pahorkatinou do malých obcí Straník a Kojetín, které jsou součástí města Nový Jičín a leží stranou rušných komunikací.
Úzká asfaltová cesta při výjezdu z obce Straník nečekaně otevře ukázku podmořské sopečné činnosti z období spodní křídy (před 135 - 65 mil. let). Skalka, která se v podobě polštářové lávy vypíná ve strmém úbočí, dokládá sopečnou činnost pod hladinou moří: láva, tekoucí po strmých podmořských svazích se roztrhá, její části se hromadí na úpatí, při čemž bochníkové tvary jsou tmelené mladší lávou. Okraje bloků se hráškovitě rozpadají. Tato ukázka zajímavého geologického jevu je na ploše 0,23 ha chráněna od roku 1997 jako přírodní památka.
V horní části Skalky byla v roce 1892 vybudována mohutná Mariánská kaple. Při stavbě dvouramenného přístupového schodiště ke kapli byla část bloků Skalky odsekána. U cesty před Skalkou pak byl v roce 1902 postaven mohutný a malebný kamenný kříž.
V hluboce zařezaném korytě stranického potoka, který protéká dnem sevřeného údolí, lze pozorovat v odkryté stěně zvrstvené tufy až tufity těšínského komplexu. V nedalekém opuštěném lomu nad stranickým potokem je ve spodní části lomové stěny olivnický diabas, který vznikl jako podmořský příkrov. V lomu se až do 50. let 20. stol. těžil stavební kámen, používaný na úpravu cest. Nepoužívaný lom se proměnil ve smetiště. Po vyčištění zaplnila prohlubeň voda a dnes toto jezírko umožňuje rozmnožování některých druhů obojživelníků.
Pikritové mandlovce, jako důsledek podmořské sopečné činnosti v období spodní křídy, lze spatřit také v zářezu silnice nedaleké malé obce Kojetín v nadmořské výšce 490 m. Na stěnách odkryvu se vyvíjí přirozené skalní rostlinné společenstvo. Pro svou mimořádnou geologickou hodnotu byly i tyto stěny o ploše 0,035 ha vyhlášeny v roce 1997 za přírodní památku.
I samotná obec Kojetín je zajímavá. Vznikla v první polovině 13. stol., první písemná zpráva pochází z roku 1479. Je nejvýše položeným sídlem v Podbeskydí. Od roku 1974 je součástí Nového Jičína. V blízkosti obce se nachází archeologické naleziště Požaha. Objevené pravěké hradiště na rozloze asi 1 ha je považováno za nejdůležitější dosud známé naleziště tzv. "Půchovské kultury" na území Moravy. Kromě ručně vyráběné keramiky byl zde nalezen soubor 25 železných a bronzových spon z doby Haštalské (120 l. př. n. l.). Nálezy železné strusky svědčí o výrobě železa.
Touto málo známou, ale zajímavou krajinou vede "Naučná vlastivědná stezka Františka Palackého". Výchozím bodem je město Nový Jičín. Stezka prochází nejzajímavějšími úseky Podbeskydské pahorkatiny až k pramenům Zrzávky u Hostašovic. V nedalekých Hodslavicích je rodný dům Františka Palackého, proměněný na muzeum. Asi 10 km dlouhou trasu provází 21 informačních tabulí se zasvěceným výkladem přírodních zajímavostí dané lokality.