Honeybush neboli medový keř je bylina rostoucí v horských oblastech Jihoafrické Republiky. Název honeybush může mít dva různé původy. Vychází buď ze medově sladkého aroma nálevu (což je pravděpodobnější) nebo podle sladce vonících květů, které lákají včely. Honeybush je šedesát centimetrů vysoký keř a patří do stejné čeledi jako rooibos. Dosud roste pouze divoce, protože všechny pokusy o jeho umělé pěstování selhaly. Na vině bude pravděpodobně jeho citlivost na pesticidy a hnojiva, poněvadž při styku s nimi hyne. Roste na malých plochách vysoko v horách a to velmi ztěžuje jeho sklizeň. Na rozdíl od rooibosu se honeybush vyskytuje v patnácti poddruzích, ale jen pět je vhodných k přípravě čaje. Z těchto druhů má nejlepší aroma Cyclopia Intermedia.
Zpracování je podobné jako u rooibosu až na fermentaci.Ta si vyžaduje teploty okolo 70°C a tak je nutno k fermentaci používat fermentačních pecí.
Honeybush pili již křováci, protože znali jeho zdraví prospěšné účinky. Čaj obsahuje účinné antioxidační látky, působící preventivně proti rakovině a kardiovaskulárním chorobám, poněvadž pohlcují volné radikály. Honeybush též uvolňuje křeče, pomáhá při kojeneckých kolikách, je dobrý proti průjmu a působí proti virům, bakteriím a plísním. Dále chrání játra a obsahuje minerály a stopové prvky (železo, zinek, mangan, měď, draslík, vápník, hořčík) jež tělo nezbytně potřebuje. Honeybush též snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, reguluje menstruační cyklus, působí proti rakovině prsu, dělohy a prostaty. Čaj má mírně diuretický účinek a povzbuzuje chuť k jídlu.Stejně jako rooibos obsahuje málo tříslovin a je tak vhodný pro osoby s citlivým žaludkem. Neobsahuje kofein a má tak uklidňující až uspávací účinky. Díky svému výraznému aroma zlepšuje náladu. Při zevním použití brání stárnutí kůže a kožním onemocněním.
Vzhledem k tomu, že má i jiné účinky rozdílné od rooibosu, je dobré pít oba čaje Je možné také směs namíchat. Skvělý je chlazený nebo teplý nápoj v poměru 4 díly rooibosu a 1 díl honeybushe. Věřte, chutná skvěle a krásně to voní.
Příště si povíme něco málo o „ájurvédských čajích“, jejichž kolébkou je Himaláj.