Květnoví patroni SVATÝ STANISLAV * 1010-1030 + 1079 ; svátek 5. května
Svatý Stanislav pochází z polské šlechtické rodiny, vzdělával se v Hnězdnu. Byl vysvěcen na kněze, stal se kanovníkem v Krakově a posléze biskupem. Byl to vlídný muž, který dovedl neúnavně kázat. Osudným se mu stal střet s polským králem Boleslavem II, zvaným též Krutý, když ho káral za jeho četná násilí. Boleslav Stanislava sám zavraždil přímo v chrámu, nato papež Řehoř uvalil na Polsko klatbu a Boleslav byl ze země vyhnán. Stanislav byl prohlášen svatým, papežem Inocencem IV v letech 1253-1254.
Patron
Svatý Stanislav, biskup a mučedník je národním světcem Polska, jeho patronem.
Je přímluvcem za Ukrajinu, Litvu a Bělorusko.
Pranostiky
Na svatého Stanislava napase se kůň i kráva. Len vysetý na svatého Stanislava hodně příze i hlávek dává. Stanislávek- daří hlávek a přediva.
Na svatého Stanislava mají brambory svátek (sázení brambor ve vyšších polohách). Na svatého Stanislava ve stodole pusto, v poli sláva.
SVATÝ PANKRÁC * asi 290 + asi 304; svátek 12. května
Narozen v Malé Asii (dnešním Turecku). O jeho životě mnoho nevíme – již jako čtrnáctiletý byl v Římě sťat za Diokleciánova pronásledování křesťanů. Byl pohřben na Via Aurelia v Římě a nad jeho hrobem nechal papež Symmachus kolem roku 500 zbudovat chrám. Pankrác bývá zařazován mezi 14 svatých pomocníků v nouzi.
Patron
Pankrác je patronem prvokomunikantů, dětí, mladých, a též rostlin a květů.
Je pomocníkem proti bolestem hlavy a proti křečím.
Pankrác je zastáncem proti křivé přísaze a křivému svědectví.
Pranostiky
Pankrácova nepohoda - vinohradům výhoda. Pankrác, Servác, Bonifác – ledoví muži, spalují mrazem ovoce i růži. Nezamrazí-li ledoví bratři, Pankrác, Servác a Bonifác, alespoň zastudí.
SVATÝ SERVÁC * ve 4.století + 384; svátek 13. května
Vysvěcen na kněze stal se biskupem a zemřel jako mučedník v holandskémn Maastrichtu. Nad jeho hrobem byl postaven chrám, nejstarší v Holandsku. Každých sedm let se pořádá na jeho počest posvátná pouť a to již od 14.století.
Patron
Svatý Servác je patronem zámečníků a stolařů.
Je pomocníkem proti bolestem nohou, proti horečce. Také proti ochrnutí zvířat a proti soužení s myšmi a potkany.
Pankrác je překvapivě záštitou proti škodám z mrazu.
Pranostiky
Můžeš-li dobře činiti s panem Servaciusem, na Bonifaciuse nezapomínej. Svatí Pankráci, Serváci a Bonifáci, vás se bojí všici sedláci. Pominou zmrzlíci, pominou mrazíci. Deště ledových mužů kazí obilí.
SVATÝ BONIFÁC * 3. století n.l. + 306-307; svátek 14. května
Žil jako správce v domě bohaté Římanky Aglaji, oba byli křesťany. Bonifác se vypravil do Malé Asie, aby tu získal ostatky svatých, ale sám se stal obětí pronásledování křesťanů v Tarsu, rodišti apoštola Pavla. Je pohřben v Římě u Latinské cesty; Aglaja nechala nad jeho hrobem postavit svatyni a své jmění rozdala chudým.
Patron
Patron kláštera svatého Bonifáce a Alexia na římském Aventinu.
Pranostiky
Na Pankráce, Serváce a Bonifáce bývá chladno na polní práce. Pankrác, Servác, Bonifác – studení bratři, přinesou chladna jak se patří. Ledoví muži u nás jsou tři: Pankrác,. Servác, Bonifác a jejich kuchařkou je Žofie. Na svatého Pankráce, Serváce a Bonifáce pršky nejjistější bývají.
SVATÁ ŽOFIE * ve 3.století + 305; svátek 15. května
O jejím životě mnoho nevíme, jen to, že byla popravena na samém vrcholu Diokleciánova vraždění křesťanů. Okolo roku 846 byly její ostatky přeneseny do chrámu Martina Ai Monti v Římě, kde jsou uloženy pod hlavním oltářem.
Patronka
Svatá Žofie je záštitou proti pozdním mrazům. Žofie je také přímluvkyní za růst polních plodin.
Pranostiky
Svatá Žofie je kuchařka ledových mužů a nezůstává tomu nic dlužna. Svatá Žofie nemívá v oblibě květy. Svatá Žofie políčka zalije. Den svaté Žofie, jistý déšť. Prší-li na svatou Žofii, neurodí se víno. Déšť svaté Žofie švestky ubije.