Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Běla,
zítra Slavomír.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Tai chi - cvičení pro tělo i duši
aneb „Nikdy není pozdě!“


Lidé litují, jak špatně využili času, který je už za nimi, ale to je nepřivede k tomu, aby lépe využili času, který jim k životu zbývá.
Jean de La Bruyére


Tai chi, jistě jste někdy tento výraz zaslechli. Budete-li se o toto cvičení zajímat více, objeví se před vámi jiný pohled na váš svět. Tai chi je cvičení pro každého, kdo chce něco udělat pro své fyzické i duševní zdraví a pohodu. Tai chi nebo prostě „taj či“ je jedna z forem čínského bojové umění, které je oblíbené nejen jako účinná sebeobrana, ale především jako relaxační a zdravotní cvičení. Je založeno na kombinaci dechových a pohybových technik a harmonizuje mysl a tělo.


Cvičí se velmi pomalými pohyby, a v dobře provedeném cvičení mizí hranice mezi obranou a útokem, mezi tělem a myslí, mezi klidem a pohybem a cvičení dostává meditační podobu. Je vhodné pro všechny věkové kategorie a každý, i ten co teprve začíná, brzy pocítí jeho příznivé účinky ovlivňující fyzickou i psychickou stránku. Tai chi zvládne každý, kdo je schopen aspoň chůze. Věk, kondice, zvláštní schopnosti, předchozí dovednosti - nic z toho není důležité a nemá význam. Jediné, co potřebujete, je chuť cvičit. Cvičení Tai chi vás protáhne, uvolní, posílí fyzicky i psychicky, nevyžaduje žádné velké úsilí, a proto je vhodné i pro méně pohyblivé lidi.


Když jsem loni v létě s Tai chi začínala, nevěděla jsem příliš do čeho vlastně jdu, ale byla jsem odhodlaná se je naučit. Cvičení jsem postupně naprosto propadla, a tak jsem se rozhodla se s vámi o své dojmy podělit. Už na první pohled vypadá cvičení velmi nezvykle. Jsou to pomalé, klidné a plynulé pohyby. Cvičící má soustředěný výraz a jeho tělo provádí cviky, které tak trochu připomínají pohyb ve vodě. Jde o velmi přesné pohyby, které mají svou posloupnost a účel. Jejich zvládnutí a následné pravidelné cvičení pomohlo a pomáhá bezpočtu lidí.


V Ostravě se nabízí hodně možností, kde začít cvičit. Já jsem si náhodně jednu z nich vybrala a zdá se, že jsem měla šťastnou ruku. Aby mé povídání nebylo jednostranné, tak jsem na jednom víkendovém cvičení v příjemném prostředí Beskyd vyzpovídala také několik svých kolegů a požádala je, aby vyjádřili své pocity.


Položila jsem jim tyto otázky:
1. Jak (kde) jste se o Tai chi dozvěděli?
2. Proč jsem se dal(a) na Tai chi?
3. Co Vás osobně na Tai chi baví nejvíce?


Dana K.
O Tai chi jsem věděla už dříve. Zúčastnila jsem se Tai chi rozcviček v Itálii u moře, kde jsme mávali rukama ve vodě a chytali pomyslný míč. Měla jsem pocit, že je to jen "mávání" rukama. Byl to jakýsi pomalejší aerobic.
Hanka - kolegyně z práce, je velká propagátorka tohoto cvičení, neodolala jsem pozvání na seminář, abych do tajů Tai chi více vnikla. Motivovalo mě hlavně to, že se celkově potřebuji zklidnit a naučit se relaxovat.
Ještě nemohu mluvit o "bavení", protože sestavu se zatím učím. Velice pozitivní je to, že při cvičení je člověk závislý pouze na sobě a svých prožitcích. Může cvičit kdekoliv, také v přírodě, což jsem na semináři velice ocenila.


Luděk K.

- Obecné povědomí o obsahu a náplni cvičení jsem měl. Školu jsem si vybíral pocitově pomocí internetových vyhledávačů. A vybral jsem dobře...
- Chtěl jsem provést zásadní změny dosavadních životních návyků a pravidelné cvičení tohoto typu se mi zdálo ideální. Měl jsem ze sedavého zaměstnání a celkového nedostatku pohybu. již značné problémy s páteří. Těchto potíží jsem se zbavil již po půl roce cvičení…
- Dokonale propracovaná metodika cvičení, u které se rozhýbe opravdu každý sval, spojení cvičení s celkovým filosofickým náhledem na svět, bojová stránka cvičení. Ze cvičení si kromě patřičného potýrání těla zvláště cením zlepšení motoriky, koordinace a celkové hybnosti těla. Cvičení pak provázejí pro mě donedávna naprosto netušené "energetické" zážitky. Zcela zvláštní kategorií je pak cvičení se zbraní - přímým mečem, které je zcela jiným zážitkem než běžné formy.


Danuše P.
- O Tai chi jsem se dozvěděla z letáčku ve schránce.
- Líbí se mi jeho bojový nádech a hlavně jsem chtěla vzhledem k věku pravidelně cvičit a udržovat si kondici, což se mi daří a cvičení prospívá i mému zdraví. Cítím se stále fit, jak fyzicky, tak i duševně. Tai chi mě naplňuje energií a dodá-vá mi sílu. Doporučuji všem věkovým kategoriím mužů i žen.
- Jeho bojový duch a po cvičení vznášející se pocit.


Jana K.
- O Tai chi jsem se dozvěděla na Slavnosti bojových umění kde vystupoval můj syn (kung-fu). Byla to přehlídka různých bojových stylů a mezi tím byla i ukázka Tai chi.
- Po zhlédnutí ukázky na zmiňovaných slavnostech, kde se halou šířila příjemná atmosféra - už v tuto dobu jsem věděla, že se Tai chi chci naučit.
- Cítím, že při cvičení se úplně uvolním jak psychicky tak i fyzicky.

 


Myslím, že odpovědi hovoří za vše. Teď už patří jen poděkovat skvělým cvičitelům a průvodcům do světa Tai chi panu Vasilenkovi a paní Riplové.
www.taichi.estranky.cz


Ludmila Holubová

 

Další články autorky:

Profesionálka roku
Rozhovor s Michalem Vieweghem
S Jarmilou Kratochvílovou
S Marií Černegovou - Advent a Vánoce 
Za lékárnickou tárou
 
  
  
 


Komentáře
Poslední komentář: 07.02.2019  20:38
 Datum
Jméno
Téma
 07.02.  20:38 Peta
 09.07.  20:23 Líba
 09.07.  18:16 Mirek
 09.07.  17:23 ferbl
 09.07.  16:51 Tonda
 09.07.  10:40 Jarek
 09.07.  08:09 Lenka
 09.07.  06:44 Milan