Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zora,
zítra Ingrid.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Posázaví – Hornopožárský les


Hornopožárský les - velkou pozornost této oblasti věnoval také v minulosti hrabě d´Este, který zde vybudoval mimo jiné i celou řadu cest lemovaných stromořadím, loveckých zámečků i obor. S některými se můžeme setkat i v současném čase, i když do původní podoby mají velice daleko. Nejpatrnější pozůstatky uvidí ten, kdo jde pěšky a navštíví oblast Hornopožárského lesu. Kdo bude mít štěstí, může se dostat zde i do obory Březka, která se v posledních letech zaměřuje na chov daňků, kterých zde bývá okolo 130 kusů. Nesmíme se však domnívat, že je zde uvidíme jako v Zoo. I zde si je musíme najít a vystopovat.

 


Komu by se to však nepodařilo, nemusí být zklamán, neb obora sama o sobě je nesmírně zajímavá v jakémkoli roční období. Jistě jsou zde silným zážitkem k vidění například kvetoucí kaštany. Kaštany pak v zimě poskytují vyhledávanou potravu zvěři společně se žaludy a bukvicemi.

 


Kdo navštíví nějakou hájenku, nebo lovecký zámeček, nejlépe však zámek Konopiště, může obdivovat trofeje ze zdejších lesů nejen z doby hraběte d´Este, ale i pozdějšího období.

 


Grybla - je nejvyšším místem této lokality 513,5m/m je místo se zvláštním názvem - Grybla. Zdejší lokalita je od r. 1985 vyhlášena jako přírodní rezervace, především pro přirozené porosty bukových doubrav a dubových bučin s bohatým bylinným patrem a s výskytem významných druhů ptáků. K vidění jsou zde také skalní útvary a balvany biolitické žuly.

 


Najdeme zde také tvrziště, které je pravděpodobně Keltského původu a Panskou skálu, která nám nabídne nejen místo v altánku k odpočinku, ale také docela přijatelnou vyhlídku mezi nově zhotovenými průseky v lese.

 


Zdroj informací: turistická mapa a muzeum v Jílovém u Prahy.


Text a foto: Luděk Horký

* * *

Zobrazit všechny články autora



Komentáře
Poslední komentář: 12.12.2013  07:59
 Datum
Jméno
Téma
 12.12.  07:59 Vesuvanka díky
 12.12.  06:43 LenkaP