Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vladislav,
zítra Doubravka.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Støípky z mocnáøství


vám nabízíme neuèesanì a na pøeskáèku. Kyvadlo odporu k Rakousku se u¾ pøesunulo na opaènou stranu, a tak i ty støípky jsou spíše vlídné a úsmìvné…

 

Franta Procházka - (III.)


Na úvod bych mìl asi vysvìtlit, jak ta pøezdívka vznikla. Kdy¾ se otevíral v roce 1901 nový most, dnešní most Legií, noviny uveøejnily fotografii císaøe s titulkem: Procházka po mostì. No, a proto¾e Èeši vùbec a Pra¾ané zvláš» nemìli císaøe v oblibì, tato pøezdívka se ujala.


Císaø se nikdy nenechal korunovat na èeského krále ani na císaøe rakouského, patrnì si na korunovace nepotrpìl.


V minulém vyprávìní jsme se s ním rozlouèili v dobì, kdy mu bylo témìø šedesát. Byl velmi zdrcen ztrátou vlastního syna, ztrátou záhadnou, dodnes úplnì nevysvìtlenou, mimoøádnì tragickou. Nebylo to ovšem poslední tragické zastavení na Kalvárii jeho ¾ivota. K jeho milované, aè velmi podivné Sissi se èasem vrátím, ale jejich vztah asi nejlépe charakterizuje úryvek z jeho dopisu man¾elce z roku 1893:
„Buï i v nadcházejícím roce shovívavá k mému stáøí a mému pøibývajícímu hloupnutí. Tvá dobrota a starostlivost a pøátelství pøítelkynì jsou jediné svìtlé body v mém smutném ¾ivotì.“


Peèlivìjší ètenáøi si mo¾ná vzpomenou, ¾e císaø byl dosazen na trùn jako osmnáctiletý v prosinci revoluèního roku 1848. A tak se chystaly velké oslavy 50 let na císaøském trùnu. Jenom¾e císaø míní, ¾ivot mìní. Italský anarchista ukonèil ¾ivot neš»astné císaøovny v ¾enevském pøístavu pilníkem v záøí tého¾ roku, na nìj¾ se chystaly velké oslavy, 1898. A tak ani tahle sláva nebyla císaøi dopøána. Co¾ nebudu na tom svìtì ušetøen vùbec nièeho?! Vykøikl prý po zprávì o smrti milované Sissi.
Nikdo neví, èím mi tato ¾ena byla.


Uzavøela se další smutná kapitola opuštìného a osamìlého vladaøe. Pøipomeòme si tady, ¾e Masarykùv dávný pøítel, Machar, mu na sklonku jeho ¾ivota vyèítal Franc Josefovský syndrom. Po osmdesátce a vlastnì sám. Ale to pøedbíhám, císaøi teprve táhlo na sedmdesátku, zdá se, ¾e byl tìlesnì docela zdatný, poøád ovšem velmi konzervativní. Odmítal splachovací záchod, telefon, a po první jízdì autem konstatoval:
Bylo to docela hezké, ale moji konì jsou mi pøece jen milejší.


V Evropì se schylovalo ke konfliktùm a císaø si to uvìdomoval, ale velký váleèník nebyl nikdy. Moje politika je politikou míru. Této politice se musí všichni pøizpùsobit. V tomto smyslu vede mùj ministr zahranièí mou politiku. Je mo¾né, ¾e k válce dojde. Bude však vedena teprve tehdy, a¾ nás Itálie napadne. Dokud nás nenapadne, válku nepovedeme… øíkal ještì v roce 1908.


Èemu ale zabránit nedokázal, to byly èesko-nìmecké bouøe v Praze. František Josef nejednou varoval pøed pøibývajícím èesko-nìmeckými nacionálními vášnìmi. Jeho snaha byla ovšem pøedem odsouzena k nezdaru, všechny dobøe mínìné apely znìly do prázdna. Nad Prahou bylo vyhlášeno stanné právo – krutou ironií osudu právì v den 60. výroèí jeho nástupu na trùn, 2. prosince 1908… Starému Procházkovi prostì nepøálo štìstí.


Pøitom ještì o rok døíve mohl právem prohlásit:
Bylo Mnì dopøáno bdíti nad Prahou od prvních poèátkù velkomìstského rozvoje a¾ k dnešnímu rozkvìtu; všude vidìl jsem tísnivé hradby, které nyní, díky zdatnosti obou národù, ustoupily mocnému a rušnému rozmachu…


Pletichy protivníka plného nenávisti nutí Mne, abych na obranu cti Svého mocnáøství, na ochranu jeho vá¾nosti a moci k zabezpeèení jeho dr¾avy po dlouhých letech míru chopil se meèe…


Spìjeme pochopitelnì a s ¾eleznou logikou k roku 1914 a k prohlášení Mým národùm. V této vá¾né chvíli Jsem si plnì vìdom celého dosahu Svého rozhodnutí a Své zodpovìdnosti pøed Všemohoucím. Vše jsem prozkoumal a uvá¾il. S klidným svìdomím nastupuji cestu, kterou mi povinnost vykazuje… (28 èervence 1914).
O dùsledcích toho uvá¾livého rozhodnutí vypovídají pomníèky v ka¾dé èeské vesnièce. Ale nechci soudit staøièkého mocnáøe. On asi o válku opravdu nestál. Od prvních dnù války pøestal jíst bílé peèivo a naøídil, aby se servíroval jen èerný chléb. I kdy¾ pøišly dìti nebo jiní hosté, toto pravidlo se neporušovalo.


Èas starého císaøe se naplòoval. Zùstával poøád vìrným nejvyšším úøedníkem své øíše. 21.listopadu 1916 vstal umírající panovník tak jako v¾dy, o pùl ètvrté ráno. S námahou sedl k psacímu stolu a zaèal pracovat. Viditelnì chøadnoucími mocnáøovi zavolali dvorního faráøe preláta Seydla, k jeho¾ pøekvapení ho na smrt nemocný František Josef pøivítal vzpøímenì uprostøed místnosti. Kolem tøinácté hodiny došlo k výraznému zhoršení zdravotního stavu, odmítl však ulehnout a v 16:00 se znovu posadil k psacímu stolu, aby pracoval. Kdy¾ mu nakonec vyèerpáním vypadlo pero z ruky a marnì se pokoušel sebrat sílu, poskládal rezignovanì svá akta a opatrnì ulo¾il do pøíruèní mapy. Teprve pak ho vìrný komorník Eugen Ketterl mohl doprovodit do postele. „Nejsem se svou prací hotov, zítra mne vzbuïte o pùl ètvrté ráno jako obvykle.“ Vìrný komorník ho u¾ neprobudil.


Byla to š»astná doba, tak velká a neobyèejná, ¾e snad uplynou staletí, ne¾ lidstvo pozná jí nìco rovnocenného… Pøevá¾ná èást toho, èím ¾ijeme a pyšníme se jako národ kulturní, byla nám dána v této dobì… Takhle vzpomínal na zesnulého císaøe cenìný historik Josef Pekaø na smuteèním shromá¾dìní pra¾ské univerzity po císaøovì smrti. Asi bych to podepsal i dnes. Èeský kulturní národ se obrodil v dobì panování trochu posmívaného Franty Procházky.


Josef Hejna

* * *
Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 15.12.2013  22:44
 Datum
Jméno
Téma
 15.12.  22:44 Inka
 15.12.  18:51 autor
 15.12.  18:13 Blanka B.
 15.12.  16:37 Von
 15.12.  16:11 ferbl
 14.12.  12:01 Jarek
 14.12.  09:54 LenkaP
 14.12.  09:43 KarlaA