Magická svatojánská noc
Noc z 21. na 22. června se nazývá Svatojánská - podle církevních svátků je však svázána až se svátkem Jana Křtitele, tj. s nocí z 23. na 24. června. Svatojánská noc je lidový svátek, který navazuje na letní slunovrat.
Charakteristické pro tuto noc jsou svatojánské ohně, pálené na kopcích. Mají představovat symboliku slunce, které právě je v době letního slunovratu nejsilnější. Tyto ohně si všichni pamatujeme z dětství, kdy jsme je rádi přeskakovali. Někde se také zapalovala košťata.
Svatojánská noc je magický čas, který údajně odkrývá poklady a také spojuje milence. Právě v tento čas fungují i různá kouzla - známé je například to, že ten, kdo touží po neviditelnosti, si o této noci má nasbírat semínka kapradí. Musí to však udělat tak, aniž se by se jich dotkl. Semínko zlatého kapradí prý však také přivolává lásku. Říká se, že ten kdo dokáže otevřít své srdce a nesetrvává v zajetých kolejích svého myšlení, může zažít neuvěřitelné věci.
Zkrátka, svatojánská noc se týká kouzlení, zvláště pak je důležitá milostná magie. Věří se v „devatero bylin“, kdy dívka z květů natrhaných v noci tajně na louce uvine věneček a pak s jeho pomocí učaruje svému milému, o kterém sní, že si ji vezme.
O svatojánské noci se to také podle pověstí hemží bludičkami a lesními pannami. Ty je prý možné spatřit tuto noc při tanci v lesích, na loukách a také v blízkosti bažin. Člověk, který má ale dobré srdce, se jich prý bát nemusí. Naopak člověku zlému a závistivému v tento okamžik hrozí smrt.
A aby toho nebylo málo, také se říká, že o svatojánské noci se otevírají skály, rozestupuje se zem, a proto je možné najít poklad – to ale dokáže jen ten, který je „vyvolený“. Tím se stane každý, kdo s úderem půlnoci najde kvetoucí kapradí, které vyzařuje zlaté světlo tzv. „zlaté kapradí“. Pak pod kapradí je nutné položit bílý šat a květ do něj musí spadnout. Pokud potom bude květ nosit neustále při sobě, stane se nejen neviditelným, ale také porozumí řeči zvířat, ptáků a stromů. Ale pozor (!) pokud poklad skutečně najde a zabrání všem nástrahám čarodějnic i bludiček, může si z něj však vzít jen tolik, kolik sám unese.
Bylinky o svatojánské noci získávají zvláštní moc. Bylinky díky jejímu kouzlu získávají největší léčebnou sílu. A proto je dříve bylinářky sbíraly právě v tuto dobu. Obzvlášť silná moc byla přisuzována pelyňku a říkalo se, že pokud člověk v tuto magickou noc spálí ratolest pelyňku, zajistí mu to ochranu před zlem na celý další rok. Za nejúčinnější se však považovalo mít rostlinu chvíli na těle a pak ji vhodit do ohně, který se o svatojánské noci zapaloval.
Magický čas „kouzel“ však nahrává nejen pozitivním silám, ale je třeba dát si pozor i na ty negativní, které také nabírají na síle. A největší sílu nad námi mohou získat zvláště tehdy, když budeme nadměrně holdovat alkoholu.