Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vladislav,
zítra Doubravka.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Elixíry života  - Lapacho (5)
 
 
Lapacho je až dvacet metrů vysoký strom rostoucí v deštných pralesích a horách Paraguaje, Argentiny a Brazílie. Přestože si lapacho oblíbili již Inkové, moderní svět se o něm dozvěděl přibližně před sto lety. Existuje asi sto druhů stromů poskytující lapacho, ale jen některé vynikají svými blahodárnými účinky. Pro léčivé účely se využívá lapacho colorado (rudé lapacho) a lapacho morado (purpurové lapacho) rostoucí v chladnějším klimatu v Andách. Tyto dva druhy jsou z léčitelského hlediska nejkvalitnější a purpurové lapacho je prý nejlepší ze všech. Je škoda, že na trhu se můžeme setkat i se surovinou z jiných, méně kvalitních stromů.

Pro čaj se používá spodní část kůry načervenalé barvy, vonící po vanilinu a trpce chutnající. Má-li být lapacho kvalitní, musí se sloupnout pouze vnitřní část kůry. Pokud je totiž čaj vyroben z celé kůry, jsou jeho účinky značně sníženy.

Příprava čaje lapacho se značně liší od přípravy klasických čajů. Jedna vrchovatá lžíce Lapacho se nasype do 1 litru vody a nechá 5 až 10 minut přkryté povařit. Po této době čaj necháme ještě asi 15 až 20 minut odstát a po uplynutí této doby scedíme. Další důležitou věcí je, že lapacho nesmí kvůli chemické reakci přijít do styku s hliníkem.

Stejně jako ostatní popsané čaje má lapacho výrazné zdravotní účinky. Unikátní látkou obsaženou v rostlině je lapachol, jež vykazuje antineoplastické (protinádorové) účinky. Další protirakovinotvorná látka je například vitamín C a jiné antioxydanty. Stejně jako zelený čaj má lapacho antibiotické účinky, protože ničí některé druhy bakterií, kvasinek (rod Candida), hub a virů (např. herpes viry a HIV virus) a několik druhů parazitů. Domorodci čaj lapacho užívají mimo jiné také k léčbě syfilidy. Lapacho pomáhá i při zácpách a na rozdíl od rostlinných projímadel nezpůsobuje průjem. Dále byly u čaje lapacho zaznamenány močopudné a protizánětlivé účinky. Lapacho snižuje krevní tlak, podporuje imunitní systém, pomáhá při chorobách trávicího ústrojí, bronchitidě, křečových žilách, bércových vředech, paradentóze a ekzémech.
 
Lenka Látalová


Komentáře
Poslední komentář: 16.06.2011  08:59
 Datum
Jméno
Téma
 16.06.  08:59 wiki