Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Ingrid,
zítra Otýlie.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Aromaterapie - léčí tělo i duši

 

Aromaterapii bychom mohli odborně definovat jako řízené používání esenciálních vonných olejů k podpoře a zlepšení fyzické a duševní pohody. Esenciální oleje, nazývané taky silice, éterické oleje, aromatické oleje, jsou snadno se odpařující látky, které se přirozeně vyskytují v mnoha druzích rostlin. Jsou obsaženy v různých částech rostlin, nejčastěji oddenku (zázvor), listech (máta), pupenech (hřebíčkovec), květech (růže) a slupce plodů (citrusy). Jejich funkce ještě nejsou zcela objasněny, ale některé slouží jako lákadla pro hmyz, jiné mají funkci ochrannou, hojivou nebo obrannou. Silice se z rostlinných surovin získávají třemi základními technologickými postupy. Jsou to: destilace vodní parou, extrakce (vyluhování) a lisování. Většina rostlinných olejů a tuků pochází ze semen nebo plodů. Získávají se lisováním nebo extrakcí. Oleje lisované za studena jsou nejkvalitnější a nazývají se panenské. Rostlinné oleje slouží jako nosiče silic (ty se v nich dobře rozpouštějí), ale používají se taky samostatně. Pokud jsou použity zevně (k natírání na tělo), působí blahodárně při léčbě drobných poranění, ekzémů, regeneraci tkáně a podpoře cirkulace krve.

 

Co se týče historie aromaterapie,

sahá až k počátkům civilizace. Z dokladů starých kultur Sumerů, Asyřanů, Egypťanů, Řeků, Římanů a mnoha dalších poznáváme, jak velké bylo vědění o léčivých schopnostech rostlin a z nich získaných extraktů. Známé byly například cypřiš a myrha, které se používaly k přípravě mastí a parfémů. Později se aromaterapeutické přípravky využívaly k vnějšímu i vnitřnímu použití a kromě lékáren se vyráběly taky podomácku.

           

Jak je možné, že vůně působí na člověka?

Molekuly vonné látky jsou přinášeny proudem vzduchu k čichovým receptorům (t.j. čichovým buňkám). Ty jsou umístěny na sliznici v zúžené části nosu u stropu dutiny nosní. Tyto buňky jsou přímo napojeny na mozek. Je to jediné místo, kde se mozek stýká přímo s vnějším prostředím. Čichové nervy jsou spojeny s tou částí mozku, která hraje klíčovou roli při spouštění emocionálních reakcí, jako jsou radost, žal, hněv, náklonnost, ale i sexuální a erotické cítění. Tento systém je důležitý i pro uchování vzpomínek. Mozek v odpovědi na vnímaný pach může vyvolat různé reakce a to i ošetřující procesy. Může navodit zvýšení nebo snížení krevního tlaku, pocit tepla, chladu, osvěžení, uklidnění, povzbuzení i odstranit bolest hlavy. Jedna z funkcí čichu je i funkce varovná. Proto se při výběru silic spolehněte také na svůj nos a nevybírejte jen podle terapeutického účinku. Molekuly vonné látky se při vdechnutí dostanou až do plic a odtud do celého těla.

 

Použití silic k inhalaci

Nejčastěji se vonné silice používají do aromalamp. Do misky naplněné vodou se kápne 4-8 kapek  silice a pod miskou se zapálí svíčka. Zahříváním se odpařování silice urychlí a ta nádherně provoní okolní prostor. Silice se může taky nakapat na směs suchých květů nebo přidat do saunových a koupelových směsí.

 

Použití silic k masážím

Dotek stejně jako vůně působí na naši psychiku, ale i na fyzickou stránku. Pokud jsou silice neseny vhodným nosičem (např. mastí nebo olejem), dokáže je lidská pokožka velmi dobře vstřebat. Látky se dostanou až k cévkám a tudy do celého těla a spolu s příjemnou vůní a masáží působí celkově příznivě na naše tělo. Během masáže dochází k povzbuzení krevního oběhu, zmírnění svalového napětí, relaxaci a odpočinku. Masážní olej si můžeme jednoduše připravit i sami. Do základního rostlinného oleje (např. slunečnicového, olivového, mandlového) přidáme určitý poměr silic. Do 100ml základního masážního oleje přidáme 30-90 kapek silice. Sami doma si můžeme jednoduše připravit i koupelovou směs. Do 1dcl mléka nebo na lžíci medu nakapeme 3-10 kapek silice a přidáme do koupele. Silice se tak lépe rozpouští a proniká do těla.

 

Rizikové faktory užívání silic

Při nesprávném užití a hlavně dávkování rostlinných silic můžou nastat vážné obtíže. Místo očekávaného účinku se dostaví stav opačný. Proto buďte při výběru silic opatrní a dodržujte vždy uvedené dávkování. Některé silice mohou ve vyšší koncentraci způsobit například bolest hlavy. Uvádím zde výběr některých případů, kdy je užívání některých silic nevhodné:

silice nevhodné při epilepsii: cypřiš, fenykl, jalovec, pelyněk rozmarýn, skořice, zázvor

silice nevhodné při homeopatické léčbě: kafr, máta peprná, máta kadeřavá

silice způsobující křeče při předávkování: fenykl, yzop

silice nevhodné při akutních ledvinových obtížích: jalovec, kmín, santal

silice nevhodné při nízkém krevním tlaku: levandule

silice působící ve vyšších koncentracích omamně: anýz, eukalyptus, fenykl, ylang-ylang

silice, které mohou působit podráždění pokožky: bříza, černý pepř, mateřídouška, skořice, tymián, vavřín

silice, které mohou být ve vyšších dávkách toxické: fenykl, muškátový ořech, šalvěj lékařská, puškvorec

silice nevhodné při vysokém krevním tlaku: cypřiš, kafr, muškátový ořech, rozmarýn

silice nevhodné v těhotenství: bazalka, cedr, jalovec, majoránka, muškátový ořech, oregano, pelyněk, petržel, rozmarýn, santal

silice nevhodné pro malé děti: kafr, máta peprná, muškátový ořech, pelyněk, rozmarýn

 

Přehledné užití silic:

apatie: jasmín, mandarinka, máta, rozmarýn, skořice, šalvěj

agresivitu zmírňuje: mandarinka, violka, ylang-ylang

deprese: borovice, citronela, grep, heřmánek, jasmín, kmín, levandule, mateřídouška, moschus, růže, santal, třezalka, tymián, vanilka, violka, ylang-ylang

koncentraci pozornosti podporuje: bazalka, borovice, citron, citronela, eukalyptus, máta, rozmarýn, ylang-ylang

melancholii zmírňuje: bergamot, jasmín, mandarinka, meduňka, moschus, ylang-ylang

napětí zmírňuje: bergamot, hařmánek, iris, levandule, mandarinka, meduňka, růže, šalvěj, ylang-ylang

nervozitu zmírňuje: cypřiš, heřmánek, levandule, mandarinka, med, pomeranč

paměť podporuje: cedr, meduňka, rozmarýn, tymián, ylang-ylang

psychiku posiluje: andělika, bazalka, kozlík

stres zmírňuje: cedr, jalovec, pomeranč, růže

únavu, ospalost zmírňuje: cedr, citron, grep, máta, pomeranč

úzkost zmírňuje: bazalka, heřmánek, jasmín, lavandule, růže

zoufalství zmírňuje: citron, jasmín, levandule, meduňka, rozmarýn, tymián, ylang-ylang

 

Jana Marečková



Komentáře
Poslední komentář: 28.03.2005  11:06
 Datum
Jméno
Téma
 28.03.  11:06 Alena Ano potřebuji