Chvála nepořádku a chaosu
Chválit tato dvě slova, nebo lépěji – to co představují, je samozřejmě drzost jako hrom. A tak mohu pouze doufat, že už mě „mí“ milí čtenáři a milé čtenářky znáte, a že mi tu drzost prominete…
Je klidně možné nebo i téměř jisté, že pod nepořádkem si představí každý něco jiného a toto slovo má i řadu synonym – od neladu přes chlív, binec a chaos až po jistou budovu neřesti s červenou lucernou. Já osobně mám rád a proto i chválím svůj malý bineček, ve kterém se ale docela vyznám. Samozřejmě neobdivuji Augiášovy chlévy, ale myslím, že např. následující nádherný bonmot se musí líbit každému. „Pořádek je pro idioty, inteligent chaos zvládne!“ A kdo by se nechtěl považovat za inteligenta, že?
Myslím, že jistě nejsem sám, komu dost vadí, když mu někdo jakkoliv uklidí ten jeho „přehledný binec“, ať už na pracovním stole, v zásuvkách či v nějaké dílně. Vždyť pak dotyčný inteligent po takovém cizím úklidu zcela jistě nenajde nikdy to, co právě potřebuje. Ale vysvětlujte to pořádkumilovným idiotům...
Ale vzhůru na chválu chaosu! To slovo je řeckého původu a má také více významů. Chaos je kupodivu i jedním z čínských bohů, politici a politologové tento pojem slučují s bezvládím a anarchií. Už ve starém Řecku a také v současné astronomii je chaosem míněna původní primární prázdnota, ze které vznikl vesmír, a teprve nepochopením prvních křesťanů mu byl přiřazen význam nepořádku.
Jednoznačně chvály hodný význam pak má chaos v matematice. Snad nikoho neodradím, když se to kraťoučce pokusím dokázat. Chaos v matematice znamená jisté zajímavě nepravidelné chování, které je velmi citlivé na počáteční podmínky. Vznikla i velmi složitá teorie chaosu, v níž existuje zajímavý tak zvaný „butterfly efekt“, podle kterého může pouhé mávnutí motýlích křídel na příklad v Jižní Americe vyvolat v zemské atmosféře zárodek tajfunu v Pacifiku! Zmapovat to je ale samozřejmě téměř nemožné.
V této teorii chaosu ale existují i přesné návody a postupy, podle kterých lze vyřešit některé typy úloh. Při nich se velké množství vstupních údajů převede do jednoho relativně malého čísla, které pak výrazně pomůže při vyhledávání položek v různých databázích, např. při srovnávání DNA a podobně.
Na tomto místě ale musím ve chválení chaosu rychle brzdit a pořádně svou chválu odlehčit. A protože výše uvedený bonmot o pořádkumilovných idiotech a inteligentech, kteří chaos zvládnou, je na výsost pravdivý, a protože svět kolem nás je takový, jaký je, pak to svědčí pouze o tom, že nám nevládnou žádní lumeni…
Že tato chvála patří mezi nejkratší, to jistě každý poznal, ale já se bohužel v tom chaosu písmen na klávesnici tak nějak unavil, takže to takhle dopadlo! Ale ten potencionální zakladatel tajfúnů je krásný, že?