Tichý zloděj kostí
ročně v tuzemsku přepadá 700 tisíc lidí
Osteoporóza – nemoc řídnutí kostí, kterou v České republice trpí téměř půl milionu žen a 200 tisíc mužů, je nebezpečná svou plíživostí a zpočátku takřka nulovými signály. I přes veškerý medicínský pokrok v tuzemsku meziročně vzrostl počet nemocných.
Letos si tohoto „tichého nepřítele“ připomenou odborníci i laická veřejnost 20. října - na tento den totiž připadá Světový den osteoporózy.
Osteoporóza je systémové onemocnění skeletu, vedoucí ke zvýšené křehkosti kostí a ke zlomeninám. Často se jí říká „tichý zloděj kostí“ a v naprosté většině se projevuje u lidí starších 50 let.
„Ubývá-li kostní hmoty pomalu, je to přirozené a nic vážného se neděje. Problém nastává, řídne-li rychleji, než by měla. Osteoporóza je výsledkem nerovnováhy mezi
odbouráváním a novým tvořením kosti,“ vysvětlil MUDr. Milan Cabrnoch z Českého národního fóra proti osteoporóze. V rámci prevence a včasného zjištění nemoci si letos mohou lidé přijít změřit do vybraných obchodních center hustotu svých kostí osobně. Měření pomocí speciálního přístroje denzitometru probíhá o víkendech v Centrech zdraví v Praze, Jihlavě, Brně a Ostravě. Do dnešního dne bylo již změřeno několik set zájemců a lidé s podezřením na osteoporózu byli odesláni na speciální vyšetření.
Ročně v ČR prodělá osteoporotickou zlomeninu krčku stehenní kosti 14 tisíc žen a 7 tisíc mužů. Za posledních 20 let se tak jejich počet zdvojnásobil. „Pro lepší představu lze říci, že každých 30 minut utrpí takovou frakturu jeden člověk. 20 procent z těchto lidí do jednoho roku umírá vinou zdravotních následků úrazu, dalších 50 procent z přeživších zůstává do konce svých dnů handicapováno,“ podotkl MUDr. Cabrnoch. Léčen je pouhý zlomek postižených. Zatímco před 20 lety byla osteoporóza prakticky neléčitelná, v současnosti může řada odborností (osteologové, gynekologové, ortopedi, revmatologové, internisté) osteoporózu diagnostikovat a léčit. Ideální je jejich spolupráce u komplikovaných případů se specializovanými pracovišti – osteocentry.
V zemích Evropské unie prodělalo v roce 2000 zlomeninu krčku stehenní kosti 414 tisíc lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že v roce 2050 vzroste toto číslo již na 972 tisíc. U žen je tak očekáván nárůst o 240 procent a u mužů dokonce o 310 procent.
Zvrátit další nepříznivý vývoj lze podle Českého národního fóra proti osteoporóze pouze jedním způsobem – prevencí podpořenou dostatečnou osvětovou kampaní jak mezi laiky, tak mezi odborníky.
Riziko osteoporózy lze nejvíce ovlivnit v dětství a mládí, především stravou, která by měla obsahovat vápník a látky, které jsou důležité pro ukládání vápníku do kostní hmoty. Nezanedbatelnou položkou, jak si vytvořit dobrý kosterní základ, je pohyb na čerstvém vzduchu.
České národní fórum proti osteoporóze
České národní fórum proti osteoporóze (ČNFO) bylo založeno v červnu roku 2005 jako organizace propojující lékaře, pacienty, představitele veřejné správy a zdravotních pojišťoven. Jeho cílem je zvyšování obecného povědomí o příčinách, možnostech prevence, diagnostiky a léčby osteoporózy.
ČNFO úzce spolupracuje s Mezinárodní nadací proti osteoporóze (The International Osteoporosis Foundation – IOF). Tato nevládní organizace reprezentuje nadnárodní aliance pacientů, vědců a lékařů. V současnosti má 179 členů a působí v 84 zemích světa. IOF vznikla v roce 1998 a jejím hlavním úkolem bylo a je upozornit nejširší veřejnost na fenomén osteoporózy. Ve své činnosti se především zaměřuje na prevenci osteoporotických fraktur a zlepšení podmínek pro pacienty. Jedním z nástrojů IOF je i podpora národních osteoporotických společností.