Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Milena,
zítra Miloš.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pokud jsme unaveni, nemocni nebo také nešťastní, máme většinou nedostatek vitamínů.

Naše buňky bohužel mnohdy čekají na vitamíny marně, neboť to, co jíme, má příliš nízký obsah vitamínů. Látková výměna zůstane z těchto důvodů mrtvá a my rychle stárneme nebo onemocníme. Bez vitamínů strádají naše buňky stejně jako květiny, které nezaléváme.
Když se ráno podíváte do zrcadla – vypadáte ještě svěží, ale pozdě odpoledne jste již unavení, ochablí, zvadlí? Máte někdy pocit, že vypadáte o pět let starší, než je tomu ve skutečnosti? Stěžujete si obzvláště za šera a v noci na slabost zraku? Trpíte kromě toho ještě záněty sliznic?
Potom jste možná případem pro vitamín A. Nebo jinak řečeno, strádáte nedostatkem životně důležité živiny, která ve vašem imunitním systému bojuje proti virům, bakteriím a jiným původcům onemocnění, udržuje vaše buňky mladé a zdravé, váš zrak ostrý a vaši kůži hebkou.
 
Pokud jíme dostatečné množství zelené, žluté a červené zeleniny a zeleného salátu, melounů a meruněk vypadáme lépe, mladistvěji máme více vlasů, kromě toho také dosti podstatně zlepšujeme funkci našeho imunitního systému.
 
Avšak odborníci doporučují jíst tuk se zeleninou, aby se vytvořil dostatek žlučových solí potřebných k přeměně karotenu ve vitamín A.
Bez tuku se koncentrace karotenů vůbec nemění. Pokud je však tuk obsažen, zvyšují se koncentrace karotenů v průběhu 40 hodin na 2,5 násobek.
Jsou-li karoteny poprvé odštěpeny z pokrmu, proměňují se urychleně pomocí žlučových solí a enzymů ve vitamín A. Na tomto procesu ještě pilně spolupracují hormony štítné žlázy, zinek, železo a vitamin E. Nově vzniklé molekuly se hbitě protáhnou stěnou střeva a nechají se pohodlně unášet krevními nebo lymfatickými cévami do jater, ale také k zásobním buňkám v tukové tkáni. Odtud se podle potřeby vydávají opět do krve, aby nasytily tělesné buňky.
 
Karoteny především ochraňují citlivý brzlík, který je hlavním místem našeho imunitního systému proti volným radikálům. Tato malá, schopná, za hrudní kostí uložená žláza se s přibývajícím věkem scvrkává, a tím je stále méně účinná. Vitamín A může při dostatečné hladině v krvi povzbudit brzlík k opětnému růstu a kromě toho zvyšuje počet bílých krvinek, „strážců“ našeho imunitního systému.
 
V roce 1967 obdržel biochemik Georgie Wald Nobelovu cenu za objev důležité role vitamínu A pro naše oči.  Vitamin A je totiž potřebný při každém světelném podráždění k tvorbě očního pigmentu – rodopsinu. Je to zajímavé především pro lidi, kteří hodně pracují u obrazovek  Pokud chybí vitamín A, dochází neodvratně k poruchám zraku.
 

Kdy máme navštívit očního lékaře?

Moderní oftalmologové radí navštěvovat lékaře ze začátku týdne, nejlépe v pondělí. Nyní se totiž ví, že ostrost našeho zraku se neustále mění podle toho, kolik vitamínu A máme v krvi. Může se stát, že ráno přečteme zcela bez problémů černé číslice na bílé tabuli, ale odpoledne nejsme schopni rozlišit O do L. S denním maličko vyšším přísunem vitamínu A bychom potřebu brýlí podstatně omezili. Jelikož také vrstva sliznice, případně buňky naší rohovky se bez vitamínu A vysuší a zbytní, nedostatek vitamínu A vyvolá chronickou suchost oka. Také spojivky se rychle vysuší a může dojít k jejich zánětům.
 
Těsně před uzávěrkou článku, mi manžel přivezl právě čerstvě vyšlý časopis Naše krásná zahrada, číslo4. Kdybych ten časopis měla v ruce dřív, dnešní Bylinář by si vypadal trochu jinak, protože, je tam zajímavý článek o špenátu a já bych se snažila ho propojit s mým článkem o vitamínu A. Ale teď už nic přepisovat nebudu, takže vám jen krátký úryvek z toho článku opíši, souvisí totiž také se zdravým díváním se na svět:-)
 
…tolik železa, jako se dříve uvádělo, špenát sice neobsahuje, nedávno však bylo zjištěno, že obsahuje karotenové barvivo lutein, které je mimořádně důležité pro zdraví očí. Ve žluté skvrně na oční sítnici, která je místem s největší hustotou vysoce citlivých zrakových buněk, působí lutein jako filtr, který zachycuje škodlivé krátkovlnné světelné paprsky. K ochraně očí stačí, když do jídelníčku zařadíte co možná nejčastěji špenát, nebo jiné druhy zeleniny bohaté na lutein, jako jsou fazolové lusky nebo brokolice. Pokud právě nepatří tato zelenina k vaší oblíbené, prospějete svým očím potravinovými doplňky, které obsahují lutein. Lutein pomáhá také při stresových situacích, při přepracování, intenzivním oslunění a při náhlých poruchách vidění.
Magdalena Vlachová
Související články:
Bylinář- vitamín A
Bylinář-karoten


Komentáře
Poslední komentář: 09.05.2007  15:42
 Datum
Jméno
Téma
 09.05.  15:42 Magdalena
 09.05.  12:59 Mila Hurá! :-))
 09.05.  12:07 Josef.r. Vitaminy s vazbou na tuky
 09.05.  11:54 Magdalena
 08.05.  22:54 Věra NL vitamíny a jiné, Magdaleně
 08.05.  20:52 VěraK zelenina
 08.05.  20:10 Magdalena
 08.05.  17:49 Karla I. Vitamíny
 08.05.  17:29 emach pilule & zelenina v tuku
 08.05.  13:08 Magdalena
 08.05.  12:31 Věra NL vitamíny
 08.05.  11:03 Marcela
 08.05.  08:54 denda04
 08.05.  08:44 Magdalena Zdence
 08.05.  06:50 Zdenka
 08.05.  06:48 Zdenka už jsem se lekla
 08.05.  06:46 wiki dobré rady