Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Miloš,
zítra Zora.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Po stopách egyptských faraónů do Brna

Pro toho, kdo letos nemůže nebo nechce z jakýchkoli důvodů cestovat v létě o prázdninách či dovolených do ciziny, se naskýtá u nás jedna zajímavá možnost. Udělat si na jeden den výlet do Egypta. A to celkem levně, pohodlně a bez problémů se zpožděnými letadly a všelikými dalšími nepříjemnostmi. Až do konce září. A tak jsem neváhal využít tuto možnost a vydal jsem se za podrobnějšími poznatky z dávné říše egyptských vládců přímo za tím nejznámějším z nich - do Brna.

Tady totiž na brněnském výstavišti probíhá právě velká a hodně zajímavá výstava, putující světem. Má název "TUTANCHAMON - Jeho hrobka a poklady" a na rozsáhlé ploše s mnoha sály soustřeďuje na dva tisíce předmětů z doby faraóna, který vládl velice mladý - nastoupil na trůn v pouhých devíti letech a zemřel, když mu bylo devatenáct. 

 

Neproslavil se žádnými hrdinskými činy, ale vlastně až tisíce let po své smrti obrovským a nádherným zlatým pokladem z posmrtné výbavy, který byl nalezen v jeho hrobce právě před sto lety. V roce 1922 do ní vstoupil archeolog Carter s lordem Carnarwonem. Věří se, že "zlatý faraón" střeží svou hrobku a její poklady i dávno po smrti a že ti, kdo do ní potom vstoupili a narušili tak jeho klid, brzy zemřeli. Tady v Brně se toho dnes nikdo už bát nemusí. Jedná se o repliku hrobky, kterou návštěvníci uvidí právě tak, jak vypadala v době objevení i s hromadou věcí, které měly faraóna provázet do posmrtného života. 
 
  
             
K vidění je slavný sarkofág se zlatou rakví, vzácná pohřební komora, zdobená reliéfy - to vše provázeno nástěnnými malbami a mnoha vysvětlivkami o životě egyptských vládců. Vše je doplněno zajímavým krátkým filmem o objevení hrobky. A samozřejmě nechybějí tu sály se sochami vládce, jeho ženy, dětí a služebníků, kteří ho mají provázet na cestě do posmrtného života. Jak objasňují pořadatelé, předměty na výstavě jsou sice replikami nevýslovně vzácných originálů, ale prakticky se od nich neliší, protože byly pro výstavní potřeby zhotovovány po- léta egyptskými umělci pod pečlivým dohledem archeologů a dalších odborníků. 

 
              
Jen tak je možné uspořádat něco takového, jako je tato výstava. Oceňuji to už proto, že jsem v egyptských muzeích viděl leckteré z původních předmětů a vypadá to, že se ty zde vystavené od originálů nijak neliší. Dávám palec nahoru pro egyptské řemeslníky a procházím s mnoha lidmi i nadšenou mládeží další sály. Je tady faraónův válečný vůz i s výzbrojí a jen o kus dál nádherný zlacený a překrásně zdobený trůn. A vládcova zlatá a bohatě zdobená čelenka a mnoho dalších šperků, nalezených také v Tutanchamonově hrobce. Rozsáhlost expozic je opravdu ohromující. Pro toho, kdo Egypt navštívil nejen kvůli přírodě a moři, ale i za poznáním památek a historie, je tahle výstava báječným doplněním dřívějších poznatků. Tady oceňuji i neomezenou možnost fotografovat - to v káhirském muzeu ani v hrobkách nebylo možné.

 
  

A ten, kdo se k návštěvě Egypta teprve chystá, najde v této pěkné výstavě určitě bohaté zdroje inspirace.
 
 
 Vladimír Kříž
 
* * *
Zdroj: www.ingema.net; Internet Geographic Magazine

Zobrazit všechny články autora

Pozn. redakce: Velkolepá výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady. Koná se na Výstavišti Brno v pavilonu C. Otevřena je do 30. září 2022.
Tato jedinečná výstava Vám nabídne dokonalý pohled do historie starověkého Egypta. Vydáte se na fascinující cestu za faraonem Tutanchamonem. Projdete si jeho pohřební komory a objevíte zlaté poklady přesně tak,  jak byly odhaleny v roce 1922 Howardem Carterem.  Přesně 100 let po senzačním objevu Tutanchamonovy hrobky, který nadchl celý svět, představuje tato výstava jedinečným způsobem příběh mladičkého faraona. Na ploše větší než 2 000 m² na Vás čeká více než tisíc exponátů, grafik a videí. 

​Výstava je otevřena denně!  Akce pro seniorské skupiny od pondělí do pátku!  Vstupenky za zvýhodněnou cenu 220 Kč (vstupenky@jvsgroup.cz)


Komentáře
Poslední komentář: 19.07.2022  21:07
 Datum
Jméno
Téma
 19.07.  21:07 Vesuviana
 19.07.  17:41 Jaroslava